Archive for Food lovers

 • 20/06/2019

  10 PJATAT ME TE SHIJSHME GREKE SIPAS

  E zhytur në histori dhe e mbuluar nga deti Mesdhe, Greqia është shtëpia e disa përbërësve gastronomikë më të mirë në botë. Provoni një pjatë tradicionale greke së bashku me një gotë ouzo. Greqia ka qenë prej shumë kohësh një ndër destinacionet e pëlqyer të familjeve, me ujërat e saj blu,...

 • 08/06/2019

  10 GJERA QE DUHET T’I HANI PATJETER...

  Çfarë të hani në Antalya? Resorti që ju keni zgjedhur ofron gjithçka, pa limit dhe çdo gjë me shije. Por duke pasur parasysh se bufetë e hapura janë të mbushura plot e përplot dhe ju nuk do të keni kohë dhe mundësi t'i provoni të gjitha; duke patur parasysh edhe që...

 • 24/03/2019

  NGA MBISHKODRA, BUZE LIQENIT, “TE FASLLIA”….!

  Kur flasim për liqenin e Shkodrës, shumica i referohen dy fshatrave, Shirokë dhe Zogaj, peizazhit të tyre të bukur dhe lokaleve pa fund që ndodhen aty. Por, nëse doni të shihni një tjetër dimension të liqenit, një tjetër pamje dhe magjepsje të natyrës, sigurisht që duhet të vazhdoni rrugën për...

 • 23/01/2019

  SHPIRTI GREK: UZOJA ÇFARE ESHTE DHE SI...

  Pija më e famshme në Greqi është një pije e distiluar me një shije retro, e aftë të befasojë cilindo. Po flasim për uzon, një distilim popullor që përdoret si aperitiv në Greqi dhe është ndër pijet më të dashura për grekët dhe turistët që duan ta provojnë patjetër. Me etiketat...

 • 18/10/2018

  10 USHQIME PA TE CILAT DANEZET NUK...

  Tradita e kuzhinës daneze pak është e njohur për ne shqiptarët. Pyetja lind e natyrshme, çfarë hanë dhe cilat janë ushqimet pa të cilat danezët nuk jetojnë dot?Ne po sjellim një listë me 10 përbërës të cilat nuk mund të mungojnë në kuzhinë daneze dhe që janë më të përdorshmet...

 • 30/04/2018

  10 PJATA QE DUHET T’I PROVONI PATJETER...

  Çfarë duhet të hani në Athinë? Cilat janë pjatat tipike të kuzhinës greke dhe athinase, ëmbëlsirat dhe vendet më të mira? Ja se çfarë duhet të hani absolutisht në Athinë dhe ku, madje të shpenzoni pak.Si thoni për një udhëtim në Athinë? Qytetin që lindi filozofinë, artin dhe kulturën që...

 • 14/04/2018

  ALBANIAN FOOD – KUZHINA SHQIPTARE SIPAS QYTETEVE

  Le të provojmë të udhëtojmë në qytetet shqiptare sipas gatimeve. Shqipëria është e vogël si territor prandaj herë pas herë traditat duket sikur rrotullohen po aty. Megjithatë çdo qytet ka veçoritë e tij të gatimit dhe identifikohet me pjatën e tij.Do të shohim së bashku, pjatat më tradicionale të secilit...

 • 12/04/2018

  10 USHQIME STREET FOOD, QE DUHET T’I...

  Dëshironi të dini se çfarë të hani në Paris, duke shpenzuar pak, street food dhe shije tipike? Zbuloni specialitetet për të provuar dhe për të ngrënë mirë dhe të lirë në Paris.Kuzhina franceze dhe recetat e saj janë të njohura në të gjithë botën. Por ne jemi të prirur për...

 • 19/03/2018

  AROMAT E EUROPES! ÇDO QYTET KA EREN...

  Sa herë jemi ndodhur në një mjedis të ndryshëm nga e zakonshmja jonë dhe jemi ndaluar për të marrë frymë më thellë, për të nuhatur aromën që pershkon ajrin?Udhëtim jo vetëm që na bën të takojmë parfume dhe aroma të reja, por na bën që të jetojmë përvojat tona reale...

 • 17/03/2018

  BARCELONA, 10 PJATA TIPIKE QE DUHET T’I...

  Çfarë ushqimesh karakteristike mund të hani në Barcelonë? Zbuloni ëmbëlsirat tradicionale, ushqimin street food dhe pjatat tipike të kuzhinës katalanase. Ja çfarë të hani duke shpenzuara pak! Një qytet që është gjithmonë i gjallë, optimist, i aftë ta mbajë kokën lart. Është Barcelona, një nga qytetet më mbresëlënëse dhe të vizituar...

 • 27/02/2018

  BERLIN, 10 PJATA AUTENTIKE QE DUHET T’I...

  Kur ke në duar një menu me emra të tmerrshëm, e vetmja gjë që të duhet, është ndihma. Le të themi të vërtetën, kur flasim për kuzhinë të mirë, kuzhina gjermane nuk është e para që na vjen në mendje. Por mos harroni, jeni në Berlin dhe duhet të provoni...

 • 16/02/2018

  VENEZIA, 10 PJATA TIPIKE, ME PAK SE

  Jeni në Venecia dhe doni të hani? Nuk ka problem! Stafi i Travel Bar është gjithmonë i lumtur "të shpëtojë" edhe turistët më të dhënë pas ushqimit, duke këshilluar pjatat më esenciale të kuzhinës veneciane, për t'i dhënë edhe gojës kënaqësinë që i takon. Pasi Venecia, nuk është thjesht vendi...

 • 06/02/2018

  10 EMBELSIRA QE DUHET T’I PROVONI PATJETER...

  E pozicionuar në kryqëzimin e madh mes tre kontinenteve (Europa, Azia, Afrika), tradita gastronomike turke rezulton të jetë një përzierje e mrekullueshme e shijeve të ndryshme nga ku kanë origjinën propozime kulinarie unike në llojin e tyre: ëmbëlsira që mund t'i gjeni në shumë forma, ku protagoniste bëhen ëmbëlsirat delikate...

 • 05/02/2018

  10 USHQIME QE DUHET TE PROVONI PATJETER...

  Nëse jeni në Stamboll, ju themi që në fillim se do të kënaqeni me ushqimin, pasi do ta ndieni veten jo vetëm si në shtëpinë tuaj, por me përmirësime goxha të ndjeshme. Kuzhina turke merr frymëzim nga ajo otomane dhe është një përzierje e kuzhinës Aziatike, të Mesdheut, Lindjes së Meme,...

 • 14/12/2017

  KRISHTLINDJA, CILAT JANE DISA PJATA TIPIKE NE...

  Krishtlindja nuk do të ishte kjo që është, pa traditat e preferuara të ushqimeve të festës në tavolinë. Por ushqimi që ju hani për Krishtlindje sipas traditës së vendit, në një vend tjetër të botës, mund të duket pa kuptim.Kjo sepse secili vend ndjek trashëgiminë e vet me recetat origjinale...

 • 10/12/2017

  BOLONJA, RESTORANTET ME TE MIRA PER T’U...

  Të gjithë e njohim reputacionin e Bologna-s si kryeqyteti italian i kuzhinës, ka qindra restorante, tratori dhe piceri, ku mund të shijoni pjata me një shije ekselente. Këtu pjatat klasike kanë vend nderi, megjithëse gama e tyre është shtuar. Në Bologna, përveç arkitekturës mesjetare, artit madhështor dhe muzikës, do keni...

 • 03/12/2017

  10 PJATA PER T’U SHIJUAR ABOLUTISHT NE...

  Çfarë duhet të hani në Norvegji? Cilat janë pjatat tipike të kuzhinës norvegjeze, ëmbëlsirat dhe vendet më të mira? Ja se çfarë dhe ku duhet të hani absolutisht në Oslo, madje të shpenzoni pak!Nuk është pikërisht ajo që ne mund të quajmë kuzhinë me kosto të ulët, por pa dyshim...