KRISHTLINDJE NE PRAGE: PROGRAMI DHE KESHILLA

Krishtlindjet 2018 në Pragë: zbuloni tregjet më të bukura të Krishtlindjeve, organizoni udhëtimin tuaj! Ne ju ndihmojmë me të gjitha informatat e dobishme për klimën, çfarë të shohim dhe çfarë të bëjmë në Pragë për Krishtlindje!

Falë arkitekturës spektakolare të stilit barok dhe gotik, rrugët karakteristike me kalldrëm dhe orën e famshme astronomike, Praga është bërë një nga destinacionet më të njohura europiane mes udhëtarëve nga e gjithë bota. Por nëse ka një kohë të veçantë të vitit kur kryeqyteti çek tregon më së miri bukuritë e veta, kjo është padyshim Krishtlindja.

Gjatë muajit dhjetor, vetëm gjatë festimeve të Krishtlindjes, rrugët e qytetit dhe ndërtesat historike ndriçohen me drita plot ngjyra, sheshet kryesore organizojnë tregjet e Krishtlindjeve dhe kudo që të shkoni, mund të merrni frymë në këtë atmosferë magjike.

Nëse jeni duke menduar të kaloni Krishtlindjet në Pragë, këtu është gjithçka që ju nevojitet për të organizuar më mirë udhëtimin tuaj …

1. Çfarë të shihni në Pragë

Praga është një nga mbretëreshat e Europës, një qytet me vlera të jashtëzakonshme historike dhe arkitektonike. Këtu ju mund të vizitoni atraksione të njohura në të gjithë botën për bukurinë e tyre të pabesueshme. Ja se çfarë nuk duhet të humbisni gjatë vizitës tuaj:

Lexo edhe: 10 GJERA QE DUHET T’I BENI PATJETER NE PRAGE

2. Tregjet e Krishtlindjes

Ka shumë tregje të Krishtlindjeve të shpërndara në të gjithë qytetin, por më të mirat janë ato që ndodhen në Sheshin e Qytetit të Vjetër dhe sheshin Wenceslas (ata janë 5 minuta më këmbë nga njëra tjetra).

Bëhuni gati për të blerë suvenire prej druri dhe të shijoni një filxhan të mirë me verë Bru, të shoqëruar ndoshta me specialitete gastronomike, si mish derri dhe salciçe.

Sheshi i Vjetër i Qytetit (Staroměstské náměstí)
1 dhjetor – 6 janar
10:00 – 00.30 (pasmesnate)

Sheshi Venceslao (Václavské náměstí)
1 dhjetor – 6 janar
10:00 – 22:00

Sheshi i Paçes (Náměstí Míru)
20 nëntor – 24 dhjetor
10:00 – 19:00 çdo ditë

3. Këshilla të nevojshme

Moti: Klima është me shi / borë, temperaturat shkojnë ndërmjet min. -3 ° C dhe maksimum 2 ° C.

Kostoja mesatare e një darke për 2 persona në qendër: € 40.00 deri në € 50.00

Transporti: Praga ka një sistem efektiv të transportit publik. Mjeti më i përshtatshëm për të vizituar qytetin është autobuzi dhe metroja. Biletat 30-minutëshe kushtojnë rreth € 0.90 (24 korona), bileta 90 minuta kushton 1.30 € (32 korona), shpenzimet ditore kushtojnë 4.00 € (110 korona) dhe shpenzimet tre-ditore kushtojnë € 11, 00 (310 korona). Për rrugën nga aeroporti në qendër të qytetit, ju do të shpenzoni rreth € 20.00 ndërsa për taksinë (520 korona). Për të kursyer para, rekomandohet veçanërisht blerja e Praga Card, e cila përfshin përdorim të pakufizuar të të gjitha mjeteve, një turne free 2 orësh në qytet dhe hyrje të lirë dhe pa rradhë në disa muze të qytetit.

© Ndalohet kopjimi ose riprodhimi i të gjithë materialeve, si tekst apo audio, ose fotove pa lejen e autorëve!

Për fotot ilustruese, ndonjëherë jemi të detyruar të përdorim fotografi nga interneti. Nëse kjo gjë prek interesin e personave të interesuar, na sinjalizoni dhe ne menjëherë do i heqim ato!

Share this:
Tags:

About Travel Bar

WE LIKE TO TRAVEL! WE MAKE IT!

  • Website
  • Instagram
  • Email

Add Comment

five × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.