Archive for Italia

 • 16/01/2019

  ÇFARE FSHIHET POSHTE LAGUNES SE VENECIAS?

  Qindra rrënoja mbushin thellësitë e lagunës së Venezia-s. Nga kohët e lashta në epokat më të fundit, të gjithë kanë një histori për t'u treguar.Laguna e Venezia-s fsheh qindra histori të lashta. Fundi i detit është në fakt i pasur me anije të moshave të ndryshme, të zhytura tragjikisht. Laguna e...

 • 11/01/2019

  MOMENTET SPORTIVE QE PERCAKTOJNE ROMEN

  Nga ngjarjet historike, tek rivalitetet më të nxehta në futboll, Travel Bar ju drejton nëpër momentet sportive që kanë dhe vazhdojnë të përcaktojnë Romën.Shekujt, njerëzit, ngjarjet kanë lënë gjurmë dhe kanë ngritur historinë e Romës. Por ka edhe disa momente sportive që e kanë përcaktuar, apo na ndihmojnë të kuptojmë...

 • 29/08/2018

  NJE HISTORI E SHKURTER E FONTANA DI...

  Shatërvan më ikonik në Romë është një mrekulli për t'u parë. Një vepër prej 26 metrash e gjatë dhe 49 metrash e gjerë, e zbukuruar në stilin barok, shatërvani i Trevit, ose siç quhet në Romë e kudo tjetër "Fontana di Trevi" është një pamje e padiskutueshme për qytetin.I ndërtuar...

 • 16/02/2018

  VENEZIA, 10 PJATA TIPIKE, ME PAK SE

  Jeni në Venecia dhe doni të hani? Nuk ka problem! Stafi i Travel Bar është gjithmonë i lumtur "të shpëtojë" edhe turistët më të dhënë pas ushqimit, duke këshilluar pjatat më esenciale të kuzhinës veneciane, për t'i dhënë edhe gojës kënaqësinë që i takon. Pasi Venecia, nuk është thjesht vendi...

 • 15/02/2018

  10 GJERA QE DUHET TE SHIHNI E...

  Kanalet, gondolat, ndërtesat e lashta dhe maska ​​janë fjalët kryesore të Venecias, një qytet i traditave, tregimeve dhe legjendave. Venecia është qendra e rajonit të Veneto-s dhe së bashku me Trentino-Alto Adige dhe Friuli-Venezia Giulia ata formojnë Triveneto ose Tre Venezie.Venecia është qyteti italian i aftë për të transmetuar emocione...

 • 08/02/2018

  SANREMO, SA KUSHTOJNE BILETAT?

  Këto netë që po zhvillohet Sanremo dhe polemikat për Ermal Metën dhe Francesco Moro-n kanë arritur pikun, a nuk e keni ndjerë dëshirën për të qënë të paktën një natë në atë sallë? Kjo sidomos mund të jetë ëndrra e fansëve të përjetshëm të festivalit dhe muzikës italiane, që në...

 • 08/02/2018

  ÇFARE TE BESH NE SANREMO GJATE FESTIVALIT

  Çfarë mund të bësh në Sanremo gjatë Festivalit të muzikës italiane? E dimë të gjithë se komuna e vogël e Ligurias ka marrë gjithë famën dhe hapësirën mediatike sepse mirëpret, të gjitha edicionet e Sanremos-s, ngjarja muzikore më e ndjekur e muzikës italiane. Ju kujtojmë se periudha më e bukur për...

 • 31/01/2018

  8 VENDET KU MESHKUJT DHE FEMRAT FLIRTOJNE...

  Artin e joshjes e kanë në gjak, disa më shumë e disa më pak. Latinë, amerikanë apo mesdhetarë, meshkuj apo femra, të gjithë po nxjerrin "kthetrat". E sidomos në kohët moderne, ku interneti ka hapur të gjitha shtigjet.Ja për të gjithë ato që duan të shkojnë për pushime, një klasifikim...

 • 24/01/2018

  SHEN VALENTINI: VERONA IN LOVE, QYTETI KU...

  Dita e Shën Valentinit po vjen dhe ju sigurisht po bëni planifikimet tuaja! A i keni gati mesazhet që do t'ia përcillni njeriut tuaj të zemrës? A keni bërë një listë të dhuratave të mundshme? Po sikur në vend të parfumeve dhe luleve të zakonshme, të planifikoni një udhëtim të...

 • 20/01/2018

  10 GJERA PER T’U PARE NE ROME

  Çfarë duhet të shihni në Romë? Cilat janë vendet me interes për t'u vizituar? Çfarë të shihni në veçanti? Ja 10 gjërat për t'u parë në Romë dhe rreth saj, për të mos u humbur!Nuk ka turist në botë që nuk ka vizituar, apo ëndërruar një vizitë në kryeqytetin e...

 • 10/12/2017

  BOLONJA, RESTORANTET ME TE MIRA PER T’U...

  Të gjithë e njohim reputacionin e Bologna-s si kryeqyteti italian i kuzhinës, ka qindra restorante, tratori dhe piceri, ku mund të shijoni pjata me një shije ekselente. Këtu pjatat klasike kanë vend nderi, megjithëse gama e tyre është shtuar. Në Bologna, përveç arkitekturës mesjetare, artit madhështor dhe muzikës, do keni...