Archive for Pashket

 • 19/04/2019

  BUKA E PASHKES, PER NJE DREKE TE...

  Buka, një domosdoshmëri në tryezat tona, kthehet në diçka speciale për Pashkë. Me pak imagjinatë dhe shumë pasion në kuzhinë, është tepër e thjeshtë, gati si një lojë fëmijësh, përgatitja e bukës së Pashkës, një recetë unike, tipike e traditës, që do ta pasurojë tryezën tuaj me aromë dhe shijen...

 • 11/04/2019

  10 DESTINACIONE TUNDUESE PER PASHKET

  Fundjava e Pashkës është mundësia e parë e madhe për të përfituar disa ditë pushimi dhe për të shijuar diellin e parë të pranverës. Nëse jeni të vendosur për të vizituar disa nga qytetet më interesante të Europës, ku Pashka festohen bukur, ne kemi krijuar një udhëzues të dobishëm për...

 • 28/03/2018

  MISH QINGJI I PJEKUR ME EREZA AROMATIKE

  Eshtë një recetë shumë e thjeshtë, që shkon shumë me patatet e pjekura dhe sallatën e stinës, sidomos në drekën e të dielës së Pashkëve. Sekreti i saj qëndron tek marinimi që bëhet një natë përpara me qëllim që shija e bimëve aromatike të përthithet sa më mirë nga mishi.Përbërësit për...

 • 28/03/2018

  “KARAMELET E PASHKEVE” ME ZEMER AGJINAREJE

  "Karamelet e Pashkëve" janë një ushqim shumë i këndshëm për Pashkët, ato mund t'u jepen fëmijëve në dorë për t'i shijuar ndërsa luajnë nëpër shtëpi, ose mund të merren me vete nëpër pikniqet që bëhen ditën e hënë. Janë shumë argëtuese dhe praktike, por kanë një specifikë, sepse kërkojnë vezë të...

 • 23/03/2018

  KOFSHE QENGJ E PJEKUR- TRADITA E PASHKEVE

  Ndër rëcetat më të pëlqyera të stinës së pranverës dhe festës së Pashkëve, është padyshim mishi i qengjit të pjekur. Traditat për përgatitjen janë nga më të ndryshmet, por ne do t'ju propozojmë më të thjeshtën. Le të shohim një nga recetat e thjeshta dhe origjinale e cila kërkon pak hapa....

 • 21/03/2018

  PASHKET NE BOTE: JA SI FESTOHEN

  Si festohen Pashkët në Botë? Cilat janë zakonet, veshjet dhe kostumet për të festuar fëmijët? Ja një guidë nëpër botë duke zbuluar pamje, receta dhe kuriozitete mbi Pashkët! Pashkët janë një festë shumë e ndjerë për besimtarët kristianë. Në një farë mase ajo i përfshin të gjithë, kristianët për shkak të...

 • 18/03/2018

  CILI ESHTE KUPTIMI I FJALES PASHKE?

  Fjala Pashkë rrjell nga fjala ebraike Pesah, që do të thotë pasazh. Sot termi Pashkë është i ngjashëm në shumë gjuhë të botës: Francë        Paques Spanjë        Pasqua Shqipëri     Pashke Greqi           Pascha Norvegji      Paaske Hollandë     Pasen Suedi           Pask Pashkët nuk festohen në...