10 GJERA PER T’U PARE NE ROME

Çfarë duhet të shihni në Romë? Cilat janë vendet me interes për t’u vizituar? Çfarë të shihni në veçanti? Ja 10 gjërat për t’u parë në Romë dhe rreth saj, për të mos u humbur!

Nuk ka turist në botë që nuk ka vizituar, apo ëndërruar një vizitë në kryeqytetin e Italisë. Roma është një qytet i pasur me histori, kulturë dhe dëshmi arkeologjike unike në botë, kështu që është një destinacion shumë interesant për t’u vizituar nga njerëz kureshtarë nga çdo pjesë e planetit.
Të kufizohesh vetëm me një listë me 10 destinacione në Romë, është një gjë thuajse e pamundur. Qyteti i përjetshëm ofron aq shumë, me atraksione dhe monumente, sa na duket fyese të shkëpusim vetëm 10 prej tyre. Por jo të gjithë që shkojnë në qytet kanë në dispozicion kohë të mjaftueshme për të parë çdo gjë.

Prandaj është e nevojshme të bëjmë një përzgjedhje dhe ne kemi zgjedhur 10 gjëra që nuk duhet të humbasim në Romë.

1. Colosseo

colosseo

Klasiku i përjetshëm, një fazë e padiskutueshme e çdo vizite në Romë. Thuhet se kur të rrëzohet Koloseu, do të bjerë i gjitën qyteti, duke marrë me vetë poshtë tij, të gjithë botën. Emri origjinal i tij, është Amfiteatri Flavian dhe ishte skena e betejave të ashpra midis gladiatorëve dhe kafshëve, por edhe skena për simulimet e betejave detare. Koloseu është ende sot një nga simbolet e Romës, i njohur në të gjithë botën.

 • Si të arrini atje: Piazza del Colosseo, Metro B, ndalesa Colosseo
 • Orari: i hapur çdo ditë, nga e diela e fundit e tetorit deri më 15 shkurt, nga ora 08:30 deri 16:30 orë, nga 16 shkurti deri më 15 mars nga ora 08:30 deri 17:00, nga 16 mars deri të dielën e fundit të marsit nga ora 08:30 deri 17:30, nga e diela e fundit e marsit deri me 31 gusht nga ora 08:30 deri 19:15, nga 1 shtatori deri më 30 shtator nga ora 08:30 deri në orën 19:00, nga 1 tetori deri të dielën e fundit të tetorit nga ora 08:30 deri në orën 18:30.
 • Çmimi i biletës: Bileta përfshin gjithashtu hyrjen në Forumin romak dhe Palatine dhe kostot dhe kushton 12 euro. Për qytetarët e BE-së, nga mosha 18-24 vjeç, reduktohet në 7.50 euro. Gjithashtu, qytetarët e BE-së, nën moshën 18 vjeç dhe mbi 65 vjeç hyjnë falas.

2. Pantheoni

Një simbol tjetër i Romës i paraqitet publikut, i vendosur në një kupolë hijerëndë, stolisur me një kolonë të famshme.
Legjenda thotë se këtu, kur Romuli vdiq, një shqiponjë e rrëmbeu dhe e çoi në qiell. Siç tregon emri i saj (Pan = të gjithë dhe Theon = hyjni) ndërtesa është një monument i dedikuar për të gjitha hyjnitë, ndërtuar nga perandori Adrian, mes viteve 118 dhe 125 pas Krishtit. Nga tempull pagan u shndërrua në një bazilikë të krishterë në vitin 609, kushtuar Santa Maria ad Martyres. Në 1870 u bë një vend pushimi për sovranët e Italisë, duke përfshirë Vittorio Emanuele II, Umberto I dhe Margherita di Savoia. Gjithashtu këtu në Pantheon është varrosur edhe artisti i madh Raffaello Sanzio.

 • Si të arrini atje: Piazza della Rotonda, Linja e metrosë A, ndalesa në Barberini. Autobusët 30, 40, 62, 64, 81, 87 dhe 492, ndalesa Largo di Torre Argentina.
 • Orari: hapur çdo ditë të javës, nga ora 09.00 deri në 19.30, në ditët e festave apo pushimi nga ora 09.00 deri në 13.00, me përjashtim të ditëve kur mbahen mesha apo dasma.
 • Çmimi i biletës: Vizitë falas, falas

3. Altare della Patria

Gjithashtu i njohur si Vittoriano, është një monument i ndërtuar për të nderuar mbretin Vittorio Emanuele II, i cili përfundoi unifikimin e Italisë. Gjatë viteve të fashizmit, u bw shumë shpesh skena e manifestimeve të regjimit, ndwrsa sot është shndërruar në një simbol jo vetëm të identitetit kombëtar, por edhe të identitetit artistik dhe kulturor.

 • Si të arrini atje: Piazza Venezia, Metro B, ndalesa Colosseo
 • Orari: Terrace della Quadrighe, ashensorë panoramik, nga e hëna deri të enjten, nga ora 09:30 deri në 18.30 (hyrja e fundit 17:45), e premte, e shtunë, e diel dhe festat nga ora 09:30 deri në 19:30 (hyrja e fundit në ora 18:45)
 • Çmimi i biletës: bileta e plotë 7 Euro, e reduktuar në 3.50 euro nga nën 18 deri në mbi 65 vjeç), falas për fëmijët nën 10 vjeç.

4. Piazza Navona

Një vend për t’u çlodhur, ulur në një tavolinë në një bar, rrethuar nga skulptura dhe arkitektura të stilit barok. Piazza Navona është një nga sheshet më të njohura të turistëve dhe qytetarëve romakë dhe ndodhet në vendin ku qëndronte stadiumi i lashtë i Domizit. Në fakt, falë formës ovale të hapësirës, ​​lojëra dhe ngjarjet sportive u organizuan deri në shekullin e 19-të.
Në shesh mund të admironi edhe një punë nga Bernini, Fontana dei Quattro Fiumi, ose Ganges, Danubi, Rio della Plata dhe Nili. Secili prej tyre përfaqësohet nga një gjigant i vendosur në një gur piramidal, mbi të cilin ka edhe një obelisk romak.

Si të arrini atje: Autobusët 64, 46, 70, 81, 116, 186 dhe 492.

Orari: çdo kohë

Çmimi i biletës: Vizitë falas

5. Muzeumet e Vatikanit

Në këtë vend mbahen vepra të rëndësishme dhe të çmuara të antikitetit, nga kohët greke dhe romake, si Lacoonte, Apoxyomenos dhe ApolloBelvedere, por edhe shembuj të artit egjiptian dhe etrusk. Muzetë e Vatikanit janë të njohur universalisht si një nga komplekset muzeale më të pasura dhe më të bukura në botë dhe gjithashtu përfshijnë një galeri arti, me veprat e Raffaelo, Caravaggio dhe Leonardo da Vinçi.
Nuk mund të mos përmendim edhe të famshmen Cappella Sistina, rezultat i gjenialitetit të Michelangelo-s, i cili mirëpret mbi 20. 000 vizitorë çdo ditë.

 • Si të arrini atje: Viale Vaticano, linja e metrosë A, ndalesa Ottaviano-S.Pietro, Qipro. Autobusët 49, 32, 81, 982, 492 dhe 990. Tramvaj 19.
 • Orari: e hapur nga e hëna deri të shtunën nga ora 09.00 deri në 16.00, të mbyllura të dielave, me përjashtim të dielës së fundit të çdo muaji, në të cilën pranimi është falas, nga ora 09.00-12: 30, me kusht që të mos përputhet me Pashkët.
 • Çmimi i biletës: Hyrja me biletë të plotë 16 euro, biletë të reduktuar 8 euro, për shkollat speciale 4 euro, falas të dielën e fundit të çdo muaji.

6. Bazilika e Shën Pjetrit

Capela Sistina

Në çdo imazh të horizontit të qytetit qëndron kupola e Bazilikës së San Pietro-s, e projektuar nga Michelangelo, si dhe portiku spektakolar i sheshit përpara, ndërtuar nga Bernini. Ndërtesa nuk është vetëm një nga shembujt më të mrekullueshëm dhe më të rëndësishëm të arkitekturës italiane, por është gjithashtu një nga vendet simbolike të krishterimit. Bazilika gjithashtu përfshin kryeveprat e bukurisë së rrallë, të krijuara nga artistët më të rëndësishëm të Rilindjes Romake dhe Barokut, siç është Pieta e Michelangelo, Cattedra di S. Pietro dhe Baldacchino nga Bernini.

 • Si te arrini atje: Metro A, Ottaviano – ndalesa San Pietro.
 • Orari: Bazilika është e hapur çdo ditë, nga 1 tetori deri në 31 mars, nga ora 07.00 deri në orën 18.30, nga 1 prilli deri më 30 shtator, nga ora 07.00 në 19.00. Varrezat e Papavë janë të hapura nga prilli deri në shtator nga ora 07.00-18.00, nga tetori deri në mars nga ora 07.00-17.00. Cupola mund të vizitohet nga prilli në shtator nga ora 08.00 deri në 18.00, nga tetori në mars nga ora 08.00 deri në 17.00.
 • Çmimi i biletës: hyrja falas në Bazilikë dhe Varreza, hyrja në Cupola kushton 7 Euro me ashensor + 330 shkallë, ose 5 Euro pa ashensor.

7. Piazza di Spagna

Një tjetër ndalesë e pamohueshme në kryeqytet, Piazza di Spagna dhe shkallët Trinità dei Monti janë një sfond unik në botë për shfaqjet e modës dhe skena të famshme të filmit. Ndër njerëzit e famshëm që kanë kaluar jetën e tyre me këtë vend, për shembull, kujtojmë Giuseppe Balsamo të quajtur Cagliostro, një aventurier, alkimist, ezoterist, mazon dhe blasfemist që qëndroi në një nga hotelet me pamje nga sheshi. Thuhet se ai u arrestua në këtë shesh, por një legjendë më interesante tregon fantazmën e gruas së tij, e cila duket ende e zhurmshme në këtë zonë. Ishte ajo që e denoncoi burrin e saj në Zyrën e Shenjtë!

 • Si të arrini: Metro A, ndalet në Piazza di Spagna
 • Orari: në çdo kohë

8. Campo dei Fiori

Në qendër të sheshit qëndron një statujë e filozofit Giordano Bruno, i cili u dogj gjallë nga Inkuizicioni për shkak të teorive dhe pretendimeve të tij të konsideruara heretike. Si e ka marrë emrin ky shesh? Ka dy tregime për lindjen e emrit: varianti i parë pretendon që emri rrjedh nga Flora, një nga të dashuruarit e perandorit Pompeo, varianti i dytë pretendon se emri vjen nga bimët dhe lulet që mbulonin sheshin në shekullin e pesëmbëdhjetë. Natyrisht që deri më sot, nuk mbahen shumë mend ekzekutimet dhe gjykimet, ndërsa sot sheshi është skena e jetës së frenuar romane, falë tregut të hapur që zhvillohet në mëngjes dhe klubeve ku të rinjtë dhe turistët argëtohen gjatë orëve të mbrëmjes.

 • Si të arrini: ecni nga Piazza Navona, duke kaluar Corso Vittorio Emanuele dhe Via dei Baullari
 • Orari: ne çdo orë
 • Çmimi i biletës: Vizitë falas

9. Fontana di Trevi

fontana di trevi

Për ta gjetur, mjafton të shkoni pas shushuritjes së ujit që derdhet dhe bashkohet me zhurmën e qytetit. Pasi kaloni nëpër një labirint të rrugëve ju arrini në Fontana di Trevi, e cila është ashtu siç e imagjinoni: bujare, e mbushur me njerëz, përfaqësuese e Dolce Vita. Hidhni një monedhë dhe thoni dëshirën tuaj!

 • Si të arrini atje: Piazza di Trevi, Metro A, ndalesa Barberini.
 • Orari: në çdo kohë.
 • Çmimi i biletës: Vizitë falas

10.Terme da Caracalla

Terme

CaracallaIt është e njohur pasi romakët i donin banjot dhe përdornin çdo vend ku kishte një burim uji të ngrohtë. Banjot publike ishin i vetmi “luks” për të gjithë, jo vetëm të pasurit. Banja e Caracalla ishte një vend, i frekuentuar kryesisht nga njerëzit që mund të gëzonin këto ndërtesa elegante që janë ruajtur pothuajse të paprekura deri më sot.

 • Si të arrini atje: Viale delle Terme di Caracalla, Metro B, Ndalesa Circo Massimo. Autobusët 760 dhe 628
 • Orari: i hapur nga e hëna deri të shtunën nga ora 09.00 deri 18.15
 • Çmimi i biletës: i plotë 8 euro, reduktuar 3 euro

© Ndalohet kopjimi ose riprodhimi i të gjithë materialeve, si tekst apo audio, ose fotove pa lejen e autorëve!

Për fotot ilustruese, ndonjëherë jemi të detyruar të përdorim fotografi nga interneti. Nëse kjo gjë prek interesin e personave të interesuar, na sinjalizoni dhe ne menjëherë do i heqim ato!

Share this:
Tags:

About Travel Bar

WE LIKE TO TRAVEL! WE MAKE IT!

 • Website
 • Instagram
 • Email

Add Comment

16 + sixteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.