Archive for NewsBar

 • 19/04/2019

  PISTA BLU E BIÇIKLETAVE NE POLONI ESHTE...

  Një pistë biçikletash blu, e cili shkëlqen natën, si për çiklistët, ashtu edhe për shoferët dhe këmbësorët, të cilëve u është rezervuar edhe atyre një korsi. Përveçse është spektakolare dhe shumë sugjestive, kjo pistë është mjaft e sigurtë për të gjithë, pasi të gjithë e dallojnë atë, si çiklistët, ashtu...

 • 19/04/2019

  PEKINI DO TE KETE AEROPORTIN ME TE...

  Aeroporti ndërkombëtar, i Pekinit do të jetë aeroporti më i madh në botë. Ndërtimi i tij do të jetë gati deri në fund të vitit 2019 dhe do të ketë një trafik prej 72 milion pasagjerësh deri në vitin 2025.I dizenjuar për të optimizuar lëvizjet e brendshme të udhëtarëve, me...

 • 11/04/2019

  CHEFCHAOUEN I MAROKUT, MBRETERESHA E INSTAGRAMIT

  Qyteti piktoresk i Chefchaouen është i vendosur në rajonin malor të Marokut verior. Qyteti konsiderohej i shenjtë për shekuj dhe madje të huajve u ishte ndaluar edhe hyrja. Vetëm kohët e fundit - në vitet 1950 - gjërat kanë ndryshuar dhe kjo është arsyeja pse Chefchaouen tani njihet në botë...

 • 09/04/2019

  JAPONI: PELLGU DUKET SI NJE PIKTURE E...

  Eshtë mbiquajtur "Pellgu i Monet" dhe turistët vijnë deri këtu për ta admiruar. Ky liqen i vogël, pranë qytetit Seki, në prefekturën Gifu, Japoni, të kujton ciklin e pikturave të artistit të njohur impresionist Claude Monet kushtuar zambakëve të ujit, të frymëzuar nga kopshti Giverny, që artisti francez kishte krijuar...

 • 30/01/2019

  NORVEGJI, NJE TUNEL LUNDRUES DO TE MAHNISE...

  Akujt, fjordet dhe malet e mrekullueshëm e bëjnë Norvegjinë një vend me pamje fantastike natyrore. Por terreni i thyer nuk e bën shumë të lehtë transportin nga njëra pikë në tjetrën. Në bregun perëndimor jetojnë një e treta e 5.3 milionë banorëve të saj dhe një udhëtim prej 1100 kilometrash,...

 • 17/01/2019

  NESE KE TE FTOHTE NE SUEDI, ESHTE...

  Në Uppsala, në Suedi, është ngritur "muri i mirësisë", një inisiativë bamirësie për të dhuruar një rrobë të ngrohtë për atë që ka nevojë. Bëhet fjalë për një inisiativë të një agjencie të pasurive të patundshme, që është pagëzuar si "muri i mirësisë".Muri i mirësisë inkurajon njerëzit që të dhurojnë (sidomos...

 • 08/05/2018

  EUROVIZION: BOOM TURISTESH! NGA VIJNE DHE SA...

  Sipas raportit të botuar nga eDreams, Lisbona ka njohur një rritje prej 37% të turistëve në krahasim me rrjedhën normale të regjistruar vitin e kaluar gjatë së njëjtës periudhë. Shifra është e rëndësishme dhe tejkalon numrin e turistëve të regjistruar vitin e kaluar në Kiev ku u konfirmua një rritje...

 • 08/05/2018

  EMIRATES AIRLINES SHERBEN NE KLASIN E PARE...

  Që Emirates Airlines është një kompani që fokusohet në luks të shfrenuar për pasagjerët e saj, është një fakt i padiskutueshëm. Por tani ka ardhur me një risi tjetër: nuk është çudi që shishja e konjakut Hennessy Paradis Imperial që kushton 3 mijë dollarë të serviret në bordin e avionit...

 • 07/05/2018

  NUDO NE MUZE: PALAIS DE TOKYO HAP...

  A keni bërë ndonjëherë banjo dielli nudo? Herët a vonë kjo mundësi ju jepet të gjithëve. Momenti i parë është i turpshëm, por pastaj ndjeni një ndjenjë të papritur të lirisë....Kjo ndodh sidomos në plazhet nudo, apo në vende të braktisura. Por a keni vizituar ndonjëherë një muze lakuriq?Kjo pyetje nuk...

 • 16/04/2018

  RRJETI ZINXHIR MC DONALD’S MBUSHI 60 VJEÇ

  Restoranti i parë i Sistemit të McDonald's u hap më 15 prill 1955 në Illinois, nga një takim mes vëllezërve McDonald dhe një furnizuesi blenderash.Megjithatë duhet theksuar se restoranti i parë i ushqimit të shpejtë i quajtur McDonald's ishte hapur që në maj të vitit 1940, në San Bernardino të...

 • 12/04/2018

  NJE HOTEL MES YJESH: RESORTI I PARE...

  Nga viti 2022 do të nisin pushimet në hapësirë. Agjensia Orion Span po përfundon ndërtimin e një stacioni hapsinor, i cili do të jetë i pari hotel luksi në orbitë. Kostoja e qëndrimit është 9.5 milion dollarë. Megjithatë që sot mund të rezervoni vendet tuaja duke dhënë një kapar prej...

 • 10/04/2018

  GATIM & DHOMA PER FEMIJE, AVIONET E

  Në katin e sipërm sediljet për udhëtim, për të ngrënë si dhe për të parë ndonjë film. Në katin më poshtë, këndet e fjetjes, këndet e lojrave për fëmijë si dhe sallat e mbledhjeve. Të gjitha këto në 10-12 kilometra lartësi.Në vitin 2020, orenditë e avionëve me rreze të gjatë...

 • 23/03/2018

  ÇFARE DUHET TE DIME PER NDRYSHIMIN E...

  Ora ligjore do të kthehet në mesnatën që lidh të shtunën e datës 24 me të dielën 25 mars. Ora 2 e natës do të bëhet ora 3. E vetmja gjë që ne duhet praktikisht të bëjmë, është të lëvizim akrepat e orës (ose të paktën ato orë që nuk...

 • 23/03/2018

  BAKLLAVAJA HYN NE GUINNESS. ME E MADHJA...

  Pastiçierët nga mbarë Turqia bashkuan forcat dhe përgatitën bakllavanë më të madhe në botë, të cilën e konfirmoi edhe komisioni për shpallje në librin e rekordeve Guinness. Bakllavaja më e madhe në botë u përgatit në ambientet e Panairit të 3-të Ndërkombëtar të Turizmit, Travelexpo dhe Samitit të gastronomëve, që...

 • 22/03/2018

  ARSYEJA, PSE MBRETERESHA NUK KA NEVOJE PER...

  Ne të gjithë e kemi provuar këtë ndjenjë: jeni rrugës për në aeroport dhe befas ju kap paniku se nuk mbani mend nëse e keni marrë pasaportën me vete. Pastaj nisni të kërkoni nëpër çantë dhe ta bëni atë rrëmujë.E pra, Mbretëresha Elizabet nuk e njeh këtë ndjenjë dhe kjo...

 • 21/03/2018

  NE TRASILVANI NJE PARK ARGETIMI 120 METRA...

  Ky është një park argëtimi, i vendosur në 120 metra thellësi. Quhet Salina Turda, ndodhet në Transilavni (Rumani) dhe dikur ka qenë një minierë antike, e transformuar në një vend turistik të famshëm në të gjithë botën. Parku është i vendosur në një grykën e një tuneli që ishte si i...

 • 09/03/2018

  BERLINI ESHTE QYTETI ME I MIRE NE...

  Qeraja e shtëpive, jeta e natës, cilësia e jetës, toleranca ndaj emigrantëve të moshës së re. Këta janë kriteret e vendosura për të krijuar klasifikimin e qytetit më të mirë për të jetuar në botë.Ky studim është punuar Nepstick dhe e shihni të plotë duke klikuar këtu. Në listë shihet...

 • 31/01/2018

  MILANO, HAPET PICERIA KU PAGUAN SA TE...

  Pronari i picerisë më të re të hapur në Milano, "Ambaradan" ka gjetur një mënyrë të re të pagesës në lokalin e tij. Kështu një picë Marinana mund të paguhet me 5, 6 ose 7 euro. Eshtë klienti ai që vendos se me çfarë çmimi do ta paguajë picën e...

 • 26/01/2018

  ZVICRA, VENDI ME I MIRE PER TE...

  "Raporti vendet më të mira 20018" (Report Best Countries 2018), ka renditur Zvicren si vendin më të mirë në Botë për të jetuar. Reputacioni që gëzon prej shumë kohësh si vend me neutralitet politik dhe stabilitet ekonomik kanë ndikuar në pozicionimin në majë të klasifikimit.Reporti ka analizuar 80 vende në...

 • 06/01/2018

  RYANAIR: RREGULLA TE REJA PER BAGAZHIN E...

  Nëse kur shkoni me pushime ju gjithmonë keni frikë të tejkalojë peshën maksimale ose madhësinë e bagazhit, mos harroni se nga 15 janari, Ryanair ndryshon çdo gjë. Le të rishikojmë së bashku ndryshimet që do të ketë. Më 15 janar 2018 rregullat e reja për bagazhet e dorës së Ryanair do...

 • 28/12/2017

  SHTEPIA E VERTETE E PLAKUT TE KRISHTLINJDES...

  Fillimisht plaku i Krishtlindjes ishte Shën Nikolla, një peshkop i ashpër, i cili u bë simbol i dhuruesit më të famshëm të dhuratave në Botë, reliket e të cilit mbahen në Bazilikës e Barit dhe që kujtohet çdo 6 dhjetor. Nicholas ka lindur në Greqi, rreth 280 vjet pas Krishtit. Ai...

 • 15/12/2017

  PEMA E ISAAK NEWTON EKZISTON NE TE...

  Pema e Isaak Newton ekziston në të vërtetë. Ajo ndodhet në shtëpinë e fëmijërisë së shkencëtarit në Lincolnshire të Anglisë. Newtoni ishte një nga njerëzit më të rëndësishëm të historisë së njerëzimit që revolucionarizoi shkencën, ishte fizikant, astronom, matematicien, teolog. Ajo që e bëri më shumë të njohur ishte Teoria...

 • 09/12/2017

  CILET JANE QYTETET ME TE FOKUSUAR TE...

  Nju York-u, Moska dhe Londra si dhe katër vende të parkut të Disney - ishin ndër pikat më të njohura, të kapura nga fotot e Instagram për këtë vit. Sondazhi i fundit nga aplikacioni i famshëm i shpërndarjes së fotove, zbuloi se Big Apple ishte qyteti që u publikua më shumë...

 • 08/12/2017

  PIZZA NAPOLETANE MBROHET NGA UNESCO

  Duke vlerësuar zyrtarisht një fakt, që tashmë është pothuajse i pranuar në mënyrë universale, UNESCO dje ka njoftuar se do të njohë artin e picerisë napolitane, si pjesë e statusit të Trashëgimisë Botërore, në listën e trashëgimisë kulturore jomateriale. Ky veprim vjen një jave pasi më shumë se dy milionë italianë...