Archive for Festat

 • 05/06/2019

  15 XHAMITE ME ARKITEKTUREN ME IMPRESIONUESE, GUIDA

  Rreth një e katërta e popullsisë së botës është muslimane. Me fasadat e mbuluara me mozaikë, mermere të ndritshme, kulla spirale dhe kupola të mëdha, xhamitë janë me ndikim të madh arkitektonik, artistik, emocional dhe fetar për besimtarët.Brenda me tapete persiane dhe llambadarë madhështorë, ato theksojnë më tej madhështinë. Nga Timbuktu...

 • 04/06/2019

  XHAMITE ME TE BUKURA NE BOTE

  Vizita në një xhami është një eksperiencë me të vërtetë unike, një udhëtim jo vetëm drejt besimit, por edhe historisë, arkitekturës dhe traditës. Eshtë sublime të admirojmë disa nga kryeveprat e artit dhe arkitekturës islame.Në këtë shkrim ju propozojmë 8 xhami të mrekullueshme që duhet t'i shihni të paktën një...

 • 19/04/2019

  BUKA E PASHKES, PER NJE DREKE TE...

  Buka, një domosdoshmëri në tryezat tona, kthehet në diçka speciale për Pashkë. Me pak imagjinatë dhe shumë pasion në kuzhinë, është tepër e thjeshtë, gati si një lojë fëmijësh, përgatitja e bukës së Pashkës, një recetë unike, tipike e traditës, që do ta pasurojë tryezën tuaj me aromë dhe shijen...

 • 11/04/2019

  10 DESTINACIONE TUNDUESE PER PASHKET

  Fundjava e Pashkës është mundësia e parë e madhe për të përfituar disa ditë pushimi dhe për të shijuar diellin e parë të pranverës. Nëse jeni të vendosur për të vizituar disa nga qytetet më interesante të Europës, ku Pashka festohen bukur, ne kemi krijuar një udhëzues të dobishëm për...

 • 20/03/2019

  HASHURJA E BEKTASHINJVE, PERSE DHE SI TA...

  Hashurja është një recetë e vjetër, e përdorur kryesisht në jugun e vendit, por e njohur kudo në Shqipëri dhe më gjerë. Hashurja lidhet në mënyrë të drejtpërdrejtë me bektashinjtë, të cilët kanë edhe një ditë të dedikuar asaj: Dita e Hashures. Dy herë në vit e përgatisin bektashinjtë këtë...

 • 28/01/2019

  BUDAPEST, SHEN VALENTIN INTIM NE BANJOT TERMALE

  A keni menduar se çfarë do t'i dhuroni vetes dhe partnerit tuaj për Ditën e Shën Valentinit? Plafikimi i një udhëtimi kërkon kohë dhe organizim? Paketat e organizuara kushtojnë shumë dhe nuk e përballoni dot? Atëherë ne e kemi zgjidhjen. Ne duam t'ju japim frymëzim për të gjitha hapat e vegjël,...

 • 27/12/2018

  BEOGRAD – VITI I RI, ASHTU SIÇ...

  Nëse këtë vit doni të kaloni një eksperiencë të re për Vitin e Ri, por pa shkuar shumë larg dhe pa shpenzuar shumë, pse të mos planifikoni një Vit të Ri në Beograd?Kryeqytet i Serbisë, i gjendur në udhëkryqet e qytetërimeve dhe perandorive si Perandoria Osmane dhe Austro-Hungareze, pas një...

 • 23/11/2018

  BISKOTAT E KRISHTLINDJEVE- RECETA E VERIUT TE...

  Biskotat e Krishtlindjeve janë një ëmbëlsirë tipike e veriut të Europës, e huazuar në shumë vende të tjera, pasi shija dhe atmosfera e kësaj ëmbëlsire janë të papërshkrueshme me fjalë. Këta biskota janë të shkëlqyera për t'u shoqëruar me një brandy ose thjesht me një gotë verë të ngrohtë të aromatizuar. Me...

 • 23/11/2018

  TREGJET E KRISHTLINDJEVE, 10 ME TE FAMSHMIT...

  Ja Tregjet e Krishtlindjeve më të bukurit dhe të famshmit në Europë: info, vendet dhe datat se kur mund t'i vizitoni ato gjatë periudhës së festave. Zbuloni kryeqytetet europiane më të bukur për të kaluar një festë magjike Krishtlindjesh!Tregjet e Krishtlindjes e bëjnë të plotë gjithë magjinë e periudhës së...

 • 23/10/2018

  KRISHTLINDJE NE PRAGE: PROGRAMI DHE KESHILLA

  Krishtlindjet 2018 në Pragë: zbuloni tregjet më të bukura të Krishtlindjeve, organizoni udhëtimin tuaj! Ne ju ndihmojmë me të gjitha informatat e dobishme për klimën, çfarë të shohim dhe çfarë të bëjmë në Pragë për Krishtlindje!Falë arkitekturës spektakolare të stilit barok dhe gotik, rrugët karakteristike me kalldrëm dhe orën e...

 • 28/03/2018

  MISH QINGJI I PJEKUR ME EREZA AROMATIKE

  Eshtë një recetë shumë e thjeshtë, që shkon shumë me patatet e pjekura dhe sallatën e stinës, sidomos në drekën e të dielës së Pashkëve. Sekreti i saj qëndron tek marinimi që bëhet një natë përpara me qëllim që shija e bimëve aromatike të përthithet sa më mirë nga mishi.Përbërësit për...

 • 28/03/2018

  “KARAMELET E PASHKEVE” ME ZEMER AGJINAREJE

  "Karamelet e Pashkëve" janë një ushqim shumë i këndshëm për Pashkët, ato mund t'u jepen fëmijëve në dorë për t'i shijuar ndërsa luajnë nëpër shtëpi, ose mund të merren me vete nëpër pikniqet që bëhen ditën e hënë. Janë shumë argëtuese dhe praktike, por kanë një specifikë, sepse kërkojnë vezë të...

 • 23/03/2018

  KOFSHE QENGJ E PJEKUR- TRADITA E PASHKEVE

  Ndër rëcetat më të pëlqyera të stinës së pranverës dhe festës së Pashkëve, është padyshim mishi i qengjit të pjekur. Traditat për përgatitjen janë nga më të ndryshmet, por ne do t'ju propozojmë më të thjeshtën. Le të shohim një nga recetat e thjeshta dhe origjinale e cila kërkon pak hapa....

 • 21/03/2018

  PASHKET NE BOTE: JA SI FESTOHEN

  Si festohen Pashkët në Botë? Cilat janë zakonet, veshjet dhe kostumet për të festuar fëmijët? Ja një guidë nëpër botë duke zbuluar pamje, receta dhe kuriozitete mbi Pashkët! Pashkët janë një festë shumë e ndjerë për besimtarët kristianë. Në një farë mase ajo i përfshin të gjithë, kristianët për shkak të...

 • 18/03/2018

  CILI ESHTE KUPTIMI I FJALES PASHKE?

  Fjala Pashkë rrjell nga fjala ebraike Pesah, që do të thotë pasazh. Sot termi Pashkë është i ngjashëm në shumë gjuhë të botës: Francë        Paques Spanjë        Pasqua Shqipëri     Pashke Greqi           Pascha Norvegji      Paaske Hollandë     Pasen Suedi           Pask Pashkët nuk festohen në...

 • 29/01/2018

  ANNECY, ASGJE ME E MIRE SE PUTHJA...

  Për shën Valentinin tuaj mund ta merrni pa mëdyshje në konsideratë. Sigurisht që është një qytet shumë i bukur dhe cilësohet si qyteti më i mirë francez për jetuar. Për ju që mendoni ta kaloni këtu Shën Valentinin tuaj, ne mendojmë se ky është një propozim mjaft interesant.Annecy gjendet në...

 • 26/01/2018

  BRUGES, VENDI PERFEKT PER PUTHJEN E SHEN...

  Gjërat më të mira në jetë janë free: një shëtitje në mbrëmje përgjatë kanaleve të Bruges. Kjo vlen sidomos për ushëtimin tuaj të Shën Valentinit. Bruges është qyteti i vetëm në botë, që mund t'ju bëjë të ndiheni, sikur në botë ekzistoni vetëm ju.Bruges është propzimi ynë i radhës, si...

 • 24/01/2018

  SHEN VALENTINI: VERONA IN LOVE, QYTETI KU...

  Dita e Shën Valentinit po vjen dhe ju sigurisht po bëni planifikimet tuaja! A i keni gati mesazhet që do t'ia përcillni njeriut tuaj të zemrës? A keni bërë një listë të dhuratave të mundshme? Po sikur në vend të parfumeve dhe luleve të zakonshme, të planifikoni një udhëtim të...

 • 28/12/2017

  ÇFARE TE BESH PER VITIN E RI...

  Sapo kalon Krishtlindja, hapi tjetër është gjithmonë një dhe vetëm një: Viti i Ri! Pyetja që ne e kemi shmangur gjatë gjithë kohës, pasi nuk e dinim përgjigjen, bëhet këmbëngulëse: Çfarë do të bëjmë për Vitin e Ri ? Ku të shkojmë? Në çfarë eventesh do të marrim pjesë dhe...

 • 16/12/2017

  ÇFARE MUZIKE TE DEGJOJME NE MAKINE ME...

  Nëse keni menduar gjithçka rreth udhëtimit tuaj, por nuk jeni kujtuar aspak për muzikën, atëherë ju vijmë ne në ndihmë. Sidomos në udhëtimet e gjata me makinë, është shumë e rëndësishme për harmoninë e grupit të dëgjojmë muzikë të mirë, që krijon atmosferë dhe që pëlqehet nga të gjithë.Kjo përzgjedhje...

 • 14/12/2017

  KRISHTLINDJA, CILAT JANE DISA PJATA TIPIKE NE...

  Krishtlindja nuk do të ishte kjo që është, pa traditat e preferuara të ushqimeve të festës në tavolinë. Por ushqimi që ju hani për Krishtlindje sipas traditës së vendit, në një vend tjetër të botës, mund të duket pa kuptim.Kjo sepse secili vend ndjek trashëgiminë e vet me recetat origjinale...

 • 13/12/2017

  10 TREGJET E KRISHTLINDJES ME TE BUKURIT...

  Tregjet e Krishtlindjes janë një nga traditat më të këndshme dhe të shijshme të festave në Europë. Eshtë mëkat të mos i krijosh mundësinë vetes, që të paktën një herë në jetë të vizitosh të paktën njërin prej tyre. Ka shumë zgjedhje, që varen nga shijet tona dhe ofertat e...

 • 10/12/2017

  VITI I RI NE PARIS, KESHILLA PER...

  Viti i Ri në Paris ofron paketa të ndryshme turistike dhe ju mund të përfitoni prej tyre, pavarësisht se Parisi nuk është aspak i lirë e sidomos gjatë periudhës së fundvitit. Këtu do të gjeni këshilla mbi klimën dhe temperaturën, si dhe opsione se çfarë mund të programoni për Vitin...

 • 30/10/2017

  DHURATA ORIGJINALE PER KRISHTLINDJE

  Është koha të mendoni për Krishtlindjen dhe sigurisht për dhuratat. Zakonisht ne vazhdojmë të gabojmë, i blejmë dhuratat në minutën e fundit, ndonëse të gjithë ankohemi çdo vit se dëshirojmë të kemi më shumë kohë për tu menduar dhe për të zgjedhur artikullin më të përshtatshëm për t'ia dhënë atij...