Sunday May 19 2019

Archive for Travel

 • 10 FAKTET E “PADJEGURA” TE NOTRE DAME...

  Ndërtimi i saj ndodhi më shumë se 850 vjet më parë, në zemër të një Parisi shumë më të vogël. Katedralja e Notre-Dame, e quajtur plotësisht Notre-Dame de Paris (Zonja e Parisit) në frëngjisht, është ende një nga monumentet më të rëndësishme të kryeqytetit francez, (të paktën deri në natën...

 • DUBROVNIKU, ÇFARE TE BESH ME SHUME SE...

  "Nëse doni të shihni qiellin në tokë, shkoni në Dubrovik", thonte George Bernard Show. Nëse doni të shihni parajsën në tokë, ejani në Dubrovnik! Një qytet monumental që qëndron mbi një shkëmb mjaft dramatik me mure imponuese guri.Duke e parë nga brenda kuptoni se këtu lufta i ka lënë rrugë romancës,...

 • HISTORIA E KEPUCEVE NE BREG TE DANUBIT

  Në brigjet e Danubit, përballë ndërtesës së Parlamentit hungarez, qëndrojnë 60 palë këpucë hekuri, të drejtuara nga lumi. Një pamje prekëse në thjeshtësinë e saj, një histori tragjike qëndron pas këtij memoriali për qindra njerëz që humbën jetën si rezultat i mizorive të kryera nga militantët nazistë, pjesë e grupimit...

 • NGA MBISHKODRA, BUZE LIQENIT, “TE FASLLIA”….!

  Kur flasim për liqenin e Shkodrës, shumica i referohen dy fshatrave, Shirokë dhe Zogaj, peizazhit të tyre të bukur dhe lokaleve pa fund që ndodhen aty. Por, nëse doni të shihni një tjetër dimension të liqenit, një tjetër pamje dhe magjepsje të natyrës, sigurisht që duhet të vazhdoni rrugën për...

 • SOFJA, ÇFARE DUHET TE DINI PARA SE...

  Si është Sofja? A është vërtet ekonomike? A ia vlen të shkosh dhe ta shohësh? Më mirë transportin urban apo taxi?Para se të niseni për në Sofje duhet të dini disa gjëra të rëndësishme. Këtu do të ndajmë me ju disa këshilla që duhet t'i dini para se në niseni...

 • BUDAPEST, SHEN VALENTIN INTIM NE BANJOT TERMALE

  A keni menduar se çfarë do t'i dhuroni vetes dhe partnerit tuaj për Ditën e Shën Valentinit? Plafikimi i një udhëtimi kërkon kohë dhe organizim? Paketat e organizuara kushtojnë shumë dhe nuk e përballoni dot? Atëherë ne e kemi zgjidhjen.Ne duam t'ju japim frymëzim për të gjitha hapat e vegjël,...

 • SHPIRTI GREK: UZOJA ÇFARE ESHTE DHE SI...

  Pija më e famshme në Greqi është një pije e distiluar me një shije retro, e aftë të befasojë cilindo. Po flasim për uzon, një distilim popullor që përdoret si aperitiv në Greqi dhe është ndër pijet më të dashura për grekët dhe turistët që duan ta provojnë patjetër.Me etiketat...

 • ÇFARE FSHIHET POSHTE LAGUNES SE VENECIAS?

  Qindra rrënoja mbushin thellësitë e lagunës së Venezia-s. Nga kohët e lashta në epokat më të fundit, të gjithë kanë një histori për t'u treguar.Laguna e Venezia-s fsheh qindra histori të lashta. Fundi i detit është në fakt i pasur me anije të moshave të ndryshme, të zhytura tragjikisht.Laguna e...

 • OROSKOPI 2019-12 UDHETIME PER 12 SHENJA

  Si do të jetë viti 2019 për të dashuruarit pas udhëtimeve? Horoskopi, shenjë pas shenje, zbulon ndikimet e planeteve në planet e udhëtimeve për vitin 2019.Besoni apo jo, këshillat e yjeve mund të jenë të dobishme për të zgjedhur destinacionin e duhur për këtë vit, në varësi të karakteristikave të...

 • PUSHIMET DHE PLANET E 2019 ME FEMIJET

  Mes punës dhe shkollës së fëmijëve duhet pritur me durim për ca ditë pushimesh, ndaj duhet t'i hedhim një sy kalendarit të festave zyrtare për vitin 2019 dhe të kërkojmë për mundësinë më të mirë për dy ose tre ditë pushimesh.Pas Festës së Vitit të Ri dhe pushimeve gati 3...

Page 1 of 6