Franca Franca

 • 27/12/2019

  PARISI ME FEMIJET, SI TA EKSPLOROJME

  Nëse ka një vend, ku arti krijon njeriun, ky vend është Parisi. Nëse ka një vend, që mund të ndikojë pafund tek fëmija yt, që ai të dojë librat dhe dijen, artin dhe kulturën, të vlerësojë arkitekturën dhe pikturën, sigurisht që ai vend është Parisi. Por, nëse do që fëmija yt,...

 • 09/08/2019

  DISNEYLAND, SI TE SHKONI DHE SA KUSHTON

  Në Disneyland Paris mund të shkoni direkt nga aeroportet: Nëse ndodheni në aeroportin Charles de Gaulle, apo në aeroportin Orly, është shumë e thjeshtë për të shkuar në Disneyland. Mjafton të merrni autobuzin Magical Shuttle Charles de Gaulle, ose autobuzin Magical Shuttle Orly, të cilët shkojnë direkt në Disneyland Paris dhe kushtojnë...

 • 08/08/2019

  DISNEYLAND, BILETAT SA KUSHTOJNE DHE KU T’I...

  Për të vizituar Disenyland në Paris mund të zgjidhni njërën nga këta alernativa të biletës: për një ditë të vetme, për një park të vetëm (1J / 1P), 1 ditë/1 park për një ditë të vetme, për të dy parqet (1J / 2P), 1 ditë/2 parqe për dy, tre ose...

 • 15/04/2019

  10 FAKTET E “PADJEGURA” TE NOTRE DAME...

  Ndërtimi i saj ndodhi më shumë se 850 vjet më parë, në zemër të një Parisi shumë më të vogël. Katedralja e Notre-Dame, e quajtur plotësisht Notre-Dame de Paris (Zonja e Parisit) në frëngjisht, është ende një nga monumentet më të rëndësishme të kryeqytetit francez, (të paktën deri në natën...

 • 22/01/2019

  10 GJERA PER T’U PARE PATJETER NE...

  Është e vështirë të shkruash diçka rreth Parisit, që ende nuk është shkruar. Adhuruesit e kryeqytetit francez janë të shumtë, si dhe kundërshtarët e tij. Gjithmonë është konsideruar si qendra e romancës, i njohur edhe si kryeqyteti i të dashuruarve, Parisi rezervon aktivitete të panumërta dhe vende për t'u vizituar,...

 • 12/01/2019

  SHAKESPEAR AND COMPANY, LIBRARIA ME E FAMSHME...

  Pikërisht në qoshen mes Latin Quarter të Parisit dhe Boulevard Saint-Germaine, ndodhet një nga libraritë më të famshme të Europës, Shakespeare & Company.Brezat më të njohur të artistëve dhe shkrimtarëve letrarë e kanë frekuentuar ndërtesën e shekullit të 17-të me pamje nga ana jugore e Notre Dame, që nga Voltaire...

 • 05/01/2019

  CÔTE D’AZUR: KESHILLA UDHETIMI PER NE RIVIEREN...

  Ka disa arsye që shtyjnë mijëra turistë për të udhëtuar në Rivierën Franceze (Côte d'Azur) çdo vit. Qyteza të vogla, fshtra apo qytete të mëdha pasojnë njëra tjetrën duke dëshmuar një Francë magjepëse e të parezistueshme.Vendet e pushimit në bregdetin francez dhe Principata e Monakos janë të lidhura bashkë nga...

 • 12/04/2018

  10 USHQIME STREET FOOD, QE DUHET T’I...

  Dëshironi të dini se çfarë të hani në Paris, duke shpenzuar pak, street food dhe shije tipike? Zbuloni specialitetet për të provuar dhe për të ngrënë mirë dhe të lirë në Paris.Kuzhina franceze dhe recetat e saj janë të njohura në të gjithë botën. Por ne jemi të prirur për...

 • 29/01/2018

  ANNECY, ASGJE ME E MIRE SE PUTHJA...

  Për shën Valentinin tuaj mund ta merrni pa mëdyshje në konsideratë. Sigurisht që është një qytet shumë i bukur dhe cilësohet si qyteti më i mirë francez për jetuar. Për ju që mendoni ta kaloni këtu Shën Valentinin tuaj, ne mendojmë se ky është një propozim mjaft interesant.Annecy gjendet në...

 • 10/12/2017

  VITI I RI NE PARIS, KESHILLA PER...

  Viti i Ri në Paris ofron paketa të ndryshme turistike dhe ju mund të përfitoni prej tyre, pavarësisht se Parisi nuk është aspak i lirë e sidomos gjatë periudhës së fundvitit. Këtu do të gjeni këshilla mbi klimën dhe temperaturën, si dhe opsione se çfarë mund të programoni për Vitin...