Archive for Klasifikime

 • 05/06/2019

  15 XHAMITE ME ARKITEKTUREN ME IMPRESIONUESE, GUIDA

  Rreth një e katërta e popullsisë së botës është muslimane. Me fasadat e mbuluara me mozaikë, mermere të ndritshme, kulla spirale dhe kupola të mëdha, xhamitë janë me ndikim të madh arkitektonik, artistik, emocional dhe fetar për besimtarët.Brenda me tapete persiane dhe llambadarë madhështorë, ato theksojnë më tej madhështinë. Nga Timbuktu...

 • 04/06/2019

  XHAMITE ME TE BUKURA NE BOTE

  Vizita në një xhami është një eksperiencë me të vërtetë unike, një udhëtim jo vetëm drejt besimit, por edhe historisë, arkitekturës dhe traditës. Eshtë sublime të admirojmë disa nga kryeveprat e artit dhe arkitekturës islame.Në këtë shkrim ju propozojmë 8 xhami të mrekullueshme që duhet t'i shihni të paktën një...

 • 09/01/2019

  QYTETET ME TE FAMSHME TE SHTETEVE TE...

  Cilat janë qytetet më të famshme në Shtetet e Bashkuara? Këtu është renditja e qyteteve më të njohura amerikane. Miami, Las Vegas, Washington dhe NYC: janë disa nga metropolet më të rëndësishme dhe më të bukura për t'u vizituar në shtetit federal amerikan.Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga...

 • 23/03/2018

  CILI ESHTE FLUTURIMI ME I GJATE NE...

  Cili është fluturimi më i gjatë në botë dhe sa kohë zgjat? Zbuloni se cila është rruga më e gjatë për t'u bërë me avion pa ndalesë dhe se cilët janë aeroplanët që i bëjnë këto udhtëime!Avioni është mënyra më e shpejtë dhe më e përshtatshme për të arritur në...

 • 22/03/2018

  20 POPUJT QE KALOJNE ME SHUME KOHE...

  Ja 20 popujt që kalojnë më shumë kohë në tavolinë duke ngrënë: në krye qëndrojnë francezët, me një mesatare prej 2 orësh e 11 minuta, menjëherë pas vijnë italianët me 2 orë e 5 minuta, të tretët vijnë grekët, pastaj spanjollët e danezët. Ja klasifikimi:Kur kanë kohë të lirë, italianët...

 • 21/03/2018

  10 QYTETET ME TE BUKUR MESJETARE NE

  Europa është kontinenti më i vjetër, me shumë fshatra dhe qytete mesjetare, që udhëtarët duhet të mos i humbin. Le të kontrollojmë bashkë për më të mirët!Europa, zemra e qytetërimit njerëzor, ka mijëra vende me vlerë për t'i vizituar. Prandaj, kush prej jush ka kohë që të lexojë për të...

 • 09/02/2018

  SHQIPERIA, DESTINACIONI KRYESUES PER 2018

  Mos u habisni kur të shihni që vendi numër 1 i rekomanduar në listë për t’u vizuar është Shqipëria. Sigurisht kur bëhet fjalë për destinacione të panjohura. Kjo listë është hartuar nga "TOP TEN TRAVEL", që e rendit vendin tonë në krye të klasifikimit. Pa harruar në listë edhe Kosovën. Në...

 • 01/02/2018

  10 GJUHET ME SEKSI NE BOTE

  Ju mund të takoni njerëz në një udhëtim që dinë t'ju joshin. Shpesh jemi magjepsur duke dëgjuar banorët që flasin dhe nga gjestikulacionet e tyre. Jemi hipnotizuar plotësisht nga gjuha dhe theksi i tyre i butë. Muzikore, intriguese dhe joshëse: Ja renditja e 10 gjuhëve më seksi të planetit.Ritmi elegant...

 • 31/01/2018

  8 VENDET KU MESHKUJT DHE FEMRAT FLIRTOJNE...

  Artin e joshjes e kanë në gjak, disa më shumë e disa më pak. Latinë, amerikanë apo mesdhetarë, meshkuj apo femra, të gjithë po nxjerrin "kthetrat". E sidomos në kohët moderne, ku interneti ka hapur të gjitha shtigjet.Ja për të gjithë ato që duan të shkojnë për pushime, një klasifikim...

 • 29/01/2018

  10 QYTETET ME TE MIRA NE BOTE...

  A po kërkoni një destinacion për udhëtimet tuaja, por e vetmja gjë që ju intereson është ... të gjuani femra? Këtu kemi renditjen e 10 qyteteve në botë ku është mund ta bësh me lehtësi.....Nga Brazili dhe Argjentina në Itali, Spanjë dhe vendet e Europës Lindore, të gjitha këshillat për...

 • 25/01/2018

  JA PERSE JETA NE EUROPE ESHTE ME...

  Shtetet e Bashkuara janë një vend i madh. Nga Nju Jorku në Los Anxhelos mund të gjesh gjithçka. SHBA-të krenohen me diversitetin e pashembullt, mrekullitë natyrore dhe mundësitë e shumta të punësimit. Ata kanë një garë në Ditën e Pavarësisë për ngrënien e hot dog-ut, por përtej të gjitha këtyre ngjarjeve...

 • 24/01/2018

  BORA E MADHE MBULON TOKION, POR REZULTAT...

  Qendra e Tokios ka parë rënien më të madhe të borës për vite të tëra, duke shkaktuar kaos në trafikun e gjithë qytetit. Makinat u bllokuan dhe u braktisën në rrugë, trenat ndaluan punën dhe njerëzit u bllokuan në aeroporte, ku u anulluan 250 fluturime ndërkombëtare.Çfarë duhet bërë në një...

 • 22/01/2018

  PASAPORTAT, ME TE FUQISHMET DHE TE DOBETAT,...

  Pasaporta më e fuqishme në botë, në indeksin e Pasaportave, është pasaporta gjermane. Një shtetas gjerman mund të udhëtojë pothuajse kudo në botë, ai mund të shkelë në 158 vende pa vizë zyrtare. Kështu pasaporta gjermane për vitin 2017 klasifikohet si e para në listë. Në vendin e dytë, mjaft surprizuese,...

 • 15/01/2018

  TRIP ADVISOR: 10 DESTINACIONET E BOTES NE...

  Për 2018 a ëndërroni një destinacion të pazakontë? TripAdvisor ka hartuar renditjen e destinacioneve në zhvillim. Ja cilat janë:Mbyll klasifikimin, duke u renditur në vendin e dhjetë, Casablanca, qyteti më i madh (dhe ndoshta më perëndimor) i Marokut. I pasur në kontraste, qyteti ka një bukuri unike për shkak të...