Wednesday December 11 2019

Archive for Travel

 • PER ÇDO ÇIFT NJE UDHETIM. ZBULONI CILI...

  Identifikoni profilin e marrëdhënies që ju karakterizon dhe zbuloni këshillat e psikoterapistëve dhe seksologëve: "çift në krizë", "i mërzitur", "i stresuar", "zero seks", që "nuk ka kohë", që "zihet gjithmonë"...Nuk ka asgjë më të mirë sesa një udhëtim për të përmirësuar ndjenjën me partnerin. Ndryshimi i ambientit dhe zakoneve, edhe...

 • 10 PJATA QE DUHET T’I PROVONI PATJETER...

  Çfarë duhet të hani në Athinë? Cilat janë pjatat tipike të kuzhinës greke dhe athinase, ëmbëlsirat dhe vendet më të mira? Ja se çfarë duhet të hani absolutisht në Athinë dhe ku, madje të shpenzoni pak.Si thoni për një udhëtim në Athinë? Qytetin që lindi filozofinë, artin dhe kulturën që...

 • ALBANIAN FOOD – KUZHINA SHQIPTARE SIPAS QYTETEVE

  Le të provojmë të udhëtojmë në qytetet shqiptare sipas gatimeve. Shqipëria është e vogël si territor prandaj herë pas herë traditat duket sikur rrotullohen po aty. Megjithatë çdo qytet ka veçoritë e tij të gatimit dhe identifikohet me pjatën e tij.Do të shohim së bashku, pjatat më tradicionale të secilit...

 • 10 USHQIME STREET FOOD, QE DUHET T’I...

  Dëshironi të dini se çfarë të hani në Paris, duke shpenzuar pak, street food dhe shije tipike? Zbuloni specialitetet për të provuar dhe për të ngrënë mirë dhe të lirë në Paris.Kuzhina franceze dhe recetat e saj janë të njohura në të gjithë botën. Por ne jemi të prirur për...

 • 10 GJERA QE DUHET TE DINI PARA...

  Para se të shkoni në Dubai, është mirë të dini se përveçse është Emirati më i njohur dhe i famshëm, në fakt Emiratet Arabe janë shtatë.Përveç Dubai-t dhe Abu Dhabi-t, ka edhe Emirate të tjera: Ajman, Fujaira, Ras al- Khaima, Sharja e Umm al- Qaywayn, më pak të njohura, por...

 • Ç’DUHET TE DINI PARA SE TE NISENI...

  A e dini se shumë nga vendet më të bukura në botë janë në Azi? Kontinenti i madh aziatik fsheh vende spektakolare, destinacione ëndërr për udhëtarët nga e gjithë bota, për të bërë thjesht një udhëtim, apo për të ndryshuar jetën: plazhe pa fund dhe ishuj ëndërrimtar, kështjella gjigande dhe peizazhe...

 • KOZMETIKA NE BAGAZHIN E DORES: ÇFARE TE...

  A mund t'i merrni produktet kozmetike në bagazhin tuaj të dorës? A ka rregulla për të marrë trukun në aeroplan? Kremi, fondontinta, apo të tjera, ekziston një limit në transportin e lëngjeve në avion: këtu janë disa këshilla të dobishme se cilat prej tyre lejohet t'i marrim dhe si t'i...

 • CILI ESHTE FLUTURIMI ME I GJATE NE...

  Cili është fluturimi më i gjatë në botë dhe sa kohë zgjat? Zbuloni se cila është rruga më e gjatë për t'u bërë me avion pa ndalesë dhe se cilët janë aeroplanët që i bëjnë këto udhtëime!Avioni është mënyra më e shpejtë dhe më e përshtatshme për të arritur në...

 • 20 POPUJT QE KALOJNE ME SHUME KOHE...

  Ja 20 popujt që kalojnë më shumë kohë në tavolinë duke ngrënë: në krye qëndrojnë francezët, me një mesatare prej 2 orësh e 11 minuta, menjëherë pas vijnë italianët me 2 orë e 5 minuta, të tretët vijnë grekët, pastaj spanjollët e danezët. Ja klasifikimi:Kur kanë kohë të lirë, italianët...

 • 10 QYTETET ME TE BUKUR MESJETARE NE

  Europa është kontinenti më i vjetër, me shumë fshatra dhe qytete mesjetare, që udhëtarët duhet të mos i humbin. Le të kontrollojmë bashkë për më të mirët!Europa, zemra e qytetërimit njerëzor, ka mijëra vende me vlerë për t'i vizituar. Prandaj, kush prej jush ka kohë që të lexojë për të...

Page 4 of 7