Archive for Destinacione

 • 27/12/2019

  PARISI ME FEMIJET, SI TA EKSPLOROJME

  Nëse ka një vend, ku arti krijon njeriun, ky vend është Parisi. Nëse ka një vend, që mund të ndikojë pafund tek fëmija yt, që ai të dojë librat dhe dijen, artin dhe kulturën, të vlerësojë arkitekturën dhe pikturën, sigurisht që ai vend është Parisi. Por, nëse do që fëmija yt,...

 • 09/08/2019

  DISNEYLAND, SI TE SHKONI DHE SA KUSHTON

  Në Disneyland Paris mund të shkoni direkt nga aeroportet: Nëse ndodheni në aeroportin Charles de Gaulle, apo në aeroportin Orly, është shumë e thjeshtë për të shkuar në Disneyland. Mjafton të merrni autobuzin Magical Shuttle Charles de Gaulle, ose autobuzin Magical Shuttle Orly, të cilët shkojnë direkt në Disneyland Paris dhe kushtojnë...

 • 08/08/2019

  DISNEYLAND, BILETAT SA KUSHTOJNE DHE KU T’I...

  Për të vizituar Disenyland në Paris mund të zgjidhni njërën nga këta alernativa të biletës: për një ditë të vetme, për një park të vetëm (1J / 1P), 1 ditë/1 park për një ditë të vetme, për të dy parqet (1J / 2P), 1 ditë/2 parqe për dy, tre ose...

 • 21/05/2019

  HURGHADA: ME E BUKURA E NGJYRES BLU

  Nëse ndiheni të lodhur nga Mesdheu, ekziston një qytet në veri të Afrikës, që ju josh me magjinë e Detit të Kuq! Ky qytet quhet Hurghada dhe përbën një nga destinacionet më të spikatura të viteve të fundit.E veçanta e plazheve të Egjiptit, është se aty mund të shkoni në...

 • 16/04/2019

  10 QYTETET ME TE BUKUR TE MAROKUT

  Maroku: toka e traditës dhe e gjallërisë, e ngjyrave të jashtëzakonshme dhe shiritave të gjatë të shkretëtirës, ujërave të kthjellta dhe maleve të thyer. Ky është një vend i jashtëzakonshëm, që meriton të vizitohet nga lart poshtë.Por ne të gjithë e dimë mirë, se kjo gjë nuk është gjithmonë e...

 • 13/04/2019

  10 GJERA QE DUHEN PARE PATJETER NE

  Mes kodrave dhe detit, përgjatë një bregdeti shkëmbor dhe mjaft identifikues, shtrihet Dubrovniku, i njohur edhe si "Perla e Adriatikut". Në lindje ndodhet qyteti i vjetër spektakolar. Në perëndim, gadishulli Lapad, vendi ku gjendet shumica e hoteleve pranë plazheve me guralecë të vegjël.I bukur, i veçantë, romantik. Një kombinim i...

 • 08/04/2019

  10 GJERA PER T’U PARE PATJETER NE...

  Nuk është rastësi që Budapesti quhet edhe si "Parisi i Lindjes". Qyteti ka mjaft të përbashkëta me kryeqytetin francez dhe disa shenja të çojnë menjëherë tek Parisi: ka një lumë, që pret në mes qytetin e mbi të cilin ngrihen kështjella dhe pallate, ka kodër, të ngjashme me Montmartre mbi...

 • 11/02/2019

  10 GJERA QE DUHET T’I SHIHNI PATJETER...

  Sofja sigurisht nuk është një nga kryeqytetet nga ku duhet nisur vizita për në Europë, pasi ajo nuk ka as rrënojat e Romës, as bukurinë e Parisit, e as bukurinë arkitektonike të kryeqyteteve të tjera europiane, si Praga apo Budapesti. Por megjithatë, është një qytet shumë intereant për t'u vizituar, për...

 • 31/01/2019

  24 ORE NE KORÇE

  Nëse doni ta ndieni veten të përkëdhelur nga fjalët e ëmbla plot "lulka", të shihni "një çikëz" "aristokratllëk", të ndeshni qytetari, të dëgjoni serenata por edhe të hani shijshëm, duhet të vizitoni patjetër Korçën. Pa dyshim është një ndër qytetet më interesante dhe të rëndësishme të vendit.Aty gjen shumë nga...

 • 29/01/2019

  SI TE NDIHESH NE SHKODER SI SHKODRAN

  Kur vizitojmë një qytet, ne e shohim atë nga një këndvështrim i largët dhe pëlqejmë ato gjëra, që ne besojmë se janë më të bukurat dhe më interesantet. Por ne në Travelbar. al kemi një gjykim tjetër për mënyrën se si duhet të zbulojmë një qytet. Ne besojmë se çdo...

 • 22/01/2019

  10 GJERA PER T’U PARE PATJETER NE...

  Është e vështirë të shkruash diçka rreth Parisit, që ende nuk është shkruar. Adhuruesit e kryeqytetit francez janë të shumtë, si dhe kundërshtarët e tij. Gjithmonë është konsideruar si qendra e romancës, i njohur edhe si kryeqyteti i të dashuruarve, Parisi rezervon aktivitete të panumërta dhe vende për t'u vizituar,...

 • 16/01/2019

  ÇFARE FSHIHET POSHTE LAGUNES SE VENECIAS?

  Qindra rrënoja mbushin thellësitë e lagunës së Venezia-s. Nga kohët e lashta në epokat më të fundit, të gjithë kanë një histori për t'u treguar.Laguna e Venezia-s fsheh qindra histori të lashta. Fundi i detit është në fakt i pasur me anije të moshave të ndryshme, të zhytura tragjikisht. Laguna e...

 • 15/01/2019

  DANIMARKA NE 4 MINUTA VIDEO

  2019 do të jetë një vit i madh për Danimarkën. Nga shumë ekspertë të udhëtimit është konsideruar si vendi nr.1 në Botë për t'u vizituar. Merni frymëzimin e parë për Danimarkën nga kjo video plot ngjyra dhe emocion....

 • 13/01/2019

  ZHABJAK- SHTEPIA E SKIVE FARE PRANE NESH

  Žabljak ( Zhabjaku) zemra e Parkut Kombëtar Durmitor, gjendet në pjesën veriore të Malit të Zi. Bukuria natyrore e zonës tërheq turistë dhe entuziastë të sporteve dimërore nga e gjithë bota. Këtu ka një numër karakteristikash që e bëjnë Žabljak-un një destinacion ideal për sportet dimërore. Më i dukshmi është fakti...

 • 11/01/2019

  MOMENTET SPORTIVE QE PERCAKTOJNE ROMEN

  Nga ngjarjet historike, tek rivalitetet më të nxehta në futboll, Travel Bar ju drejton nëpër momentet sportive që kanë dhe vazhdojnë të përcaktojnë Romën.Shekujt, njerëzit, ngjarjet kanë lënë gjurmë dhe kanë ngritur historinë e Romës. Por ka edhe disa momente sportive që e kanë përcaktuar, apo na ndihmojnë të kuptojmë...

 • 05/01/2019

  10 ATRAKSIONET E DUHURA NE BEOGRAD

  Beogradi i ka të gjitha. Mirë, mbase nga literatura mësojmë se nuk i ka të gjitha, përshembull i mungon deti, por kjo nuk na prish ndonjë punë, nëse duam ta njohim këtë kryeqytet me të gjithë vëmendjen tonë.Ky është një qytet i arkitekturës monumentale, i pasur me histori dhe me...

 • 24/10/2018

  10 ATRAKSIONET E PRAGES QE DUHET T’I...

  Çfarë të bëni në Pragë, ku të shkoni dhe çfarë të vizitoni? Kjo është pyetja e parë që i bëni vetes, menjëherë, sapo keni bërë gati biletën për udhëtimin tuaj për në Republikën çeke, ku ju pret një kryeqytet magjik dhe atraktiv.Duhen javë të tëra për të vizituar dhe shijuar...

 • 23/10/2018

  KRISHTLINDJE NE PRAGE: PROGRAMI DHE KESHILLA

  Krishtlindjet 2018 në Pragë: zbuloni tregjet më të bukura të Krishtlindjeve, organizoni udhëtimin tuaj! Ne ju ndihmojmë me të gjitha informatat e dobishme për klimën, çfarë të shohim dhe çfarë të bëjmë në Pragë për Krishtlindje!Falë arkitekturës spektakolare të stilit barok dhe gotik, rrugët karakteristike me kalldrëm dhe orën e...

 • 23/10/2018

  10 GJERA QE DUHET T’I BENI PATJETER...

  Gjatë dekadës së fundit, Praga është bërë një destinacion i dashur për njerëz nga e gjithë bota. Nga zonat me bukuri natyrore në muzetë e çuditshme, hidhni një sy në dhjetë gjërat më të mira për të parë dhe bërë në këtë qytet interesant.Magjia e këtij qyteti fillon me legjendën...

 • 14/09/2018

  10 GJERA QE DUHET T’I SHIHNI ABSOLUTISHT...

  Çfarë të shihni në Mynih? Cilat janë vendet me interes për t'u vizituar? Çfarë të shihni në mënyrë të veçantë? Ja 10 gjëra për t'u parë në Mynih dhe përreth tij, që absolutisht nuk duhet t'i humbisni! I pasur me kopështe dhe pallate mbretërore, ky qytet është vërtet një mrekulli arkitektonike....

 • 29/08/2018

  NJE HISTORI E SHKURTER E FONTANA DI...

  Shatërvan më ikonik në Romë është një mrekulli për t'u parë. Një vepër prej 26 metrash e gjatë dhe 49 metrash e gjerë, e zbukuruar në stilin barok, shatërvani i Trevit, ose siç quhet në Romë e kudo tjetër "Fontana di Trevi" është një pamje e padiskutueshme për qytetin.I ndërtuar...

 • 30/05/2018

  10 GJERA PER T’U PARE PATJETER NE...

  Një nga kryeqytetet më interesante në botë është padyshim Moska, një metropol modern, por i pasur me trashëgimi historiko-artistike dhe arkitektonike, duke filluar nga zemra e Kremlinit deri tek Katedralja e San Basilio-s, ikona të njohura në të gjithë botën. Kryeqyteti rus ka ekzistuar për më shumë se 800 vjet.Si...

 • 28/05/2018

  VIÇ ALLA STROGANOFF, MESONI TA GATUANI SI...

  Mish viçi alla Stroganoff është një pjatë kryesore që bazohet tek mishi dhe përfaqëson kuzhinën tipike ruse. Mishi i viçit pritet në copa të vogla dhe kaurdiset në një tigan të thellë, duke i shtuar një përzierje me qepë, domate dhe kërpudha. Salca tipike që shoqëron këtë pjatë është një lloj...

 • 28/05/2018

  SI PO PERGATITEN RUSET PER KUPEN BOTERORE

  Kampionati Botëror 2018 është gati të zbresë mbi Rusi dhe superfuqia është e vendosur të mirëpresë garën dhe tifozët e futbollit me një super stil. Ndeshjet do të zhvillohen në të gjithë hapësirën e Rusisë dhe 11 qytete pritëse po përgatiten ta kthejnë të gjithë këtë në joshje për ekipet...

 • 10/05/2018

  10 EKSPERIENCA TE PAHARRUESHME NE CAPE TOWN

  Cape Town është një qytet kozmopolit me një pamje të bukur që ju lë pa frymë, ka kultura të ndryshme dhe shumë histori.Ka diçka për të parë te gjithë në Cape Town. Derisa nuk keni ardhur këtu, kjo gjë tingëllon si klishe. Po, pasi të keni ardhur këtu dhe të keni...

 • 08/05/2018

  10 GJERA QE DUHET T’I SHIHNI PATJETER...

  Çfarë duhet të shikoni në Varshavë? Cilat janë vendet me interes për t'u vizituar? Çfarë duhet të shihni në veçanti? Këtu janë 10 gjërat për t'i parë dhe që nuk duhet t'i humbisni!A po planifikoni një udhëtim në Varshavë duke kërkuar informacion se çfarë të shihni, ose po kërkoni një...

 • 16/04/2018

  VERE 2018, KU DHE KUR TE SHKONI...

  Nëse këtë vit doni t'i jepni vetes një udhëtim të mirë, por buxheti juaj është mjaft i kufizuar, mos u shqetësoni, ne kemi zgjedhur disa destinacione jashtë vendit që mund të jenë të mira për ju. Pushime të lira nuk do të thotë se bukuria e destinacionit të zgjedhur është...

 • 14/04/2018

  10 GJERA QE MUND T’I BENI NE...

  Mundësi pa fund në Londër për të hyrë në muzeume free, për të jetuar jetën e qytetit në mënyrë origjinale dhe ekonomike. E bukur, e re dhe dinamike, Londra është qyteti i momentit, një zemër pulsante e jetës dhe energjisë por edhe e traditës dhe historisë.Nëse dëshironi të kaloni ca...

 • 12/04/2018

  10 USHQIME STREET FOOD, QE DUHET T’I...

  Dëshironi të dini se çfarë të hani në Paris, duke shpenzuar pak, street food dhe shije tipike? Zbuloni specialitetet për të provuar dhe për të ngrënë mirë dhe të lirë në Paris.Kuzhina franceze dhe recetat e saj janë të njohura në të gjithë botën. Por ne jemi të prirur për...

 • 28/03/2018

  15 VENDET ME TE BUKURA TE AZISE...

  Azia është një kontinent i madh, magjepës, unik dhe aq shumë i variueshëm, saqë është e vështirë të vendosësh se ku do të shkosh. Shumë libra janë shkruar për të, libra që të ngjallin më shumë kureshtjen për ta parë nga afër këtë botë të largët e të panjohur.Ne ju propozojmë...

 • 20/03/2018

  BOSNJA, PAMJE MAGJEPESE TE SARAJEVES E BUKURIVE...

  Bosnje - Hercegovina është një vend i pasur me histori e kulturë, me një pupull vital dhe vende te buura për tu parë. Mos e humbisni videon tonë per Bosnjen.

 • 19/03/2018

  AMSTERDAM: 10 GJERA PER TE MOS U

  Po planifikoni një udhëtim në Amsterdam? Apo po ëndërroni të fluturoni për pak ditë në "Venecian e Veriut"? Ju nuk mund të kishit një ide më të mirë! Amsterdami është një destinacion i padiskutueshëm për çdo udhëtar që respekton veten!A keni pasion për tregjet? A jeni njohës të veprave të...

 • 28/02/2018

  10 GJERA QE NUK DUHET T’I BENI...

  Jeni gati të bëni një udhëtim turistik për në Berlin? Po bëheni gati të transferoheni atje? Dhe akoma nuk e dini se çfarë është e mirë dhe çfarë jo? Jemi gati të japim ndihmën tonë përmes një guide të vogël, për gjërat që nuk duhet të bëni në Berlin, që...

 • 26/02/2018

  10 GJERA PER T’U PARE PATJETER NE...

  Kryeqyteti i Gjermanisë është një qytet që është plagosur, shkatërruar, rindërtuar dhe është bërë protagonist në historinë e Europës dhe të botës së 60 viteve të fundit. I famshëm edhe për murin që e ndau atë në dy pjesë, që nga periudha e pasluftës deri në vitin 1989, Berlini ishte...

 • 16/02/2018

  VENEZIA, 10 PJATA TIPIKE, ME PAK SE

  Jeni në Venecia dhe doni të hani? Nuk ka problem! Stafi i Travel Bar është gjithmonë i lumtur "të shpëtojë" edhe turistët më të dhënë pas ushqimit, duke këshilluar pjatat më esenciale të kuzhinës veneciane, për t'i dhënë edhe gojës kënaqësinë që i takon. Pasi Venecia, nuk është thjesht vendi...

 • 15/02/2018

  10 GJERA QE DUHET TE SHIHNI E...

  Kanalet, gondolat, ndërtesat e lashta dhe maska ​​janë fjalët kryesore të Venecias, një qytet i traditave, tregimeve dhe legjendave. Venecia është qendra e rajonit të Veneto-s dhe së bashku me Trentino-Alto Adige dhe Friuli-Venezia Giulia ata formojnë Triveneto ose Tre Venezie.Venecia është qyteti italian i aftë për të transmetuar emocione...

 • 08/02/2018

  SANREMO, SA KUSHTOJNE BILETAT?

  Këto netë që po zhvillohet Sanremo dhe polemikat për Ermal Metën dhe Francesco Moro-n kanë arritur pikun, a nuk e keni ndjerë dëshirën për të qënë të paktën një natë në atë sallë? Kjo sidomos mund të jetë ëndrra e fansëve të përjetshëm të festivalit dhe muzikës italiane, që në...

 • 08/02/2018

  ÇFARE TE BESH NE SANREMO GJATE FESTIVALIT

  Çfarë mund të bësh në Sanremo gjatë Festivalit të muzikës italiane? E dimë të gjithë se komuna e vogël e Ligurias ka marrë gjithë famën dhe hapësirën mediatike sepse mirëpret, të gjitha edicionet e Sanremos-s, ngjarja muzikore më e ndjekur e muzikës italiane. Ju kujtojmë se periudha më e bukur për...

 • 31/01/2018

  8 VENDET KU MESHKUJT DHE FEMRAT FLIRTOJNE...

  Artin e joshjes e kanë në gjak, disa më shumë e disa më pak. Latinë, amerikanë apo mesdhetarë, meshkuj apo femra, të gjithë po nxjerrin "kthetrat". E sidomos në kohët moderne, ku interneti ka hapur të gjitha shtigjet.Ja për të gjithë ato që duan të shkojnë për pushime, një klasifikim...

 • 30/01/2018

  10 GJERA QE DUHET TE SHIHNI E...

  Nëse jeni në kërkim të një udhëtimi ku misteri dhe bukuria ecin pranë jush, ku dëshira për të vizituar monumente, xhamia dhe kisha shkon paralelisht me dëshirën për të shëtitur rrugëve të qytetit, për të bërë pazar në dyqanet tipike të tregut dhe për të ngrënë në restorantet buzë detit,...

Page 1 of 2
 • 1
 • 2