Home DESTINACIONEEUROPEITALIROME KUR TË SHKONI NË ROMË?

KUR TË SHKONI NË ROMË?

nga admin

Roma është qyteti perfekt për tu vizituar në çdo kohë të vitit! Në të gjitha stinët Roma është e bukur dhe e gjallë, falë shumë gjërave për të parë dhe bërë, klimës së saj të favorshme dhe ngjarjeve të shumta, si panaire, ekspozita dhe koncerte, nga të gjitha llojet. Me pak fjalë, ne po flasim për një qytet që gjithmonë ia vlen të vizitohet dhe që nuk do t’ju ​​bëjë kurrë të mërziteni. Më poshtë do të gjeni disa detaje më shumë mbi klimën, temperaturat dhe këshilla.

Roma, në kundërshtim me atë që mendoni, është një qytet që mund ta vizitoni në çdo kohë.  Me përjashtim të pranverës dhe sezonit të festave të dimrit, kostot janë mesatarisht të përballueshme gjatë gjithë vitit.

Zakonisht në muajt tetor dhe shkurt çmimet arrijnë kulmin minimal, për shkak të rënies së fluksit turistik për shkak të motit që përcakton sezonin e ulët. Një situatë e ngjashme ndodh edhe në fund të verës, veçanërisht në gusht, kur qyteti zbrazet për shkak të temperaturave të larta.

Klima dhe temperaturat

Koha më e mirë: pranvera, për të shmangur shiun dhe lagështinë ose nxehtësinë e tepërt të verës.

Periudha që duhen shmangur: asnjë në veçanti. Këshillohet vetëm të shmangni ditët me shi, ditët shumë të ftohtë ose tepër të nxehta.

Klima e Romës është mesdhetare dhe në çdo stinë qyteti është me diell dhe ka temperatura të buta, kurrë shumë të ulëta. Dimri dhe vjeshta janë stinët që kanë më shumë shi, vjeshta është shumë e lagësht, ndërsa dimri është i ftohtë, kryesisht gjatë natës.

Bora është e rrallë dhe nuk është e sigurt nëse bie borë çdo vit. Ndërkohë që ë vend  vera dhe pranvera janë shumë të nxehta, dhe me diell, me stuhi të rralla pasdite, por shumë të turbullta, veçanërisht në muajt e verës.

Roma në pranverë

Në muajt e pranverës ditët janë të ngrohta dhe të këndshme, me temperatura rreth 15 ° C të cilat do t’ju lejojnë të bëni një tur të bukur në vendet kryesore dhe të shkoni të zbuloni qytetin antik, pa vuajtur tmerrësisht nga nxehtësia, siç ndodh në verë. Për shembull, nuk mund të humbisni Koloseun, Shatërvanin Trevi, Forumin Romak, Piazza di Spagna, Piazza Navona dhe Pantheonin.

Sa i përket ngjarjeve ne duam të kujtojmë Koncertin e madh të 1 Majit, plotësisht falas, i cili mbahet çdo vit në Piazza San Giovanni për të festuar Ditën e Punës dhe paraqet artistët më të famshëm italianë.

 

Roma në verë

Vera romake është shumë e thatë dhe e nxehtë, e karakterizuar nga nxehtësia e vazhdueshme dhe ditët praktikisht të rralla me shi. Temperaturat arrijnë 30 ° C, ndërsa në mes të verës ato arrijnë 40 ° C. Me pak fjalë, Roma në verë është kryesisht e përshtatshme për ata që janë mësuar me nxehtësinë dhe nuk vuajnë aq shumë!

Një zgjidhje mund të jetë një shëtitje në përgjatë brigjeve të lumit Tiber, duke u ndalur në kopshte dhe parqe të ndryshme. Për t’ju ​​dhënë disa ide, ju kujtojmë Parkun Bio dhe Kopshtin Botanik, të mëdhenj dhe të bukur.

Përgjatë shëtitores do të takoni edhe Castel Sant’Angelo i rrethuar gjithashtu nga një kopsht i bukur.

Gjithashtu, nëse jeni në Romë mes qershorit dhe korrikut dhe ju pëlqen muzika rock, mos e humbisni Rock -un në Romë, një seri koncertesh nga grupet më të famshme të rock-ut botëror, që zhvillohen në Hipodromin Capannelle.

Roma në vjeshtë

Siç e kemi thënë tashmë, vjeshta është shumë e lagësht dhe me shi dhe kjo sigurisht nuk është koha më e mirë e motit për të vizituar qytetin në mënyrë paqësore. Temperaturat janë akoma të pranueshme, por shiu mund të pengojë qëndrimin tuaj në qytet.

Sidoqoftë, mund të përfitoni prej tij dhe të kaloni orë të tëra për të vizituar të gjithë Vatikanin me muzetë e tij interesantë (Hyrja në linjë e Muzeve të Vatikanit dhe Kapelës Sistine nga 27,00 €) dhe, nëse dita që keni zgjedhur nuk është aq e keqe, madje edhe kopshtet e mëdha (Bileta e kombinuar Vila Papnore dhe Muzetë e Vatikanit nga 65,00 €).

Përveç Vatikanit, Cinecittà dhe muzeu i tij gjithashtu ia vlen të vizitohen! Pra, nëse ju pëlqen tema e kinemasë, merrni pak kohë për të eksploruar shesh xhirimin më të madh dhe më të rëndësishëm të vendosur në Itali dhe me siguri do të magjepseni (Cinecittà world: biletë me transport falas nga Roma nga 34,00 €)

 

Roma në dimër

Roma nuk është qyteti klasik evropian që gjatë dimrit ngjyroset me të bardhë duke krijuar atmosferën tipike të dimrit dhe Krishtlindjeve, përkundrazi, bora në Romë është e rrallë dhe temperaturat nuk bien nën zero, më së shumti ato prekin 5 ° C. Por pavarësisht kësaj, qytetit nuk i mungon asgjë dhe bën çmos për të jetuar me të gjithë të tjerët dhe për të ofruar, edhe në mungesë të borës, një mjedis ftues dhe mikpritës.

Në fakt, tregjet e Krishtlindjeve janë ngritur në Piazza Navona për të gjithë periudhën e festave. Ky është kombinimi perfekt për ata që nuk e duan tw ftohtin therws, por nuk duan të heqin dorë nga tradita e tregjeve të Krishtlindjeve.

 

Si të visheni: çfarë të paketoni

Në dimër: Nuk bën shumë ftohtë, kështu që ju do të keni nevojë për triko dhe bluza për ditën, ndërsa gjatë mbrëmjes dhe natës është më mirë të keni një shall, doreza dhe kapuç ose kapele.

Në verë: Të vetmet gjëra që do t’ju nevojiten janë bluza dhe pantallona të shkurtra. Sillni edhe sandale edhe këpucë të rehatshme, në Romë do të ecni shumë!

Në vjeshtë dhe pranverë: Në të dy stinët, do tw visheni me shtresa, duke përgatitur bagazhin tuaj nga dy rrobat të lehta, si bluzat, dhe veshjet e sezonit të mesëm, si këmisha dhe xhupa me mëngë të gjata. Në vjeshtë, mos harroni një çadër dhe një xhaketë që nuk e përshkon ujin. Sa i përket këpucëve, zgjidhni këpucë të rehatshme që janë gjithashtu rezistente ndaj ujit.

Ky artikull, duke përfshirë tekstin dhe fotot janë pronë intelektuale e TRAVELBAR. Artikulli gëzon të drejtën e copyright dhe ndalohet çdo kopjim ose riprodhim i tërësishëm apo i pjesshëm.

Shkruani një koment

Mund t'ju pëlqejnë edhe: