Trip Advisor Trip Advisor

 • 04/03/2020

  KORONAVIRUSI NUK “HIPEN” DOT NE AVION

  Në kohën e koronavirusit, a është e sigurt të fluturosh, apo ka të ngjarë të infektohesh nga ata që e kanë sëmundjen? Me urgjencën shëndetësore që shkëputi lidhjet midis Kinës dhe pjesës tjetër të botës dhe anuloi disa fluturime me Italinë, shumë e kthyen vëmendjen e tyre drejt kabinës së avionëve,...

 • 09/08/2019

  DISNEYLAND, SI TE SHKONI DHE SA KUSHTON

  Në Disneyland Paris mund të shkoni direkt nga aeroportet: Nëse ndodheni në aeroportin Charles de Gaulle, apo në aeroportin Orly, është shumë e thjeshtë për të shkuar në Disneyland. Mjafton të merrni autobuzin Magical Shuttle Charles de Gaulle, ose autobuzin Magical Shuttle Orly, të cilët shkojnë direkt në Disneyland Paris dhe kushtojnë...

 • 05/06/2019

  PUSHIME EKONOMIKE NE VJENE, ENDRRA E ÇDOKUJT

  Pushimet ekonomike në Vjenë tashmë janë një ëndërr për çdo udhëtar. Por a është vërtet e mundur kjo gjë në Vjenë, një nga vendet më elitare të Europës? Vjena, kryeqyteti i Austrisë, është konsideruar edhe si një nga qendrat kulturore dhe artistike të Europës dhe të gjithë besojnë se çmimet atje...

 • 22/05/2019

  ÇFARE DUHET TE DINI PARA SE TE...

  Kur zbuloni një destinacion të ri turistik, menjëherë duhet të informoheni rreth tij. Suksesi dhe kënaqësia e një udhëtimi varet edhe nga fakti se sa të përgatitur jeni  për atë që do të gjeni. Në këtë shkrim do t’ju japim përgjigje disa pyetjeve që lidhen me Egjiptin.Çfarë duhet të dini përpara se...

 • 15/04/2019

  DUBROVNIKU, ÇFARE TE BESH ME SHUME SE...

  "Nëse doni të shihni qiellin në tokë, shkoni në Dubrovik", thonte George Bernard Show. Nëse doni të shihni parajsën në tokë, ejani në Dubrovnik! Një qytet monumental që qëndron mbi një shkëmb mjaft dramatik me mure imponuese guri.Duke e parë nga brenda kuptoni se këtu lufta i ka lënë rrugë romancës,...

 • 12/02/2019

  SOFJE, ÇFARE DUHET TE DINI PARA SE...

  Si është Sofja? A është vërtet ekonomike? A ia vlen të shkosh dhe ta shohësh? Më mirë transportin urban apo taxi?Para se të niseni për në Sofje duhet të dini disa gjëra të rëndësishme. Këtu do të ndajmë me ju disa këshilla që duhet t'i dini para se në niseni...

 • 15/01/2019

  OROSKOPI 2019-12 UDHETIME PER 12 SHENJA

  Si do të jetë viti 2019 për të dashuruarit pas udhëtimeve? Horoskopi, shenjë pas shenje, zbulon ndikimet e planeteve në planet e udhëtimeve për vitin 2019.Besoni apo jo, këshillat e yjeve mund të jenë të dobishme për të zgjedhur destinacionin e duhur për këtë vit, në varësi të karakteristikave të...

 • 08/01/2019

  SI TE LEVIZNI NE BEOGRAD: INFO, KOSTO...

  Si të lëvizni në Beograd duke shpenzuar pak lekë? Ja si të lëvizni nga aeroporti si dhe këshilla të tjera për të gjitha lëvizjet me makinë, në këmbë apo me mjetet publike. Hartat, oraret dhe abonetë.Kryeqyteti i Serbisë, Beogradi, ka marrë gjithnjë e më shumë vëmendjen e turistëve si nga...

 • 05/01/2019

  CÔTE D’AZUR: KESHILLA UDHETIMI PER NE RIVIEREN...

  Ka disa arsye që shtyjnë mijëra turistë për të udhëtuar në Rivierën Franceze (Côte d'Azur) çdo vit. Qyteza të vogla, fshtra apo qytete të mëdha pasojnë njëra tjetrën duke dëshmuar një Francë magjepëse e të parezistueshme.Vendet e pushimit në bregdetin francez dhe Principata e Monakos janë të lidhura bashkë nga...

 • 14/09/2018

  KUR TE SHKONI NE MYNIH: KLIMA DHE...

  Kur të shkoni në Mynih? Ja disa informacione për klimën dhe temperaturën muaj pas muaji. Zbuloni kohën më të mirë për të vizituar qytetin, periudhën kur kushton më lirë si dhe këshilla për ngjarjet dhe aktivitetet në çdo sezon.Mynihu, kryeqyteti i Bavarisë, është një nga qytetet më piktoreske në Gjermani...

 • 31/08/2018

  FLUTURIMI ANULLOHET? A DUHET TE KERKOJME RIMBURSIM?

  Të gjithëve na ka ndodhur që të shkojmë në aeroport dhe të mësojmë se udhëtimi është anulluar. Shkaqet që mund të shpien në anullimin e një udhëtimi janë të ndryshme dhe për të shmangur këtë të papritur të pakëndshme, që mund t'ju prishë planet tuaja, çdo udhëtar duhet ta dijë se...

 • 28/05/2018

  ÇFARE NUK DUHET TE BENI KURRE NE...

  Ja ku jemi, pas një kohe të gjatë dhe shumë insistimesh, ajo ju ka thënë Po. Eshtë koha e duhur që ta ftoni për darkë e të kaloni një mbrëmje elegante, në një nga lokalet për të cilin të gjithë flasin gjatë kohëve të fundit. E rëndësishme është që të...

 • 10/04/2018

  10 GJERA QE DUHET TE DINI PARA...

  Para se të shkoni në Dubai, është mirë të dini se përveçse është Emirati më i njohur dhe i famshëm, në fakt Emiratet Arabe janë shtatë.Përveç Dubai-t dhe Abu Dhabi-t, ka edhe Emirate të tjera: Ajman, Fujaira, Ras al- Khaima, Sharja e Umm al- Qaywayn, më pak të njohura, por...

 • 26/03/2018

  Ç’DUHET TE DINI PARA SE TE NISENI...

  A e dini se shumë nga vendet më të bukura në botë janë në Azi? Kontinenti i madh aziatik fsheh vende spektakolare, destinacione ëndërr për udhëtarët nga e gjithë bota, për të bërë thjesht një udhëtim, apo për të ndryshuar jetën: plazhe pa fund dhe ishuj ëndërrimtar, kështjella gjigande dhe peizazhe...

 • 23/03/2018

  KOZMETIKA NE BAGAZHIN E DORES: ÇFARE TE...

  A mund t'i merrni produktet kozmetike në bagazhin tuaj të dorës? A ka rregulla për të marrë trukun në aeroplan? Kremi, fondontinta, apo të tjera, ekziston një limit në transportin e lëngjeve në avion: këtu janë disa këshilla të dobishme se cilat prej tyre lejohet t'i marrim dhe si t'i...

 • 07/01/2018

  OROSKOPI 2018 : YJET KESHILLOJNE UDHETIME SIPAS

  Viti 2018 nuk do të jetë një vit dembel. Shikoni destinacionet më të mira për të udhëtuar për secilën shenjë të zodiakut, sipas Skyscaner. Udhëtime në kërkim te vetes, aventurës, apo ndryshimit të së ardhmes. Zbuloni më shumë...Për Dashin, viti 2018 do të jetë një vit pasionesh, zbulimesh të reja,...

 • 18/12/2017

  FLUTURIMET NE MENGJES. JA PERSE DUHEN EVITUAR!

  A janë fluturimet në orët e para të mëngjesit gjithmonë zgjidhja më e mirë? Ekspertët janë pro dhe kundra. Megjithëse, ndoshta, është vetëm një çështje e shijes ... Kur rezervoni një fluturim, merren parasysh shumë faktorë. Duke filluar nga koha. Fluturimet e planifikuara herët në mëngjes janë shpesh më të lira....

 • 02/12/2017

  MAROK, RREGULLA KULTURORE QE DUHEN ZBATUAR

  Maroku po bëhet çdo vit një destinacion gjithnjë e më popullor për turistët nga e gjithë bota. Megjithatë, para se të niseni, është e këshillueshme që të keni me vete disa njohuri rreth kulturës lokale, në mënyrë që të shijoni më mirë përvojën me njerëzit dhe vendet ku do të...

 • 16/11/2017

  7 KESHILLA PARA SE TE NISEMI PER

  Të shkosh për ski në dimër, është një ide mjaft e mirë. Ka andrenalinë, aventurë dhe ngjan "shik".  Eshtë ndër sportet më të shtrenjta për tu ndjekur, jo më kot konsiderohet sport luksi.Nëse ke vendosur të shkosh për ski, duhet të jesh menduar mirë paraprakisht. Nuk e shijon nëse nuk di...

 • 15/11/2017

  SA, KUR DHE NE CILAT VENDE DUHET...

  Vendi ku shkoni, "bakshishi" që gjeni. Jo në të gjithë botën, bakshishi ka të njëjtën vlerë. Ekzistojnë vende ku duhet të lini bakshish, të tjera ku bakshishi konsiderohet si fyerje dhe vende ku është i mirëpritur, por jo i detyrueshëm.Prandaj çdo udhëtar duhet të dijë rreth bakshishit duke njohur zakonet...

 • 30/10/2017

  DHURATA ORIGJINALE PER KRISHTLINDJE

  Është koha të mendoni për Krishtlindjen dhe sigurisht për dhuratat. Zakonisht ne vazhdojmë të gabojmë, i blejmë dhuratat në minutën e fundit, ndonëse të gjithë ankohemi çdo vit se dëshirojmë të kemi më shumë kohë për tu menduar dhe për të zgjedhur artikullin më të përshtatshëm për t'ia dhënë atij...