10 GJERA QE DUHEN BERE PATJETER NE HURGHADA

Me gjiret e saj unike që i ngjajnë një akuariumi, malet e larta dhe historinë, Hurghada është një qytet që mund ta eksplorosh me çdo cep të saj. I famshëm për botën e saj nënujore, ky qytet është një nga zonat më të vizituara për turistët që duan të shijojnë rërën e detit dhe diellin.

Hurghada gjithashtu ka shumë dyqane, muze dhe vende historike, të cilat ofrojnë shumë alternativa për mysafirët të cilët gëzojnë aktivitete të ndryshme nga natyra, paqja dhe qetësia.

LEXO EDHE: HURGHADA, ME E BUKURA E NGJYRES BLU

1. Ishujt

Ishujt pranë qytetit Hurghada, Ebu Ramada, Fanadir, Giftun Kebir dhe Giftun Soraya janë pikat më të njohura turistike, të cilat përveç ujit të kthjelltë kanë edhe me dhjetëra hotele luksoze që presin turistë përgjatë gjithë vitit.

2. Makadi Water World

Nëse ju keni shkuar bashkë me familjen në Hurghada, gjëja më e bukur që mund të bëni, është të zbuloni botën magjike të ujit në Makadi.

3. Bike Egypt - Aventura extreme në shkretëtirë

Nëse jeni të interesuar në sportet motorike, ju rekomandojmë që të mos humbisni këtë turne ekstrem të shkretëtirës. Kurrë nuk do të pendoheni që keni përjetuar këtë përvojë, që nuk do t’ju ndodhë shumë herë në jetë.

4. Mbi deve ne shkretetire

Një tjetër mënyrë e jashtezakonshme  për të vizituar shkretëtirën do të jetë udhëtimi mbi deve. Mos harroni të bëni një udhëtim të tillë. Koha gjatë perëndimit të dellit konsiderohet si koha më e mirë për ta bërë këtë gjë.

5. Qendra e zhytjes Scuba Hurghada

Ju mund të zhyteni në asistencën e një ekipi profesionist të Qendrës së zhytjes në Hurghada, një nga qendrat më të rëndësishme të zhytjes në botë. Ata që e provojnë zhytjen si eksperencë të parë, mbeten shumë të kënaqur.

6. City Sand

City Sand është një muze i shkëlqyer në ajër të hapur me skulptura rëre. Ju mund të vizitoni hapësirën e personazheve historike si dhe personazheve të animuar për fëmijët.

7. Qyteti i Vjetër

Nëse dëshironi të largoheni nga hotelet moderne të Hurghadës, në detin simpatik dhe të shihni fytyrën e saj më tradicionale, duhet të bëni një turne në Qytetin e Vjetër.

8. Mini Egjipt Park

Nëse dëshironi të qëndroni në Hurghada dhe të shihni ndërtesat e rëndësishme të Egjiptit, ju mund të vizitoni këtë park në natyrë ku të gjitha ndërtesat janë në miniaturë.

Nëse dëshironi të qëndroni në Hurghada dhe të shihni ndërtesat e rëndësishme të Egjiptit, ju mund të vizitoni këtë park në natyrë ku të gjitha ndërtesat janë në miniaturë.

9. Provoni kuzhinën vendase

Shawarma

Është një nga pjatat më të rëndësishme të kuzhinës arabe, e cila mund të përgatitet me mish të kuq ose të bardhë dhe ofron një shije të përsosur si rezultat i gatimit të ngadalshëm dhe të gjatë të mishit.

Qoftet
Një shumë e qofteve pikante, të gatuara në zgarë është një shije që nuk mund ta lini pa e provuar gjatë qëndrimit në Hurghada.

Supa
Më e shijshmja është supa e detit, me produkte të ndryshme deti, me erëza dhe shije të fortë.

10. Blini suvenire

Mos u largoni pa blerë ndonjë suvenir për të dashurit tuaj, ose thjesht si kujtim personal të udhëtimit. Në dyqanet që përfaqësojnë cilësitë tradicionale të qytetit, ju mund të gjeni erëza, bizhuteri të punuar me dorë dhe suvenire të ndryshme, si përshembull papirusin. Gjithashtu mund të blini suvenre ari apo argjendi.

© Ndalohet kopjimi ose riprodhimi i të gjithë materialeve, si tekst apo audio, ose fotove pa lejen e autorëve!

Për fotot ilustruese, ndonjëherë jemi të detyruar të përdorim fotografi nga interneti. Nëse kjo gjë prek interesin e personave të interesuar, na sinjalizoni dhe ne menjëherë do i heqim ato!

Share this:
Tags:

About Travel Bar

WE LIKE TO TRAVEL! WE MAKE IT!

  • Website
  • Instagram
  • Email

Add Comment

11 − six =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.