Archive for Ballkan

 • 13/04/2019

  10 GJERA QE DUHEN PARE PATJETER NE

  Mes kodrave dhe detit, përgjatë një bregdeti shkëmbor dhe mjaft identifikues, shtrihet Dubrovniku, i njohur edhe si "Perla e Adriatikut". Në lindje ndodhet qyteti i vjetër spektakolar. Në perëndim, gadishulli Lapad, vendi ku gjendet shumica e hoteleve pranë plazheve me guralecë të vegjël.I bukur, i veçantë, romantik. Një kombinim i...

 • 11/02/2019

  10 GJERA QE DUHET T’I SHIHNI PATJETER...

  Sofja sigurisht nuk është një nga kryeqytetet nga ku duhet nisur vizita për në Europë, pasi ajo nuk ka as rrënojat e Romës, as bukurinë e Parisit, e as bukurinë arkitektonike të kryeqyteteve të tjera europiane, si Praga apo Budapesti. Por megjithatë, është një qytet shumë intereant për t'u vizituar, për...

 • 31/01/2019

  24 ORE NE KORÇE

  Nëse doni ta ndieni veten të përkëdhelur nga fjalët e ëmbla plot "lulka", të shihni "një çikëz" "aristokratllëk", të ndeshni qytetari, të dëgjoni serenata por edhe të hani shijshëm, duhet të vizitoni patjetër Korçën. Pa dyshim është një ndër qytetet më interesante dhe të rëndësishme të vendit.Aty gjen shumë nga...

 • 29/01/2019

  SI TE NDIHESH NE SHKODER SI SHKODRAN

  Kur vizitojmë një qytet, ne e shohim atë nga një këndvështrim i largët dhe pëlqejmë ato gjëra, që ne besojmë se janë më të bukurat dhe më interesantet. Por ne në Travelbar. al kemi një gjykim tjetër për mënyrën se si duhet të zbulojmë një qytet. Ne besojmë se çdo...

 • 13/01/2019

  ZHABJAK- SHTEPIA E SKIVE FARE PRANE NESH

  Žabljak ( Zhabjaku) zemra e Parkut Kombëtar Durmitor, gjendet në pjesën veriore të Malit të Zi. Bukuria natyrore e zonës tërheq turistë dhe entuziastë të sporteve dimërore nga e gjithë bota. Këtu ka një numër karakteristikash që e bëjnë Žabljak-un një destinacion ideal për sportet dimërore. Më i dukshmi është fakti...

 • 05/01/2019

  10 ATRAKSIONET E DUHURA NE BEOGRAD

  Beogradi i ka të gjitha. Mirë, mbase nga literatura mësojmë se nuk i ka të gjitha, përshembull i mungon deti, por kjo nuk na prish ndonjë punë, nëse duam ta njohim këtë kryeqytet me të gjithë vëmendjen tonë.Ky është një qytet i arkitekturës monumentale, i pasur me histori dhe me...

 • 27/12/2018

  BEOGRAD – VITI I RI, ASHTU SIÇ...

  Nëse këtë vit doni të kaloni një eksperiencë të re për Vitin e Ri, por pa shkuar shumë larg dhe pa shpenzuar shumë, pse të mos planifikoni një Vit të Ri në Beograd?Kryeqytet i Serbisë, i gjendur në udhëkryqet e qytetërimeve dhe perandorive si Perandoria Osmane dhe Austro-Hungareze, pas një...

 • 20/03/2018

  BOSNJA, PAMJE MAGJEPESE TE SARAJEVES E BUKURIVE...

  Bosnje - Hercegovina është një vend i pasur me histori e kulturë, me një pupull vital dhe vende te buura për tu parë. Mos e humbisni videon tonë per Bosnjen.

 • 16/01/2018

  24 ORE NE SHKODER

  Ta vizitosh Shkodrën në 24 orë, ta njohësh dhe ta shijosh atë, duket si një mision i pamundur, pasi qyteti është ndër më mbresëlënësit e Shqipërisë dhe trojeve shqiptare.Përveç shpirtit te pasur të shkodranëve, që është një vlerë më vete e qytetit, Shkodra tërheq vizitorët për historinë, gjeografinë, arkitekturën dhe...

 • 04/01/2018

  10 GJERA TOP PER T’U PARE DHE...

  Kotori, i njohur edhe si Cattoro, është një vend i vogël përrallor, i vendosur në zemër të Europës Jugore. Ky është qyteti më i bukur dhe më i ruajtur në Malin e Zi. Sot, si në shekullin e 17-të, Kotori mishëron shpirtin magjik të Perandorisë Veneciane, e cila sundoi mbi...