Archive for Lifestyle

 • 20/06/2019

  10 PJATAT ME TE SHIJSHME GREKE SIPAS

  E zhytur në histori dhe e mbuluar nga deti Mesdhe, Greqia është shtëpia e disa përbërësve gastronomikë më të mirë në botë. Provoni një pjatë tradicionale greke së bashku me një gotë ouzo. Greqia ka qenë prej shumë kohësh një ndër destinacionet e pëlqyer të familjeve, me ujërat e saj blu,...

 • 08/06/2019

  10 GJERA QE DUHET T’I HANI PATJETER...

  Çfarë të hani në Antalya? Resorti që ju keni zgjedhur ofron gjithçka, pa limit dhe çdo gjë me shije. Por duke pasur parasysh se bufetë e hapura janë të mbushura plot e përplot dhe ju nuk do të keni kohë dhe mundësi t'i provoni të gjitha; duke patur parasysh edhe që...

 • 05/06/2019

  15 XHAMITE ME ARKITEKTUREN ME IMPRESIONUESE, GUIDA

  Rreth një e katërta e popullsisë së botës është muslimane. Me fasadat e mbuluara me mozaikë, mermere të ndritshme, kulla spirale dhe kupola të mëdha, xhamitë janë me ndikim të madh arkitektonik, artistik, emocional dhe fetar për besimtarët.Brenda me tapete persiane dhe llambadarë madhështorë, ato theksojnë më tej madhështinë. Nga Timbuktu...

 • 04/06/2019

  XHAMITE ME TE BUKURA NE BOTE

  Vizita në një xhami është një eksperiencë me të vërtetë unike, një udhëtim jo vetëm drejt besimit, por edhe historisë, arkitekturës dhe traditës. Eshtë sublime të admirojmë disa nga kryeveprat e artit dhe arkitekturës islame.Në këtë shkrim ju propozojmë 8 xhami të mrekullueshme që duhet t'i shihni të paktën një...

 • 19/04/2019

  BUKA E PASHKES, PER NJE DREKE TE...

  Buka, një domosdoshmëri në tryezat tona, kthehet në diçka speciale për Pashkë. Me pak imagjinatë dhe shumë pasion në kuzhinë, është tepër e thjeshtë, gati si një lojë fëmijësh, përgatitja e bukës së Pashkës, një recetë unike, tipike e traditës, që do ta pasurojë tryezën tuaj me aromë dhe shijen...

 • 11/04/2019

  10 DESTINACIONE TUNDUESE PER PASHKET

  Fundjava e Pashkës është mundësia e parë e madhe për të përfituar disa ditë pushimi dhe për të shijuar diellin e parë të pranverës. Nëse jeni të vendosur për të vizituar disa nga qytetet më interesante të Europës, ku Pashka festohen bukur, ne kemi krijuar një udhëzues të dobishëm për...

 • 09/04/2019

  STILI PARIZIAN NE FASHION: SI TE VISHENI...

  E pamundur të keni qenë në Francë e të mos jeni ndjerë të joshur nga femrat franceze. Joshja e tyre buron nga stili i tyre. Një look minimalist por chic, që, më shumë se një mënyrë veshjeje, është një filozofi e vërtetë, një mënyrë për të ekzistuar.Karakterizohet nga rregulla të...

 • 09/04/2019

  GULASHI, PASAPORTA E KUZHINES HUNGAREZE

  Gulashi (gulyàs) është një pjatë që ka lindur nga kuzhina e lashtë hungareze. Ajo përgatitej nga barinjtë gjatë ndalesave të tyre, ndërsa çonin bagëtitë drejt tregjeve të Vjenës, Venecias dhe Nurembergut. Ishte një pjatë e shkëlqyer për të përballuar të ftohtin e gatuar përjashta në qiell të hapur, në enët...

 • 24/03/2019

  NGA MBISHKODRA, BUZE LIQENIT, “TE FASLLIA”….!

  Kur flasim për liqenin e Shkodrës, shumica i referohen dy fshatrave, Shirokë dhe Zogaj, peizazhit të tyre të bukur dhe lokaleve pa fund që ndodhen aty. Por, nëse doni të shihni një tjetër dimension të liqenit, një tjetër pamje dhe magjepsje të natyrës, sigurisht që duhet të vazhdoni rrugën për...

 • 20/03/2019

  HASHURJA E BEKTASHINJVE, PERSE DHE SI TA...

  Hashurja është një recetë e vjetër, e përdorur kryesisht në jugun e vendit, por e njohur kudo në Shqipëri dhe më gjerë. Hashurja lidhet në mënyrë të drejtpërdrejtë me bektashinjtë, të cilët kanë edhe një ditë të dedikuar asaj: Dita e Hashures. Dy herë në vit e përgatisin bektashinjtë këtë...

 • 13/02/2019

  PARFUMI QE VJEN NGA TRENDAFILI BULLGAR, LUKSI...

  Ka një sekret bukurie që vjen nga Bullgaria. Një sekret 400 vjeçar, një traditë shekullore e konvertuar në formula magjike. Famën e mori në Hollywood, ku pasi e përdorën Marilyn Monroe dhe Ava Gardner, shumë stilistë e futën në linjat e tyre, duke prodhuar parfume dhe kremëra të mrekullueshëm. Bëhet...

 • 28/01/2019

  BUDAPEST, SHEN VALENTIN INTIM NE BANJOT TERMALE

  A keni menduar se çfarë do t'i dhuroni vetes dhe partnerit tuaj për Ditën e Shën Valentinit? Plafikimi i një udhëtimi kërkon kohë dhe organizim? Paketat e organizuara kushtojnë shumë dhe nuk e përballoni dot? Atëherë ne e kemi zgjidhjen. Ne duam t'ju japim frymëzim për të gjitha hapat e vegjël,...

 • 23/01/2019

  SHPIRTI GREK: UZOJA ÇFARE ESHTE DHE SI...

  Pija më e famshme në Greqi është një pije e distiluar me një shije retro, e aftë të befasojë cilindo. Po flasim për uzon, një distilim popullor që përdoret si aperitiv në Greqi dhe është ndër pijet më të dashura për grekët dhe turistët që duan ta provojnë patjetër. Me etiketat...

 • 10/01/2019

  KOZMETIKA MAROKENE- SEKRETE FEMRASH

  Maroku është i njohur për hamamet e tij tradicionale, ku vendasit shpesh shkojnë për një banjë gjallëruese me avull dhe pastrim. Ndërsa produktet franceze të kozmetikës dhe bukurisë janë të njohura në vend, ka edhe disa marka të mirënjohura marokene. Zbuloni bukurinë e re dhe kujdesuni për veten, duke shtuar disa...

 • 27/12/2018

  BEOGRAD – VITI I RI, ASHTU SIÇ...

  Nëse këtë vit doni të kaloni një eksperiencë të re për Vitin e Ri, por pa shkuar shumë larg dhe pa shpenzuar shumë, pse të mos planifikoni një Vit të Ri në Beograd?Kryeqytet i Serbisë, i gjendur në udhëkryqet e qytetërimeve dhe perandorive si Perandoria Osmane dhe Austro-Hungareze, pas një...

 • 23/11/2018

  BISKOTAT E KRISHTLINDJEVE- RECETA E VERIUT TE...

  Biskotat e Krishtlindjeve janë një ëmbëlsirë tipike e veriut të Europës, e huazuar në shumë vende të tjera, pasi shija dhe atmosfera e kësaj ëmbëlsire janë të papërshkrueshme me fjalë. Këta biskota janë të shkëlqyera për t'u shoqëruar me një brandy ose thjesht me një gotë verë të ngrohtë të aromatizuar. Me...

 • 23/11/2018

  TREGJET E KRISHTLINDJEVE, 10 ME TE FAMSHMIT...

  Ja Tregjet e Krishtlindjeve më të bukurit dhe të famshmit në Europë: info, vendet dhe datat se kur mund t'i vizitoni ato gjatë periudhës së festave. Zbuloni kryeqytetet europiane më të bukur për të kaluar një festë magjike Krishtlindjesh!Tregjet e Krishtlindjes e bëjnë të plotë gjithë magjinë e periudhës së...

 • 07/11/2018

  KONTRAFILETO VIÇI ME PANA, PASIONANTJA ÇEKE

  Çfarë çoni në mendje kur thoni "pjatë tipike çeke"? Cilado qoftë ajo, kontrafileto viçi me salcë pane do të jetë ndër pjatat e para. Ndoshta edhe për shkak të diskutimeve pasionante rreth kësaj pjate vërtet origjinale. Kjo pjate quhet Svíčková Omáčka. Mosmarrëveshja ose diskutimi kryesor lidhet me çështjen, nëse duhet ta përgatisni...

 • 23/10/2018

  KRISHTLINDJE NE PRAGE: PROGRAMI DHE KESHILLA

  Krishtlindjet 2018 në Pragë: zbuloni tregjet më të bukura të Krishtlindjeve, organizoni udhëtimin tuaj! Ne ju ndihmojmë me të gjitha informatat e dobishme për klimën, çfarë të shohim dhe çfarë të bëjmë në Pragë për Krishtlindje!Falë arkitekturës spektakolare të stilit barok dhe gotik, rrugët karakteristike me kalldrëm dhe orën e...

 • 18/10/2018

  TORTA ME MOLLE – TRADITA DANEZE QE...

  Torta me mollë është një tortë e traditës daneze, që vjen nga vitet 1800. Tortën me mollë e përgatisin edhe gjermanët, austriakët, suedezët, italianët, etj, megjithatë danezët krenohen, pasi e mbajnë si recetë të tyren dhe kanë një mënyrë shumë të thjeshtë për ta bërë. Klima daneze është perfekte për rritjen e...

 • 18/10/2018

  10 USHQIME PA TE CILAT DANEZET NUK...

  Tradita e kuzhinës daneze pak është e njohur për ne shqiptarët. Pyetja lind e natyrshme, çfarë hanë dhe cilat janë ushqimet pa të cilat danezët nuk jetojnë dot?Ne po sjellim një listë me 10 përbërës të cilat nuk mund të mungojnë në kuzhinë daneze dhe që janë më të përdorshmet...

 • 18/10/2018

  STILI DANEZ – 10 IDE PER TE

  Hygge (shqiptohet "heurgha") është një tendencë e re pas së cilës të gjithë janë çmendur. Ky fenomen danez i shekullit të XVIII, që zbatohet në mirëqënie dhe në krijimin e një jetë më të lumtur në përgjithësi, është dukshëm i mishëruar në arredimin dhe stilin e jetës daneze.Ja disa ide të...

 • 19/09/2018

  SEKRETET DHE KESHILLAT ME TE MIRA TE...

  Kur ne flasim për bukurinë në Turqi, e para gjë që na vjen në mendje janë sallonet ku, priten flokët, ato të manikyrit dhe pedikyrit dhe shumë e shumë shërbime bazike.Sidoqoftë, disa nga dyqanet e bukurisë në Turqi përqëndrohen tek produktet natyrore, që populli i ka përdorur në shekuj.Një klasik...

 • 30/08/2018

  GUIDE E STILIT GREK: ÇFARE TE VISHNI...

  Santorini tërheq vizitorët çdo verë me përzjerjen e tij të ëmbël të gjeologjisë vullkanike, shtëpive të bardha dhe peizazheve natyrore dramatike.Prezantimi i këtij ishulli, vendosur në mes të një natyre të bukur dhe turma e vizitorëve është çelësi, që ju bën të mendoni se ndodheni në vendin e duhur, për...

 • 30/08/2018

  RRUGA E MENGJESEVE? NDODHET NE TURQI

  Fanatikët e mëngjesit janë të shumtë dhe ndodhen kudo. Mjafton të kujtoni mëngjeset romantike dhe shumë të të bukura, të bloggeres Petunia Olliste, që në tavolinën e saj bashkon me shijet edhe librat. Por ekzistson një vend në botë ku mëngjeset janë një risi e vërtetë, një moment i shenjtë që...

 • 29/05/2018

  APP ME TE MIRA PER TE VIZITUAR...

  Stambolli është një qytet shumë i madh dhe sigurisht aty do t'ju duket vetja si mes kaosit. Prandaj zhvilluesit e aplikacioneve kanë krijuar instrumentet e nevojshme teknike, që jua thjeshtojnë jetën në këtë qytet.Nga porositja e taksisë, deri tek gjetja e dyqaneve që duam në Grand Pazar, por jo vetëm....Do...

 • 28/05/2018

  VIÇ ALLA STROGANOFF, MESONI TA GATUANI SI...

  Mish viçi alla Stroganoff është një pjatë kryesore që bazohet tek mishi dhe përfaqëson kuzhinën tipike ruse. Mishi i viçit pritet në copa të vogla dhe kaurdiset në një tigan të thellë, duke i shtuar një përzierje me qepë, domate dhe kërpudha. Salca tipike që shoqëron këtë pjatë është një lloj...

 • 10/05/2018

  NE PLAZH ME VIZA, MODELET E TENDENCES...

  Eshtë e vërtetë se këta ditë me shi na bëjnë të mendojmë se vera është akoma larg, por është edhe shumë e vërtetë se pas shiut vjen dielli dhe bashkë me të vjen plazhi. Prandaj duhet të bëjmë programimet tona për rrobat e reja të banjos, sipas tendencave të reja...

 • 08/05/2018

  PERIME PRANVERORE NE ZGARE DHE SALCE TE...

  Një shoqëruese shumë e mirë dhe me ngjyra për të përshendetur pranverën dhe për t'ju ndihmuar të bini në peshë për sezonin e ri. Perimet në zgarë me salcë të lehtë janë ideale për t'u shërbyer gjatë një aperitivi, bashkë me një birrë dhe ca djathë të freskët. Kohëzgjatja: 35 minuta Përbërësit: për...

 • 30/04/2018

  10 PJATA QE DUHET T’I PROVONI PATJETER...

  Çfarë duhet të hani në Athinë? Cilat janë pjatat tipike të kuzhinës greke dhe athinase, ëmbëlsirat dhe vendet më të mira? Ja se çfarë duhet të hani absolutisht në Athinë dhe ku, madje të shpenzoni pak.Si thoni për një udhëtim në Athinë? Qytetin që lindi filozofinë, artin dhe kulturën që...

 • 30/04/2018

  JAPRAK ME GJETHE RRUSHI DHE MISH

  Japrakët janë një nga recetat e mrekullueshme të pranverës, që sjellin freskinë dhe shijen e mirë të gjelbërimit në tryezat tona. Origjina e tyre orientale bën që këtë recetë ta gjejmë të shpërndarë në pothuajse të gjitha vendet e lindjes dhe gjithashtu në të gjithë Ballkanin. Po kështu nuk ka...

 • 17/04/2018

  BIZELE ME SEPJE, RECETA E TE GJITHA...

  Receta e bizeleve me sepje është shumë e shjeshtë, e shijshme por pak e njohur në traditën tonë të kulinarisë. Eshtë një recetë italiane, por që ne kemi vendosur ta sjellim në faqen tonë, si një kërkesë për të pasuruar me shije të reja por solide, edhe gatimet e familjeve...

 • 16/04/2018

  MACEDONIA, RECETA ELEGANTE E PRANVERES

  Macedonia me luleshtrydhe, ose e shqipëruar, sallata e luleshtrydheve ruan aromën e frutave dhe të limonit. Shoqërohet vetëm, ose me akullore sipër, sipas dëshirës. Eshtë një ëmbëlsirë e shpejtë dhe praktike.Përbërësit për 4 persona: 500 g luleshtrydhe të freskëta 4-5 lugë sheqer 1 limon i shtrydhur 1) Lani luleshtrydhet, hiqni pjesën e sipërme të...

 • 16/04/2018

  10 IDE GJENIALE PER BALLKONIN E SHTEPISE

  Sa herë keni kërkuar një ballkon apo verandë të madhe për t'u çlodhur në ajër të pastër? Një ëndërr e vërtetë, që mund ta realizoni më lehtë se sa mendoni. Edhe ballkoni më i vogël me idetë e duhura të mobiljeve dhe dekorimit mund të bëhet mikpritës dhe i bukur...

 • 14/04/2018

  ALBANIAN FOOD – KUZHINA SHQIPTARE SIPAS QYTETEVE

  Le të provojmë të udhëtojmë në qytetet shqiptare sipas gatimeve. Shqipëria është e vogël si territor prandaj herë pas herë traditat duket sikur rrotullohen po aty. Megjithatë çdo qytet ka veçoritë e tij të gatimit dhe identifikohet me pjatën e tij.Do të shohim së bashku, pjatat më tradicionale të secilit...

 • 12/04/2018

  FLOKET ME BALUKE, IDE FRYMEZUESE PER SEZONIN

  Zbuloni të gjitha tendencat e balukes për flokët tuaj: baluke e plotë, e gjatë, e shkurtër, në njërën anë, kaçurela, e lehtë apo e ndarë? E zgjidhni ju vetë! Si do t'i mbajmë baluket në sezonin pranverë- verë 2018? Zbuloni tendencat më të mira për të mbajtur flokët në këtë sezon,...

 • 12/04/2018

  10 USHQIME STREET FOOD, QE DUHET T’I...

  Dëshironi të dini se çfarë të hani në Paris, duke shpenzuar pak, street food dhe shije tipike? Zbuloni specialitetet për të provuar dhe për të ngrënë mirë dhe të lirë në Paris.Kuzhina franceze dhe recetat e saj janë të njohura në të gjithë botën. Por ne jemi të prirur për...

 • 28/03/2018

  MISH QINGJI I PJEKUR ME EREZA AROMATIKE

  Eshtë një recetë shumë e thjeshtë, që shkon shumë me patatet e pjekura dhe sallatën e stinës, sidomos në drekën e të dielës së Pashkëve. Sekreti i saj qëndron tek marinimi që bëhet një natë përpara me qëllim që shija e bimëve aromatike të përthithet sa më mirë nga mishi.Përbërësit për...

 • 28/03/2018

  “KARAMELET E PASHKEVE” ME ZEMER AGJINAREJE

  "Karamelet e Pashkëve" janë një ushqim shumë i këndshëm për Pashkët, ato mund t'u jepen fëmijëve në dorë për t'i shijuar ndërsa luajnë nëpër shtëpi, ose mund të merren me vete nëpër pikniqet që bëhen ditën e hënë. Janë shumë argëtuese dhe praktike, por kanë një specifikë, sepse kërkojnë vezë të...

 • 23/03/2018

  KOFSHE QENGJ E PJEKUR- TRADITA E PASHKEVE

  Ndër rëcetat më të pëlqyera të stinës së pranverës dhe festës së Pashkëve, është padyshim mishi i qengjit të pjekur. Traditat për përgatitjen janë nga më të ndryshmet, por ne do t'ju propozojmë më të thjeshtën. Le të shohim një nga recetat e thjeshta dhe origjinale e cila kërkon pak hapa....

Page 1 of 2
 • 1
 • 2