GUIDE E STILIT GREK: ÇFARE TE VISHNI NE SANTORINI

Santorini tërheq vizitorët çdo verë me përzjerjen e tij të ëmbël të gjeologjisë vullkanike, shtëpive të bardha dhe peizazheve natyrore dramatike.

Prezantimi i këtij ishulli, vendosur në mes të një natyre të bukur dhe turma e vizitorëve është çelësi, që ju bën të mendoni se ndodheni në vendin e duhur, për tu ndjerë mirë, aty në mes të kodrave të pjerrëta, mes kishave të bukura të ishullit, duke soditur skenën mahnitëse që shpaloset para jush dhe eksploruar plazhet e famshme të Santorinit.

Çfarë të vishni në Santorini

Stili grek është gjithçka që ka të bëjë me përzierjen e minimalistes me maksimalisten. Domethënë, një fund i gjatë me një top të thjeshtë. Shoqëruar nga bizhuteri të mëdha.

Ose kombinoni pantallonat xhins me prerje të drejtë me sandale me shkëlqim dhe plotësoni look-un me këmisha të bardha të freskëta dhe me kapele të mëdha kashte.

Për t’iu bashkuar stilit të Santorini-it, shtoni këto veshje thelbësore në bagazhin tuaj.

Ditën dhe natën fustan max-i

Me aq shumë për të parë dhe për të bërë në Santorini, të kesh një fustan që ju mbulon deri në fund të këmbëve, është një domosdoshmëri për veshjet tuaja.

Nëse jeni një ndjekëse e modës, përdorni ngjyrat e guximshme, e verdhë, portokalli dhe rozë. Ky kombinim bashkon traditën greke me tendencat e sezonit, duke ju bërë të ndiheni me klas e njëkohësisht komode.

Kapelja e deklaratës

Projekti i stilistit francez, Jacquemus, për nënën e tij, kapelja me emrin “La Bomba”, mund ta ketë marrë frymëzim nga Marseja, por rezultatet janë perfekte për ishujt grekë – në veçanti kapelet e stërmëdha të kashtës, të cilat sigurojnë që ju të mos ju zërë dielli gjatë ditës dhe të dukeni madhështore përkundrejt peizazhit të mrekullueshëm të plazhit të kuq të Santorinit.

Nëse këto forma tepër të mëdha janë shumë të guximshme, qytetet e Oia dhe Fira ofrojnë mundësi të shumta për të blerë versione më të përmbajtura, lokale.

Sandale tradicionale

Nëse jeni duke eksploruar shtëpitë e famshme të shpellave të ishullit, ose duke bërë eskursion për të vizituar kishta greke, sandalet funksionale, por edhe të modës, janë një investim jetësor.

Nëse i bleni para se të fluturoni për në Santorini, dizajni i thjeshtë i çokollatës së Chloé-it, me lëkurë, ngjall shpirtrat e pushimeve.

Përndryshe, për një investim grek, sandalet antike greke janë një bast i sigurt për t’u ndjerë në shtëpi kudo që ecni (ose fluturoni, nëse zgjedhin sandalet e tyre të gjalla, që vijnë me ngjyra të ndezura, me krahët e Hermesit).

Share this:
Tags:

About Travel Bar

WE LIKE TO TRAVEL! WE MAKE IT!

  • Website
  • Instagram
  • Email

Add Comment

10 + 9 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.