Archive for Kinkaleri

 • 09/04/2019

  NE HOLANDE, NESE KE NJE LIBER NE...

  Të apasionuarit e librit në Holandë do të udhëtojnë falas. Jo gjithmonë: një fundjavë në vit. Në ditën e librit, të gjithë ata që hipin në një tren dhe paraqiten tek kontrollori me një libër në dorë, nuk do ta paguajnë biletën. Kështu ata mund të udhëtojnë në të gjithë vendin pa...

 • 30/01/2019

  MEDITERRANEO, FILMI ME NGJYRAT E MESDHEUT SOT...

  Si sot 28 vjet më parë filmi italian "Mediterraneo" (MESDHEU) u shpall fitues i çmimit Oskar per "FIlmin më të mirë të huaj". (regjisor Gabriele Salvatores). Të gjithë e keni parasysh, aventurën e këtij grupi të vogël me ushtarë italianë, pas Luftës së Dytë Botërore, në ishullin grek Castelrosso !Filmi fillon...

 • 23/01/2019

  NE BRENDESI TE KRYEQYTETIT ABDULHAMID

  "Payitaht Abdülhamid"ose "Kryeqyteti Abdulhamid", siç e tregon e tërë përvoja me serialet turke që trajtojnë temën historike të perandorisë otomane, ka ngjallur interes të madh për publikun shqiptar. Interesi ka të bëjë jo vetëm me personazhet historikë dhe epokën e cila ka ndikuar për 500 vite në jetën dhe mendësinë...

 • 12/01/2019

  SHAKESPEAR AND COMPANY, LIBRARIA ME E FAMSHME...

  Pikërisht në qoshen mes Latin Quarter të Parisit dhe Boulevard Saint-Germaine, ndodhet një nga libraritë më të famshme të Europës, Shakespeare & Company.Brezat më të njohur të artistëve dhe shkrimtarëve letrarë e kanë frekuentuar ndërtesën e shekullit të 17-të me pamje nga ana jugore e Notre Dame, që nga Voltaire...

 • 11/01/2019

  MOMENTET SPORTIVE QE PERCAKTOJNE ROMEN

  Nga ngjarjet historike, tek rivalitetet më të nxehta në futboll, Travel Bar ju drejton nëpër momentet sportive që kanë dhe vazhdojnë të përcaktojnë Romën.Shekujt, njerëzit, ngjarjet kanë lënë gjurmë dhe kanë ngritur historinë e Romës. Por ka edhe disa momente sportive që e kanë përcaktuar, apo na ndihmojnë të kuptojmë...

 • 27/11/2018

  KOLONA ZANORE E STAMBOLLIT- 3 KENGETARET TOP

  Muzika është pjesë integrale e Stambollit.Vetëm të ecni pak në rrugët e tij dhe do të dëgjoni këngët popullore nga baret e vogla pranë sheshit Eminönü, lojën e instrumentave tradicionale, të luajtur nga muzikantët në sheshin Galip Dede, popin turk, ku më së shumti pëlqehen baladat turke, në dyqanet e...

 • 17/09/2018

  SKULPTURA ME E PABESUESHME NE BOTE, FRYMEZOHET...

  Në kryqëzim të rrugëve të Pragës, ju mund të pengoheni me Metalmorphosis, një statujë masive 45 ton, e projektuar nga artisti kontroversial (i diskutueshëm) çek David Cerny.Pozicionuar jashtë një qendre komerciale, pranë sheshit Wenceslas, skulptura e shtrembëruar, shumë reflektuese dhe esktremisht e shndritshme, përshkruan kokën e shkrimtarit të famshëm çek,...

 • 29/08/2018

  PARA SE TE SHIHNI NJE NDESHJE FUTBOLLI...

  Planifikoni për të parë një ndeshje futbolli ndërsa jeni në Barcelonë? Jo vetëm që kryeqyteti katalanas ka stadiumin më të madh të futbollit në Europë, por gjithashtu ka ekipin më të suksesshëm në botë. Nëse ju jeni një tifoz i sëmurë ose thjesht shkoni për të marrë pjesë në një argëtim...

 • 28/05/2018

  SI PO PERGATITEN RUSET PER KUPEN BOTERORE

  Kampionati Botëror 2018 është gati të zbresë mbi Rusi dhe superfuqia është e vendosur të mirëpresë garën dhe tifozët e futbollit me një super stil. Ndeshjet do të zhvillohen në të gjithë hapësirën e Rusisë dhe 11 qytete pritëse po përgatiten ta kthejnë të gjithë këtë në joshje për ekipet...

 • 27/05/2018

  7 TELENOVELA QE JU BEJNE TE BINI...

  Turqit i duan dramat dhe ky obsesion i veçantë kombëtar është një temë e gjithanshme që trajtohet në muzikë, televizion dhe film, ku tregimet e ekzagjeruara të dashurisë së përhershme gjithmonë janë në qendër të tyre.Si eksportuesi i dytë më i madh në botën e televizorit pas SHBA, filmat turk...

 • 10/03/2018

  LIBRAT E UDHETIMEVE. CILET DUHEN LEXUAR?

  Leximi dhe udhëtimi janë dy gjëra që mund të shkojnë dorë për dorë. Librat ju çojnë në vise dhe kohë të tjera, ju bëjnë të takoni njerëz që s'do mund t'i takoni asnjëherë në jetën reale. Sigurisht, ato ju nxisin edhe më shumë për të udhëtuar. Sa herë ka ndodhur që...

 • 06/01/2018

  KOPENHAGENI, NE GJURMET E ANDERSEN DHE BLIXEN

  Kur viziton Danimarkën nuk është e thënë të mjaftohesh vetëm me atraksionet turistike. Harroje Amalienborg, ndërrimin e rojeve dhe Canal Tour. Ndiq gjurmët e dy shkrimtarëve të mëdhenj, Hans Christian Andersen dhe Karen Blixen, për të zbuluar Kopenhagenin letrar.Hans Christian Andersen dhe Karen Blixen janë dy prej shkrimtarëve më të mëdhenj...

 • 26/10/2017

  10 FILMA QE TE NXISIN DREJT UDHETIMEVE

  Po kërkoni një listë me filmat më të mirë me udhëtime? Ja një listë me 10 filma që nxisin dëshirën për tu nisur. Zbuloni filmat më të bukur të udhëtimeve....Ku fillon dëshira jonë për të udhëtuar? Ne zakonisht duam atë që shohim dhe është e pamohueshme që shpeshherë, impulsi i...