ANTALYA, PERSE TA ZGJEDHIM PER PUSHIME

E njohur si Perla e Mesdheut, Riviera Turke që sipas themeluesit të Turqisë është cilësuar si “vendi më i bukur në tokë”, Antalya ka shumë për të jetuar.

Me motin e bukur, hotelet luksoze dhe pamjet mahnitëse, Antalia është destinacioni perfekt për festën tuaj të verës.

  • Antalya është vetëm një fluturim larg, 2.5 orë nga Tirana.
  • Hotelet me cilësi të lartë 4 * dhe 5 * All Inclusive e bëjnë Antalyan një vend të shkëlqyer për pushimet.
  • Ka diçka për të gjithë turistët, nga çiftet tek familjet me fëmijë, nga ato që pushojnë vetëm, tek grupet.
  • Turqit janë shumë të sjellshëm me të gjithë, kryesisht ne shqiptarët, e ndiejmë vetem më mirë se të tjerët atje.

1. Plazhet dhe qëndrimi

Antalya është shtëpia e një sërë plazhesh fantastike, duke e bërë atë një bazë ideale për pushime luksoze. Ndër zonat më të pëlqyera janë Belek, Lara Beach, Side dhe Alanya.

Plazhi i Larës është plazhi më i gjatë dhe më popullor i qytetit. Këtu, ju do të gjeni hotele apo resorte me rërë të bardhë dhe të butë, që kanë seksionin e tyre privat.

Plazhi i Konyaaltit është qendra më e afërt turistike me qendrën e qytetit dhe është një zonë mjaft e preferuar për vendasit dhe turistët. Gjithsej, ju keni mundësinë fantastike për të zgjedhur plazhin që ju pëlqen, në mbi 400 milje plazhe fantastike.

2. Historia e lashtë

Ka më shumë për të treguar për Antalyan sesa thjesht një destinacion i shkëlqyer plazhi.

Qyteti dhe zonat përreth janë të mbushura me vende të panumërta historike dhe gërmadha që ruajnë vlerën e kohës.

Zbuloni të kaluarën e lashtë të qytetit ndërsa ecni nëpër rrugët e ngushta të qytetit të vjetër, Kaleiçi, me arkitekturën tradicionale otomane.

Ose vazhdoni pak më larg dhe admironi shkëqimin e amfiteatrit romak të Aspendos, të ruajtur jashtëzakonisht mirë.

3. Hani dhe pini sipas qejfit tuaj

Pavarësisht nga lloji i pushimeve që kërkoni, të jeni të sigurtë, se do të gjeni gjithçka në Antalya. Shumë nga resortet që TRAVELBAR  rekomandon, u ofrojnë klientëve të tyre struktura të jashtëzakonshme spa, duke siguruar një pushim në maksimum, gjatë qëndrimit tuaj në Turqi.

Për më aktivët, zona e Belekut ka një përzgjedhje të madhe të fushave të golfit.

Ndërsa për ata që janë në kërkim të një sfide, “Lycian way”, është një rrugë e shkëlqyer, prej 320 kilometrash që lidh Antalia me Fethiye.

© Ndalohet kopjimi ose riprodhimi i të gjithë materialeve, si tekst apo audio, ose fotove pa lejen e autorëve!

Për fotot ilustruese, ndonjëherë jemi të detyruar të përdorim fotografi nga interneti. Nëse kjo gjë prek interesin e personave të interesuar, na sinjalizoni dhe ne menjëherë do i heqim ato!

Share this:
Tags:

About Travel Bar

WE LIKE TO TRAVEL! WE MAKE IT!

  • Website
  • Instagram
  • Email

Add Comment

3 × five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.