PUSHIME EKONOMIKE NE VJENE, ENDRRA E ÇDOKUJT

Pushimet ekonomike në Vjenë tashmë janë një ëndërr për çdo udhëtar. Por a është vërtet e mundur kjo gjë në Vjenë, një nga vendet më elitare të Europës?

Vjena, kryeqyteti i Austrisë, është konsideruar edhe si një nga qendrat kulturore dhe artistike të Europës dhe të gjithë besojnë se çmimet atje janë shumë të kripura.

Por, udhëtarët që ushëtojnë drejt Vjenës, një qytet plot pallate madhështorë që reflektojnë historinë madhështore të Austrisë, bien dakord mbi faktin se qyteti nuk është kaq i shtrenjtë. Austria nuk është një qytet që kërkon edhe aq shumë për ta vizituar.

Sigurisht duhen zbatuar ca këshilla të mira për të bërë pushime me sa më pak shpenzime në Vjenë.

Së bashku do bëjmë planifikimin e udhëtimit tuaj për 3 ditë në Vjenë. Sigurisht, këtu nuk përfshihet çmimi i biletës së avionit (kontaktoni TRAVELBAR për të marrë çmimin më të mirë në treg), por këshillat tona ne besojmë se do jenë një ndihmë e mirë, për të gjithë ato që dëshirojnë ta vizitojnë Vjenën.

1. Mundësi për të fjetur në Vjenë

Për ata që duan të qëndrojnë në qendër të Vjenës (në rrethin Innere Stadt), nuk ka nevojë t’ju themi se çmimet janë të larta. Akomodimi në hotele pranë qendrës së qytetit fillon mesatarisht 80 € në ditë (çmimet janë të 2019-ës).

Avantazhi i qëndrimit në qendër të qytetit është se jeni afër me çdo gjë. Prandaj, kostot e transportit i keni më të vogla. Megjithatë, nëse paguani mesatarisht 240 euro për tre netë, do t’i dëmtoni planet tuaja për pushime të lira. Por ka një opsion: hostelet.

Qëndrimi me dhoma të përbashkëta në hostele është një mundësi ideale për të qëndruar në Vjenë me një buxhet të reduktuar në Vjenën qëndrore. Sidomos në qoftë se ju do ta përdorni vendin vetëm për të fjetur.

Në Vjenë mund të qëndroni në dhomat e hotelit në qendër të qytetit për një mesatare prej 15 euro në ditë. Këshilla jonë është të merrni me qira dhomën për rreth 25 euro (kontakto TRAVELBAR). Dhomat janë më të pastra dhe punonjësit janë më se miqësorë.

Buxheti tre-ditor për një qëndrim në Vienë do të kushtojë 75 euro. Sigurisht, mos harroni të rezervoni paraprakisht. Ju gjithashtu mund të gjeni çmime më të lira nëse mund të kombinoni udhëtimin në Vienë me çmimet shumë të ulëta gjatë ditëve të javës.

2. Transporti publik në Vjenë

Transporti publik në Vjenë është kaq i avancuar saqë mund ta konsiderojmë edhe një nga më të mëdhatë në Europë. Linjat e Qytetit të Vjenës, të cilat quhen Wiener Lienen, sigurojnë transport në të gjitha pjesët e qytetit nëpërmjet shërbimeve të ndërlidhura të metrosë, tramvajit dhe autobusëve.

Ka disa mundësi për kartat e transportit në Vjenë. Çmimi i një bilete të vetme është 2.40 €. Sugjerimi ynë është që të blini një opsion bilete për tre ditë. Çmimi është 17.10 euro. Kështu që ju mund të përdorni transportin publik deri në 3 ditë.

Ka edhe një kartë të veçantë për turistët në Vienë: Vienna City Card. Kjo kartë e kuqe është gjithashtu e disponueshme me transport opsional të aeroportit. Nëse dëshironi të blini këtë kartë ju mund ta përdorni atë për 3 ditë me çmimin prej 41.40 euro.

Nëse nuk kërkoni transport për në aeroport, çmimi është 26.10 euro. Për më tepër, kjo kartë ju jep ulje të ndryshme në shumë vende. Detajet e plota mbi Vienna City Card janë në dispozicion në faqen zyrtare.

Së fundi, le të flasim për Vienna Pass Card. Shumë aktivitete kulturore në Vjenë paguhen me të. Pakoja e Vienës ofron hyrjen falas në shumicën e tyre.
Ju gjithashtu mund të përdorni opsionin Travelcard (17.10 euro për tri ditë) dhe të përdorni transportin publik aq herë sa dëshironi.

Për të bërë një pushim ekonomike në Vjenë, Vienna Pass Card rrit buxhetin tuaj por dhe ka shumë atraksione turistike brenda. Sipas mendimit tonë, më e arsyeshme është Vienna City Card, e cila siguron transport nga aeroporti.

3. Këshilla ekonomike për ushqimin në Vjenë

Kafenetë vieneze janë të famshme sepse këtu ka një kulturë të avancuar të kafesë. Ia vlejnë gjithmonë, pavarësisht çmimit. Tani, vijmë në Vienë për këshilla të ushqimit të lirë.

Në Vjenë mund të merrni në konsideratë ushqimin që shitet në tezgat e rrugës, si p.sh. hot dog, apo restorantet vegjetariane që shesin ushqime ekonomike si p.sh. sallata e patateve. Përveç kësaj, çmime më të lira të ushqimeve mund t’i gjeni në tregjet e hapura, në pjesë të ndryshme të qytetit, nga e hëna deri të shtunën. Për shembull, Naschmarkt.

Naschmarkt, tregu ushqimor i krijuar ndërmjet Kettenbrückengasse dhe Karlsplatz (me nëntokë U4); ofron një festival të plotë të tezgave me produkte të mishit, perimeve, frutave, qebap dhe qofte. Për më tepër, çmimet janë më të lira se në restorante.

Një tjetër formulë për ushqim të lirë në Vjenë janë supermarkete. Ju mund të gjeni ushqim shumë të lirë në supermarkete si Hofer.

4. Gjëra që mund t'i bëni në Vjenë pa pagesë

Në fund ne do t’ju propozojmë gjëra që mund t’i bëni pa pagesë në Vjenë. Duke i pasur këta detaje, ju mund ta hartoni mirë e bukur planin tuaj të udhëtimit.

  • Hyrja në Kështjellën Schönbrunn është pa pagesë dhe lejohet të shëtisni në kopështet e tij. Njerëzit vijnë për t’u qetësuar këtu.
  • Mund të merrni me qira një biçikletë në Vjenë për 1 orë falas. Nëse doni të eksploroni qytetin me biçikletë, mos e humbisni si rast.
  • Festivali më i madh pa pagesë, i hapur në natyrë në Evropë, mbahet në Vjenë. Festivali i Ishullit të Danubit, “Donauinselfest”, mbahet në javën e fundit të qershorit. Nëse mund ta përshtasni udhëtimin tuaj në këtë periudhë, ju mund të merrni pjesë falas në këtë festival.

© Ndalohet kopjimi ose riprodhimi i të gjithë materialeve, si tekst apo audio, ose fotove pa lejen e autorëve!

Për fotot ilustruese, ndonjëherë jemi të detyruar të përdorim fotografi nga interneti. Nëse kjo gjë prek interesin e personave të interesuar, na sinjalizoni dhe ne menjëherë do i heqim ato!

Share this:
Tags:

About Travel Bar

WE LIKE TO TRAVEL! WE MAKE IT!

  • Website
  • Instagram
  • Email

Add Comment

1 + 8 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.