Sunday May 19 2019

Archive for Lifestyle

 • BUKA E PASHKES, PER NJE DREKE TE...

  Buka, një domosdoshmëri në tryezat tona, kthehet në diçka speciale për Pashkë. Me pak imagjinatë dhe shumë pasion në kuzhinë, është tepër e thjeshtë, gati si një lojë fëmijësh, përgatitja e bukës së Pashkës, një recetë unike, tipike e traditës, që do ta pasurojë tryezën tuaj me aromë dhe shijen...

 • 10 DESTINACIONE TUNDUESE PER PASHKET

  Fundjava e Pashkës është mundësia e parë e madhe për të përfituar disa ditë pushimi dhe për të shijuar diellin e parë të pranverës. Nëse jeni të vendosur për të vizituar disa nga qytetet më interesante të Europës, ku Pashka festohen bukur, ne kemi krijuar një udhëzues të dobishëm për...

 • STILI PARIZIAN NE FASHION: SI TE VISHENI...

  E pamundur të keni qenë në Francë e të mos jeni ndjerë të joshur nga femrat franceze. Joshja e tyre buron nga stili i tyre. Një look minimalist por chic, që, më shumë se një mënyrë veshjeje, është një filozofi e vërtetë, një mënyrë për të ekzistuar.Karakterizohet nga rregulla të...

 • GULASHI, PASAPORTA E KUZHINES HUNGAREZE

  Gulashi (gulyàs) është një pjatë që ka lindur nga kuzhina e lashtë hungareze. Ajo përgatitej nga barinjtë gjatë ndalesave të tyre, ndërsa çonin bagëtitë drejt tregjeve të Vjenës, Venecias dhe Nurembergut. Ishte një pjatë e shkëlqyer për të përballuar të ftohtin e gatuar përjashta në qiell të hapur, në enët...

 • NGA MBISHKODRA, BUZE LIQENIT, “TE FASLLIA”….!

  Kur flasim për liqenin e Shkodrës, shumica i referohen dy fshatrave, Shirokë dhe Zogaj, peizazhit të tyre të bukur dhe lokaleve pa fund që ndodhen aty. Por, nëse doni të shihni një tjetër dimension të liqenit, një tjetër pamje dhe magjepsje të natyrës, sigurisht që duhet të vazhdoni rrugën për...

 • HASHURJA E BEKTASHINJVE, PERSE DHE SI TA...

  Hashurja është një recetë e vjetër, e përdorur kryesisht në jugun e vendit, por e njohur kudo në Shqipëri dhe më gjerë. Hashurja lidhet në mënyrë të drejtpërdrejtë me bektashinjtë, të cilët kanë edhe një ditë të dedikuar asaj: Dita e Hashures. Dy herë në vit e përgatisin bektashinjtë këtë...

 • PARFUMI QE VJEN NGA TRENDAFILI BULLGAR, LUKSI...

  Ka një sekret bukurie që vjen nga Bullgaria. Një sekret 400 vjeçar, një traditë shekullore e konvertuar në formula magjike. Famën e mori në Hollywood, ku pasi e përdorën Marilyn Monroe dhe Ava Gardner, shumë stilistë e futën në linjat e tyre, duke prodhuar parfume dhe kremëra të mrekullueshëm. Bëhet...

 • BUDAPEST, SHEN VALENTIN INTIM NE BANJOT TERMALE

  A keni menduar se çfarë do t'i dhuroni vetes dhe partnerit tuaj për Ditën e Shën Valentinit? Plafikimi i një udhëtimi kërkon kohë dhe organizim? Paketat e organizuara kushtojnë shumë dhe nuk e përballoni dot? Atëherë ne e kemi zgjidhjen.Ne duam t'ju japim frymëzim për të gjitha hapat e vegjël,...

 • SHPIRTI GREK: UZOJA ÇFARE ESHTE DHE SI...

  Pija më e famshme në Greqi është një pije e distiluar me një shije retro, e aftë të befasojë cilindo. Po flasim për uzon, një distilim popullor që përdoret si aperitiv në Greqi dhe është ndër pijet më të dashura për grekët dhe turistët që duan ta provojnë patjetër.Me etiketat...

 • KOZMETIKA MAROKENE- SEKRETE FEMRASH

  Maroku është i njohur për hamamet e tij tradicionale, ku vendasit shpesh shkojnë për një banjë gjallëruese me avull dhe pastrim. Ndërsa produktet franceze të kozmetikës dhe bukurisë janë të njohura në vend, ka edhe disa marka të mirënjohura marokene.Zbuloni bukurinë e re dhe kujdesuni për veten, duke shtuar disa...

Page 1 of 7