Archive for Receta

 • BUKA E PASHKES, PER NJE DREKE TE...

  Buka, një domosdoshmëri në tryezat tona, kthehet në diçka speciale për Pashkë. Me pak imagjinatë dhe shumë pasion në kuzhinë, është tepër e thjeshtë, gati si një lojë fëmijësh, përgatitja e bukës së Pashkës, një recetë unike, tipike e traditës, që do ta pasurojë tryezën tuaj me aromë dhe shijen...

 • GULASHI, PASAPORTA E KUZHINES HUNGAREZE

  Gulashi (gulyàs) është një pjatë që ka lindur nga kuzhina e lashtë hungareze. Ajo përgatitej nga barinjtë gjatë ndalesave të tyre, ndërsa çonin bagëtitë drejt tregjeve të Vjenës, Venecias dhe Nurembergut. Ishte një pjatë e shkëlqyer për të përballuar të ftohtin e gatuar përjashta në qiell të hapur, në enët...

 • HASHURJA E BEKTASHINJVE, PERSE DHE SI TA...

  Hashurja është një recetë e vjetër, e përdorur kryesisht në jugun e vendit, por e njohur kudo në Shqipëri dhe më gjerë. Hashurja lidhet në mënyrë të drejtpërdrejtë me bektashinjtë, të cilët kanë edhe një ditë të dedikuar asaj: Dita e Hashures. Dy herë në vit e përgatisin bektashinjtë këtë...

 • BISKOTAT E KRISHTLINDJEVE- RECETA E VERIUT TE...

  Biskotat e Krishtlindjeve janë një ëmbëlsirë tipike e veriut të Europës, e huazuar në shumë vende të tjera, pasi shija dhe atmosfera e kësaj ëmbëlsire janë të papërshkrueshme me fjalë.Këta biskota janë të shkëlqyera për t'u shoqëruar me një brandy ose thjesht me një gotë verë të ngrohtë të aromatizuar.Me...

 • KONTRAFILETO VIÇI ME PANA, PASIONANTJA ÇEKE

  Çfarë çoni në mendje kur thoni "pjatë tipike çeke"? Cilado qoftë ajo, kontrafileto viçi me salcë pane do të jetë ndër pjatat e para. Ndoshta edhe për shkak të diskutimeve pasionante rreth kësaj pjate vërtet origjinale. Kjo pjate quhet Svíčková Omáčka.Mosmarrëveshja ose diskutimi kryesor lidhet me çështjen, nëse duhet ta përgatisni...

 • TORTA ME MOLLE – TRADITA DANEZE QE...

  Torta me mollë është një tortë e traditës daneze, që vjen nga vitet 1800.Tortën me mollë e përgatisin edhe gjermanët, austriakët, suedezët, italianët, etj, megjithatë danezët krenohen, pasi e mbajnë si recetë të tyren dhe kanë një mënyrë shumë të thjeshtë për ta bërë.Klima daneze është perfekte për rritjen e...

 • VIÇ ALLA STROGANOFF, MESONI TA GATUANI SI...

  Mish viçi alla Stroganoff është një pjatë kryesore që bazohet tek mishi dhe përfaqëson kuzhinën tipike ruse. Mishi i viçit pritet në copa të vogla dhe kaurdiset në një tigan të thellë, duke i shtuar një përzierje me qepë, domate dhe kërpudha.Salca tipike që shoqëron këtë pjatë është një lloj...

 • PERIME PRANVERORE NE ZGARE DHE SALCE TE...

  Një shoqëruese shumë e mirë dhe me ngjyra për të përshendetur pranverën dhe për t'ju ndihmuar të bini në peshë për sezonin e ri. Perimet në zgarë me salcë të lehtë janë ideale për t'u shërbyer gjatë një aperitivi, bashkë me një birrë dhe ca djathë të freskët. Kohëzgjatja: 35 minutaPërbërësit: për...

 • JAPRAK ME GJETHE RRUSHI DHE MISH

  Japrakët janë një nga recetat e mrekullueshme të pranverës, që sjellin freskinë dhe shijen e mirë të gjelbërimit në tryezat tona. Origjina e tyre orientale bën që këtë recetë ta gjejmë të shpërndarë në pothuajse të gjitha vendet e lindjes dhe gjithashtu në të gjithë Ballkanin. Po kështu nuk ka...

 • BIZELE ME SEPJE, RECETA E TE GJITHA...

  Receta e bizeleve me sepje është shumë e shjeshtë, e shijshme por pak e njohur në traditën tonë të kulinarisë. Eshtë një recetë italiane, por që ne kemi vendosur ta sjellim në faqen tonë, si një kërkesë për të pasuruar me shije të reja por solide, edhe gatimet e familjeve...

Page 1 of 2