Travel TRAVEL

 • 04/03/2020

  KORONAVIRUSI NUK “HIPEN” DOT NE AVION

  Në kohën e koronavirusit, a është e sigurt të fluturosh, apo ka të ngjarë të infektohesh nga ata që e kanë sëmundjen? Me urgjencën shëndetësore që shkëputi lidhjet midis Kinës dhe pjesës tjetër të botës dhe anuloi disa fluturime me Italinë, shumë e kthyen vëmendjen e tyre drejt kabinës së avionëve,...

 • 27/12/2019

  PARISI ME FEMIJET, SI TA EKSPLOROJME

  Nëse ka një vend, ku arti krijon njeriun, ky vend është Parisi. Nëse ka një vend, që mund të ndikojë pafund tek fëmija yt, që ai të dojë librat dhe dijen, artin dhe kulturën, të vlerësojë arkitekturën dhe pikturën, sigurisht që ai vend është Parisi. Por, nëse do që fëmija yt,...

 • 09/08/2019

  DISNEYLAND, SI TE SHKONI DHE SA KUSHTON

  Në Disneyland Paris mund të shkoni direkt nga aeroportet: Nëse ndodheni në aeroportin Charles de Gaulle, apo në aeroportin Orly, është shumë e thjeshtë për të shkuar në Disneyland. Mjafton të merrni autobuzin Magical Shuttle Charles de Gaulle, ose autobuzin Magical Shuttle Orly, të cilët shkojnë direkt në Disneyland Paris dhe kushtojnë...

 • 08/08/2019

  DISNEYLAND, BILETAT SA KUSHTOJNE DHE KU T’I...

  Për të vizituar Disenyland në Paris mund të zgjidhni njërën nga këta alernativa të biletës: për një ditë të vetme, për një park të vetëm (1J / 1P), 1 ditë/1 park për një ditë të vetme, për të dy parqet (1J / 2P), 1 ditë/2 parqe për dy, tre ose...

 • 20/06/2019

  10 PJATAT ME TE SHIJSHME GREKE SIPAS

  E zhytur në histori dhe e mbuluar nga deti Mesdhe, Greqia është shtëpia e disa përbërësve gastronomikë më të mirë në botë. Provoni një pjatë tradicionale greke së bashku me një gotë ouzo. Greqia ka qenë prej shumë kohësh një ndër destinacionet e pëlqyer të familjeve, me ujërat e saj blu,...

 • 08/06/2019

  10 GJERA QE DUHET T’I HANI PATJETER...

  Çfarë të hani në Antalya? Resorti që ju keni zgjedhur ofron gjithçka, pa limit dhe çdo gjë me shije. Por duke pasur parasysh se bufetë e hapura janë të mbushura plot e përplot dhe ju nuk do të keni kohë dhe mundësi t'i provoni të gjitha; duke patur parasysh edhe që...

 • 05/06/2019

  PUSHIME EKONOMIKE NE VJENE, ENDRRA E ÇDOKUJT

  Pushimet ekonomike në Vjenë tashmë janë një ëndërr për çdo udhëtar. Por a është vërtet e mundur kjo gjë në Vjenë, një nga vendet më elitare të Europës? Vjena, kryeqyteti i Austrisë, është konsideruar edhe si një nga qendrat kulturore dhe artistike të Europës dhe të gjithë besojnë se çmimet atje...

 • 05/06/2019

  15 XHAMITE ME ARKITEKTUREN ME IMPRESIONUESE, GUIDA

  Rreth një e katërta e popullsisë së botës është muslimane. Me fasadat e mbuluara me mozaikë, mermere të ndritshme, kulla spirale dhe kupola të mëdha, xhamitë janë me ndikim të madh arkitektonik, artistik, emocional dhe fetar për besimtarët.Brenda me tapete persiane dhe llambadarë madhështorë, ato theksojnë më tej madhështinë. Nga Timbuktu...

 • 04/06/2019

  XHAMITE ME TE BUKURA NE BOTE

  Vizita në një xhami është një eksperiencë me të vërtetë unike, një udhëtim jo vetëm drejt besimit, por edhe historisë, arkitekturës dhe traditës. Eshtë sublime të admirojmë disa nga kryeveprat e artit dhe arkitekturës islame.Në këtë shkrim ju propozojmë 8 xhami të mrekullueshme që duhet t'i shihni të paktën një...

 • 22/05/2019

  ÇFARE DUHET TE DINI PARA SE TE...

  Kur zbuloni një destinacion të ri turistik, menjëherë duhet të informoheni rreth tij. Suksesi dhe kënaqësia e një udhëtimi varet edhe nga fakti se sa të përgatitur jeni  për atë që do të gjeni. Në këtë shkrim do t’ju japim përgjigje disa pyetjeve që lidhen me Egjiptin.Çfarë duhet të dini përpara se...

 • 15/04/2019

  10 FAKTET E “PADJEGURA” TE NOTRE DAME...

  Ndërtimi i saj ndodhi më shumë se 850 vjet më parë, në zemër të një Parisi shumë më të vogël. Katedralja e Notre-Dame, e quajtur plotësisht Notre-Dame de Paris (Zonja e Parisit) në frëngjisht, është ende një nga monumentet më të rëndësishme të kryeqytetit francez, (të paktën deri në natën...

 • 15/04/2019

  DUBROVNIKU, ÇFARE TE BESH ME SHUME SE...

  "Nëse doni të shihni qiellin në tokë, shkoni në Dubrovik", thonte George Bernard Show. Nëse doni të shihni parajsën në tokë, ejani në Dubrovnik! Një qytet monumental që qëndron mbi një shkëmb mjaft dramatik me mure imponuese guri.Duke e parë nga brenda kuptoni se këtu lufta i ka lënë rrugë romancës,...

 • 12/04/2019

  BIBLIOTEKA ME E VOGEL NE ITALI

  Ky mësues në pension, Antonio La Cava, e transformoi triçiklin e tij në një bibliotekë të vogël të lëvizshme. Çdo javë ai njofton ardhjen e tij në sheshet e fshatrave, me tingujt e borisë së makinës. Fëmijët e presin, mblidhen pas makinës së tij dhe nisin të shfletojnë librat. A ka...

 • 09/04/2019

  HISTORIA E KEPUCEVE NE BREG TE DANUBIT

  Në brigjet e Danubit, përballë ndërtesës së Parlamentit hungarez, qëndrojnë 60 palë këpucë hekuri, të drejtuara nga lumi. Një pamje prekëse në thjeshtësinë e saj, një histori tragjike qëndron pas këtij memoriali për qindra njerëz që humbën jetën si rezultat i mizorive të kryera nga militantët nazistë, pjesë e grupimit...

 • 24/03/2019

  NGA MBISHKODRA, BUZE LIQENIT, “TE FASLLIA”….!

  Kur flasim për liqenin e Shkodrës, shumica i referohen dy fshatrave, Shirokë dhe Zogaj, peizazhit të tyre të bukur dhe lokaleve pa fund që ndodhen aty. Por, nëse doni të shihni një tjetër dimension të liqenit, një tjetër pamje dhe magjepsje të natyrës, sigurisht që duhet të vazhdoni rrugën për...

 • 12/02/2019

  SOFJE, ÇFARE DUHET TE DINI PARA SE...

  Si është Sofja? A është vërtet ekonomike? A ia vlen të shkosh dhe ta shohësh? Më mirë transportin urban apo taxi?Para se të niseni për në Sofje duhet të dini disa gjëra të rëndësishme. Këtu do të ndajmë me ju disa këshilla që duhet t'i dini para se në niseni...

 • 28/01/2019

  BUDAPEST, SHEN VALENTIN INTIM NE BANJOT TERMALE

  A keni menduar se çfarë do t'i dhuroni vetes dhe partnerit tuaj për Ditën e Shën Valentinit? Plafikimi i një udhëtimi kërkon kohë dhe organizim? Paketat e organizuara kushtojnë shumë dhe nuk e përballoni dot? Atëherë ne e kemi zgjidhjen. Ne duam t'ju japim frymëzim për të gjitha hapat e vegjël,...

 • 23/01/2019

  SHPIRTI GREK: UZOJA ÇFARE ESHTE DHE SI...

  Pija më e famshme në Greqi është një pije e distiluar me një shije retro, e aftë të befasojë cilindo. Po flasim për uzon, një distilim popullor që përdoret si aperitiv në Greqi dhe është ndër pijet më të dashura për grekët dhe turistët që duan ta provojnë patjetër. Me etiketat...

 • 16/01/2019

  ÇFARE FSHIHET POSHTE LAGUNES SE VENECIAS?

  Qindra rrënoja mbushin thellësitë e lagunës së Venezia-s. Nga kohët e lashta në epokat më të fundit, të gjithë kanë një histori për t'u treguar.Laguna e Venezia-s fsheh qindra histori të lashta. Fundi i detit është në fakt i pasur me anije të moshave të ndryshme, të zhytura tragjikisht. Laguna e...

 • 15/01/2019

  OROSKOPI 2019-12 UDHETIME PER 12 SHENJA

  Si do të jetë viti 2019 për të dashuruarit pas udhëtimeve? Horoskopi, shenjë pas shenje, zbulon ndikimet e planeteve në planet e udhëtimeve për vitin 2019.Besoni apo jo, këshillat e yjeve mund të jenë të dobishme për të zgjedhur destinacionin e duhur për këtë vit, në varësi të karakteristikave të...

 • 09/01/2019

  PUSHIMET DHE PLANET E 2019 ME FEMIJET

  Mes punës dhe shkollës së fëmijëve duhet pritur me durim për ca ditë pushimesh, ndaj duhet t'i hedhim një sy kalendarit të festave zyrtare për vitin 2019 dhe të kërkojmë për mundësinë më të mirë për dy ose tre ditë pushimesh.Pas Festës së Vitit të Ri dhe pushimeve gati 3...

 • 09/01/2019

  QYTETET ME TE FAMSHME TE SHTETEVE TE...

  Cilat janë qytetet më të famshme në Shtetet e Bashkuara? Këtu është renditja e qyteteve më të njohura amerikane. Miami, Las Vegas, Washington dhe NYC: janë disa nga metropolet më të rëndësishme dhe më të bukura për t'u vizituar në shtetit federal amerikan.Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga...

 • 08/01/2019

  VERA BRULÉ – NJE HISTORI E MREKULLUESHME...

  Një recetë mijëvjeçare, që e ka origjinën e saj në Romën e lashtë, me contidumparadoxum ( një verë shumë e lashtë romake), e përshkruar nga Apicio (Marco Gavio Apicio- gastronom, kuzhinier dhe shkrimtar romak- shekulli I p.k) në "De re coquinararia", një verë e ëmbël me shumë mjaltë, e nxehtë...

 • 08/01/2019

  SI TE LEVIZNI NE BEOGRAD: INFO, KOSTO...

  Si të lëvizni në Beograd duke shpenzuar pak lekë? Ja si të lëvizni nga aeroporti si dhe këshilla të tjera për të gjitha lëvizjet me makinë, në këmbë apo me mjetet publike. Hartat, oraret dhe abonetë.Kryeqyteti i Serbisë, Beogradi, ka marrë gjithnjë e më shumë vëmendjen e turistëve si nga...

 • 05/01/2019

  CÔTE D’AZUR: KESHILLA UDHETIMI PER NE RIVIEREN...

  Ka disa arsye që shtyjnë mijëra turistë për të udhëtuar në Rivierën Franceze (Côte d'Azur) çdo vit. Qyteza të vogla, fshtra apo qytete të mëdha pasojnë njëra tjetrën duke dëshmuar një Francë magjepëse e të parezistueshme.Vendet e pushimit në bregdetin francez dhe Principata e Monakos janë të lidhura bashkë nga...

 • 18/10/2018

  10 USHQIME PA TE CILAT DANEZET NUK...

  Tradita e kuzhinës daneze pak është e njohur për ne shqiptarët. Pyetja lind e natyrshme, çfarë hanë dhe cilat janë ushqimet pa të cilat danezët nuk jetojnë dot?Ne po sjellim një listë me 10 përbërës të cilat nuk mund të mungojnë në kuzhinë daneze dhe që janë më të përdorshmet...

 • 17/09/2018

  ME FEMIJET NE GJERMANI? JA KU TE...

  Udhetimet me femijet jane nder dhuratat me te bukura qe mund t'u beni atyre dhe vetes. Nëse po mendoni të niseni për një udhëtim në Gjermani me të gjithë familjen, në këtë artikull do të flasim për 10 atraksione emocionuese, që do ta bëjnë udhëtimin tuaj të paharrueshëm. Këtu, çdo gjë që...

 • 14/09/2018

  KUR TE SHKONI NE MYNIH: KLIMA DHE...

  Kur të shkoni në Mynih? Ja disa informacione për klimën dhe temperaturën muaj pas muaji. Zbuloni kohën më të mirë për të vizituar qytetin, periudhën kur kushton më lirë si dhe këshilla për ngjarjet dhe aktivitetet në çdo sezon.Mynihu, kryeqyteti i Bavarisë, është një nga qytetet më piktoreske në Gjermani...

 • 14/09/2018

  SI OKTOBERFEST U BE FESTIVALI ME I...

  "Oktoberfest", (Festa e Tetorit) sjell në mendje birrën, dirndl dhe lederhosen (veshje karakteristike bavareze), duke përfshirë edhe muzikën popullore dhe atmosferën zbavitëse me të dehurit. Por në origjinën e saj, në 1810 kjo festw nuk kishte të bënte fare me birrën.Por në origjinën e saj, në 1810 kjo festë nuk...

 • 31/08/2018

  FLUTURIMI ANULLOHET? A DUHET TE KERKOJME RIMBURSIM?

  Të gjithëve na ka ndodhur që të shkojmë në aeroport dhe të mësojmë se udhëtimi është anulluar. Shkaqet që mund të shpien në anullimin e një udhëtimi janë të ndryshme dhe për të shmangur këtë të papritur të pakëndshme, që mund t'ju prishë planet tuaja, çdo udhëtar duhet ta dijë se...

 • 29/08/2018

  NJE HISTORI E SHKURTER E FONTANA DI...

  Shatërvan më ikonik në Romë është një mrekulli për t'u parë. Një vepër prej 26 metrash e gjatë dhe 49 metrash e gjerë, e zbukuruar në stilin barok, shatërvani i Trevit, ose siç quhet në Romë e kudo tjetër "Fontana di Trevi" është një pamje e padiskutueshme për qytetin.I ndërtuar...

 • 28/05/2018

  ÇFARE NUK DUHET TE BENI KURRE NE...

  Ja ku jemi, pas një kohe të gjatë dhe shumë insistimesh, ajo ju ka thënë Po. Eshtë koha e duhur që ta ftoni për darkë e të kaloni një mbrëmje elegante, në një nga lokalet për të cilin të gjithë flasin gjatë kohëve të fundit. E rëndësishme është që të...

 • 17/05/2018

  TRADITAT E DASMES MBRETERORE QE DUHET T’I...

  Ne të gjithë e dimë se dasmat ndjekin tradita të caktuara, megjithatë, dasmat mbretërore janë një çështje krejtësisht e ndryshme dhe kanë një etiketë që të gjithë anëtarët e familjes mbretërore duhet t'i përmbahen.Këtu janë tetë tradita mbretërore të martesës që duhet t'i njihni.Çdo martesë, nuk do të jetë e...

 • 11/05/2018

  PER ÇDO ÇIFT NJE UDHETIM. ZBULONI CILI...

  Identifikoni profilin e marrëdhënies që ju karakterizon dhe zbuloni këshillat e psikoterapistëve dhe seksologëve: "çift në krizë", "i mërzitur", "i stresuar", "zero seks", që "nuk ka kohë", që "zihet gjithmonë"...Nuk ka asgjë më të mirë sesa një udhëtim për të përmirësuar ndjenjën me partnerin. Ndryshimi i ambientit dhe zakoneve, edhe...

 • 30/04/2018

  10 PJATA QE DUHET T’I PROVONI PATJETER...

  Çfarë duhet të hani në Athinë? Cilat janë pjatat tipike të kuzhinës greke dhe athinase, ëmbëlsirat dhe vendet më të mira? Ja se çfarë duhet të hani absolutisht në Athinë dhe ku, madje të shpenzoni pak.Si thoni për një udhëtim në Athinë? Qytetin që lindi filozofinë, artin dhe kulturën që...

 • 14/04/2018

  ALBANIAN FOOD – KUZHINA SHQIPTARE SIPAS QYTETEVE

  Le të provojmë të udhëtojmë në qytetet shqiptare sipas gatimeve. Shqipëria është e vogël si territor prandaj herë pas herë traditat duket sikur rrotullohen po aty. Megjithatë çdo qytet ka veçoritë e tij të gatimit dhe identifikohet me pjatën e tij.Do të shohim së bashku, pjatat më tradicionale të secilit...

 • 12/04/2018

  10 USHQIME STREET FOOD, QE DUHET T’I...

  Dëshironi të dini se çfarë të hani në Paris, duke shpenzuar pak, street food dhe shije tipike? Zbuloni specialitetet për të provuar dhe për të ngrënë mirë dhe të lirë në Paris.Kuzhina franceze dhe recetat e saj janë të njohura në të gjithë botën. Por ne jemi të prirur për...

 • 10/04/2018

  10 GJERA QE DUHET TE DINI PARA...

  Para se të shkoni në Dubai, është mirë të dini se përveçse është Emirati më i njohur dhe i famshëm, në fakt Emiratet Arabe janë shtatë.Përveç Dubai-t dhe Abu Dhabi-t, ka edhe Emirate të tjera: Ajman, Fujaira, Ras al- Khaima, Sharja e Umm al- Qaywayn, më pak të njohura, por...

 • 26/03/2018

  Ç’DUHET TE DINI PARA SE TE NISENI...

  A e dini se shumë nga vendet më të bukura në botë janë në Azi? Kontinenti i madh aziatik fsheh vende spektakolare, destinacione ëndërr për udhëtarët nga e gjithë bota, për të bërë thjesht një udhëtim, apo për të ndryshuar jetën: plazhe pa fund dhe ishuj ëndërrimtar, kështjella gjigande dhe peizazhe...

 • 23/03/2018

  KOZMETIKA NE BAGAZHIN E DORES: ÇFARE TE...

  A mund t'i merrni produktet kozmetike në bagazhin tuaj të dorës? A ka rregulla për të marrë trukun në aeroplan? Kremi, fondontinta, apo të tjera, ekziston një limit në transportin e lëngjeve në avion: këtu janë disa këshilla të dobishme se cilat prej tyre lejohet t'i marrim dhe si t'i...

Page 1 of 2
 • 1
 • 2