Archive for Histori

 • 15/04/2019

  10 FAKTET E “PADJEGURA” TE NOTRE DAME...

  Ndërtimi i saj ndodhi më shumë se 850 vjet më parë, në zemër të një Parisi shumë më të vogël. Katedralja e Notre-Dame, e quajtur plotësisht Notre-Dame de Paris (Zonja e Parisit) në frëngjisht, është ende një nga monumentet më të rëndësishme të kryeqytetit francez, (të paktën deri në natën...

 • 12/04/2019

  BIBLIOTEKA ME E VOGEL NE ITALI

  Ky mësues në pension, Antonio La Cava, e transformoi triçiklin e tij në një bibliotekë të vogël të lëvizshme. Çdo javë ai njofton ardhjen e tij në sheshet e fshatrave, me tingujt e borisë së makinës. Fëmijët e presin, mblidhen pas makinës së tij dhe nisin të shfletojnë librat. A ka...

 • 09/04/2019

  HISTORIA E KEPUCEVE NE BREG TE DANUBIT

  Në brigjet e Danubit, përballë ndërtesës së Parlamentit hungarez, qëndrojnë 60 palë këpucë hekuri, të drejtuara nga lumi. Një pamje prekëse në thjeshtësinë e saj, një histori tragjike qëndron pas këtij memoriali për qindra njerëz që humbën jetën si rezultat i mizorive të kryera nga militantët nazistë, pjesë e grupimit...

 • 16/01/2019

  ÇFARE FSHIHET POSHTE LAGUNES SE VENECIAS?

  Qindra rrënoja mbushin thellësitë e lagunës së Venezia-s. Nga kohët e lashta në epokat më të fundit, të gjithë kanë një histori për t'u treguar.Laguna e Venezia-s fsheh qindra histori të lashta. Fundi i detit është në fakt i pasur me anije të moshave të ndryshme, të zhytura tragjikisht. Laguna e...

 • 08/01/2019

  VERA BRULÉ – NJE HISTORI E MREKULLUESHME...

  Një recetë mijëvjeçare, që e ka origjinën e saj në Romën e lashtë, me contidumparadoxum ( një verë shumë e lashtë romake), e përshkruar nga Apicio (Marco Gavio Apicio- gastronom, kuzhinier dhe shkrimtar romak- shekulli I p.k) në "De re coquinararia", një verë e ëmbël me shumë mjaltë, e nxehtë...

 • 14/09/2018

  SI OKTOBERFEST U BE FESTIVALI ME I...

  "Oktoberfest", (Festa e Tetorit) sjell në mendje birrën, dirndl dhe lederhosen (veshje karakteristike bavareze), duke përfshirë edhe muzikën popullore dhe atmosferën zbavitëse me të dehurit. Por në origjinën e saj, në 1810 kjo festw nuk kishte të bënte fare me birrën.Por në origjinën e saj, në 1810 kjo festë nuk...

 • 29/08/2018

  NJE HISTORI E SHKURTER E FONTANA DI...

  Shatërvan më ikonik në Romë është një mrekulli për t'u parë. Një vepër prej 26 metrash e gjatë dhe 49 metrash e gjerë, e zbukuruar në stilin barok, shatërvani i Trevit, ose siç quhet në Romë e kudo tjetër "Fontana di Trevi" është një pamje e padiskutueshme për qytetin.I ndërtuar...

 • 17/05/2018

  TRADITAT E DASMES MBRETERORE QE DUHET T’I...

  Ne të gjithë e dimë se dasmat ndjekin tradita të caktuara, megjithatë, dasmat mbretërore janë një çështje krejtësisht e ndryshme dhe kanë një etiketë që të gjithë anëtarët e familjes mbretërore duhet t'i përmbahen.Këtu janë tetë tradita mbretërore të martesës që duhet t'i njihni.Çdo martesë, nuk do të jetë e...