29/08/2018

PARA SE TE SHIHNI NJE NDESHJE FUTBOLLI NE BARCELONE …

Planifikoni për të parë një ndeshje futbolli ndërsa jeni në Barcelonë? Jo vetëm që kryeqyteti katalanas ka stadiumin më të madh të futbollit në Europë, por gjithashtu ka ekipin më të suksesshëm në botë.

Nëse ju jeni një tifoz i sëmurë ose thjesht shkoni për të marrë pjesë në një argëtim sportiv, këtu janë këshillat më të mira për të parë një ndeshje futbolli në Barcelonë.

1. Në të vërtetë ka dy skuadra futbolli në Barcelonë

Kjo është e vërtetë. Megjithëse FC Barcelona është skuadra më e famshme e kryeqytetit katalanas, ka edhe RCD Espanyol. Nëse vizitoni stadiumin Camp Nou të FC Barcelonës (më i madhi në Europë), por nuk ka ndonjë ndeshje që luhet aty, atëherë mund të mendoni të shikoni një lojë të Espanyol.

Tifozët janë po aq të pasionuar dhe kënaqen në rolin e të qenit ekipi i dytë i qytetit. RCD Espanyol është gjithashtu në divizionin e parë spanjoll (ashtu si FC Barcelona), kështu që ndeshjet e tyre janë mjaft të këndshme për t’u kënaqur.

2. Shkurtimi i FC Barcelona është Barça

Kjo mund t’ju bëjë pak konfuz, pasi Barna është shkurtimi për Barcelonën dhe Barça është shkurtimi për klubin e futbollit.

Visca el Barça (rroftë Barça’) është kënga që do të dëgjoni shpesh në stadium dhe rreth qytetit në ditët e ndeshjes.

3. Behuni fleksibël

Blejini biletat tuaja para kohe, por mbani mend se La Liga (organi përgjegjës për caktimin e kohës së lojës) mund të ndryshojë datën dhe kohën e ndeshjes deri në 14 ditë para, kryesisht për qëllime televizive.

Sigurohuni që të kontrolloni në internet nja dy ditë para datës biletat tuaja kështu që ju mund të shfaqeni në kohën e duhur në ditën e duhur.

4. Zgjidhni ndeshjen me mençuri

Nëse dëshironi të shikoni një lojë në Barcelonë, përpiquni të zgjidhni me kujdes ndeshjen tuaj, meqë njerëzit shpesh ankohen se lojërat kundër kundërshtarëve të lehtë mund të mungojnë atmosfera.

Nga ana tjetër, ju mund të bëheni dëshmitar të një numri të mirë golash nga Barça.

Për ditët e mëdha ndeshjeve, të tilla si ndeshjet kundër Real Madridit, Espanyol apo Champions League, bileta do të jetë më e shtrenjtë, por atmosfera do të jetë me vlerë të çmimit.

5. Qëndroni me vendasit

Kur zgjidhni vendet tuaja, mbani në mend se ndonëse pikëpamjet nga majat e stadiumit mund të jenë të mahnitshme, disa njerëz thonë se këto vende nuk kanë atmosferë.

Marrja e një vendi prapa golave ​​ku ndodhen tifozët e vërtetë, do t’ju japin më shumë kënaqësi dhe mund të shihni edhe Messin që të shënojë një gol afër.

6. Ngrohuni para lojës

Merrni metronë në Les Corts dhe shijoni një birrë para-lojë ose snack në një nga baret rreth Travessera de Les Corts.

Bëni një shëtitje poshtë rrugës kryesore me pjesën tjetër të tifozëve dhe vendasit në stadium dhe do të shihni të gjithë gjallërinë e qytetit në ditën e lojës.

Pothuajse të gjitha baret shfaqin në ekrane ndeshjen dhe për ndeshjet e mëdha, ju do të keni mundësi të dëgjoni ulërima në të gjithë qytetin kur shënon Barça.

7. Shkoni atje herët

Camp Nou është stadiumi më i madh në Europë dhe mban deri në 99.354 tifozë, kështu që mund t’ju duhet kohë për të gjetur vendet tuaja.

Pas mbërritjes, do të jeni në gjendje të thithni atmosferën e stadiumit të famshëm, i cili është shumë i mirë i organizuar me kujdestarët për t’ju ndihmuar të gjeni vendin tuaj.

8. Shikoni prapaskenën

Nëse keni ndonjë kohë në dispozicion, para ose pas ditës së lojës, sigurohuni që të rezervoni një turne në klub.

Megjithëse nuk janë të disponueshëm në ditët kur lojërat janë planifikuar, në çdo ditë të tjera do të keni mundësi të vizitoni stadiumin e famshëm, të uleni në stolin e ekipit dhe të vizitoni muzeun në të cilin shfaqen pesë trofetë e Ligës së Kampionëve.

9. Vishuni në përputhje me kohen

Gjatë planifikimit të ndeshjes, mbani në mend se stadiumi Camp Nou është një ndërtesë pa çati dhe se koha mund të ftohet gjatë sezonit të futbollit (po, madje edhe në Barcelonë).

Sigurohuni që të merrni me vete dicka të trashë nëse shkoni mes nëntorit dhe marsit, dhe ndoshta të merrni edhe një çadër të vogël me vete.

10. Mos u mashtroni nga birra

Asnjë pije alkoolike nuk lejohet me hyrjen në Camp Nou dhe në brendësi të tij, ju do të keni mundësi të bleni vetëm pije dhe birrë jo-alkoolike.

Entuziazmi i ndeshjes duhet të kompensojë mungesën e alkoolit, prandaj menjëherë pas saj mund të shkoni në baret dhe restorantet e shumta për të festuar atje.

Share this:
Tags:

About Travel Bar

WE LIKE TO TRAVEL! WE MAKE IT!

  • Website
  • Instagram
  • Email

Add Comment

nine − 6 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.