10 GJERA PER T’U PARE ABSOLUTISHT NE NEW YORK

Çfarë duhet të shihni në New York? Cilat janë vendet me interes për t’u vizituar? Çfarë duhet të shihni në veçanti? Cilat janë 10 gjërat për t’u parë nga New Yorku që nuk duhen humbur!

Çfarë mund të themi për Big Apple, që ende nuk është thënë? Është qyteti që çdo europian, por jo vetëm, dëshiron ta vizitojë të paktën një herë në jetën e tij. Kush është me fat që ta vizitojë, nëse ai në çast bie në dashuri me këtë qytet, mund të heqë dorë nga gjithçka, por jo nga New Jork-u!

New Jork-u është një qytet i madh dhe koha është gjithmonë shumë e shkurtër për ta vizituar denjësisht, prandaj është mirë të filloni përgatitjet me këtë listë të 10 gjërave për t’i parë absolutisht në Big Apple.

Nga Empire State Building në Guggenheim, tek MMA në Central Park, fillojmë të zbulojmë pak e nga pak qytetin e madh amerikan.

Lexo edhe: QYTETET ME TE FAMSHME NE SHTETET E BASHKUARA

1 - Empire State Building

Është tarraca më e famshme e historisë dhe e botës, që ngrihet në zemër të Manhatanit me 443 metra lartësi. Ndërtimi i saj përfundoi në vitin 1931 dhe fillimisht shërbeu si një kullë orientimi për avionët. Ju mund të ngjiteni në ballkonet e saj, në katet e 86 dhe 102, dhe të përjetoni një pamje të qytetit që ju lë pa frymë.
Ju me të vërtetë ndiheni në krye të botës!

 • Si të arrini atje: në 350 të 5th Avenue (në mes 33th dhe 34th street, linjat e metrosë B,D,F,M stacioni 34-th Herald Square
 • Orari: hapur çdo ditë nga ora 08.00 deri në orën 02.00 të mëngjesit
 • Çmimi i biletave: Observatori i katit 102 dhe 86 kushton54 $ për të rritur, 47 $ fëmijë; observatori i katit të 86-të kushton $ 34 të rritur, 27 $ fëmijë; bileta ekspres vëzhguese 80 $; bileta ekspres për katin e 86 kushton 60 $.

2 - Central Park

Esenca e vërtetë e qytetit dhe mushkëritë e saj të gjelbër, ky park i madh urban lejon qytetarët jo vetëm të ecin, por edhe të vrapojnë nga ora 06:00 deri në 01:00, si dhe të pushojnë në një nga livadhet e tij.

Parku është si një shfaqje në çdo stinë, veçanërisht në vjeshtë, kur ngjyrat shpërthejnë, ose në dimër, i mbuluar nga dëbora.

 • Si të arrini atje: linjat e metrosë A,B,C,D dhe 1, ndalet në Columbus Circle, Central Park West. Autobusët M106, M96, M86, M79, M72 dhe M66, M1, M2, M3 dhe M4 përgjatë Avenue 5 / Madison Avenue dhe M10 përgjatë Central Park West
 • Orari:  çdo ditë nga 06.00- 01.00
 • Çmimi i biletës: Vizitë falas, falas

3 - MoMA

Muzeu par excellence, ka disa nga veprat më të rëndësishme në botë, të bëra nga artistët më të mirë modernë, si Van Gogh, Picasso, Monet, Warhol dhe Pollock.
Këtu janë organizuar edhe ekspozita të përkohshme ekskluzive dhe të pamohueshme. Një vizitë duhet të bëhet patjetër edhe në librari si dhe në kopshtin e brendshëm.

 • Si të arrini atje: 11 W 53rd St, Metro linja E, ndalesa 5th avenue – 53rd street
 • Orari: hapur çdo ditë nga ora 10.30 deri në orën 17.30, pranimi i së të premten hyrja është e lirë pas orës 16:00 dhe ora e mbylljes është 10:00
 • Çmimi i biletave: të rriturit 25 $, mbi 65 kushton 18 $, studentët 14 14, fëmijët deri në 16 vjeç pa pagesë.

4 - Times Square

Kur vizitoni New York-un, nuk duhet të habiteni nëse ndiheni sikur jeni gjithmonë në një film. Në fakt ju do të shihni shumë vende që do t’i njihni menjëherë, thjesht sepse “të gjithë tashmë i keni vizituar ato”, praktikisht në kinema ose në TV.

Një nga këto vende është Times Square. Nuk ka rëndësi nëse e keni parë qindra herë në ekran, pasi duke e vizituar atë ditën ose natën, është një ndjesi krejt tjetër. Do t’ju lërë pa fjalë!

 • Si të arrini atje: Linjat e metrosë 1,2,3,7,N,Q,R, stacioni 42nd St-Times Square
 • Orari: në çdo kohë
 • Çmimi i biletës: Vizitë falas, falas

5 - Staten Island Ferry

Jo vetëm pse është shumë popullor për turistët, por edhe pse ky traget është gjithashtu mjeti i preferuar i transportit për shumë njerëz që shkojnë në punë.

Ngjituni në bordin e tragetit, pasi kjo është e vetmja mënyrë për të admiruar horizontin në jug të Manhatanit, duke kaluar pak metra nga Statuja e Lirisë.

Ne ju këshillojmë që të qëndroni në anën lindore gjatë udhëtimit të jashtëm dhe në anën perëndimore gjatë kthimit, veçanërisht nëse është koha e perëndimit të diellit.

 • Si të arrini atje: Metro Line 1 ose R, ndalesa South Ferry, emri zyrtar i terminalit është Whitehall FerryTerminal
 • Orari: aktiv çdo ditë, 24 orë në ditë
 • Çmimi i biletës: Vizitë falas, falas

6 - Muzeu Solomon R. Guggenheim

Ndërtesa e projektuar nga Frank Lloyd Wright, është në vetvete mjaft tërheqës, pamja e një guaske të madhe e të bardhë me një çati qelqi. Ajo gjithashtu mban një nga koleksionet më të rëndësishme bashkëkohore dhe moderne të artit në botë.

 • Si të arrini atje: Manhattan, Fifht Avenue dhe 89 street, linja e metrosë 4, 5 ose 6, ndalesa 86th street. Linjat e autobusëve M2, M3 dhe M4, ndalesa te muzeu Guggenheim (linja 3 drejtimi East Village)
 • Orari: i hapur nga e shtuna në të mërkurën nga ora 10.00 deri 17.45, e premtja nga ora 10.00 deri në 19.45, e mbyllura të enjten
 • Çmimi i biletës: çmimi i biletës është 25 $ për të rriturit, 18 $ për studentët dhe mbi 65 vjeç, falas për fëmijët nën 12 vjeç

7 - Ura e Bruklinit

Këtu është një tjetër simbol i qytetit, një urë madhështore e bërë prej tullave dhe çelikut, e ndërtuar në vitin 1883, e cila lidh lagjen Brooklyn me ishullin e Manhatanit. Është e mundur që ta përshkoni atë në këmbë, duke i kushtuar vëmendje çiklistëve që pedalojnë gjatë orëve të pikut.

 • Si të arrini atje: për të shijuar pikëpamjet më të mira që ne sugjerojmë të udhëtojmë nga Brooklyn në Manhattan, duke marrë linjën e metrosë A ose C dhe duke u ndalur në High Street
 • Orari: në çdo kohë
 • Çmimi i biletës: Vizitë falas, falas

8 - Coney Island

Pranë plazhit të New York-ut ju mund të shijoni Hot-Dog-ët e famshëm të Nathanit, të bëni një xhiro me rrotën e drurit që rrokulliset dhe të merrni pjesë në Mermaid Parade që zhvillohet çdo vit në qershor.

 • Si të arrini atje: linjat e metrosë D,F,N ose Q në stacionin e Stillwell Avenue. Linjat e autobusëve X28 dhe X38 nga Manhattan
 • Kostoja e biletës: vizitë falas, falas, atraksione të paguara

9 - Soho

Shkurtim i South of Houston (duke iu referuar Houston Street, lagjia është e vendosur në Jug), është zonë e shoppingut, modës dhe jetës së natës. Aty do të humbisni mes lumit të njerëzve, çantave dhe pakove të tyre. Dhe nëse keni disa para për të shpenzuar, përpiquni të hyni në një dyqan!

 • Si të arrini atje: linjat e metrosë A,C,E Stacioni Spring Street, linja 1, 2, stacioni Houston Street, linjat N, R, stacioni Prince street.
 • Çmimi i biletës: Vizitë falas, falas

10 - Qendra Rockefeller

Bëhet fjalë vërtet për një qytet brenda qytetit, me 14 ndërtesat e projektit origjinal, ku janë shtuar edhe 4 të tjerë mes viteve gjashtëdhjetë dhe shtatëdhjetë.

Nga këto, më e famshmja është gradaçela General Electric Building me Top of the Rock, nga e cila mund të shijoni një pamje tjetër të mahnitshme të qytetit dhe nga ku mund të shihni edhe Empire State Building. Gjatë dimrit aty ngrihen pista të vogla patinazhi si dhe pema më e famshme e Krishtlindjeve në botë.

 • Si te shkosh atje: 1230 6 Avenue, linjat e metrosë B,C,D,F,M stacioni 47-50 Street-Rockefeller Center
 • Orari:  Observatori i Top Rock është i hapur 365 ditë në vit, nga ora 08.00 deri në mesnatë. Ditët e vetme kur orët janë të ndryshme janë 24 dhe 31 dhjetor, kur mbyllet në orën 22.00 dhe 1 janar kur hapet në orën 10.00
 • Çmimi i biletës: nga 28 në 34 $

© Ndalohet kopjimi ose riprodhimi i të gjithë materialeve, si tekst apo audio, ose fotove pa lejen e autorëve!

Për fotot ilustruese, ndonjëherë jemi të detyruar të përdorim fotografi nga interneti. Nëse kjo gjë prek interesin e personave të interesuar, na sinjalizoni dhe ne menjëherë do i heqim ato!

Share this:
Tags:

About Travel Bar

WE LIKE TO TRAVEL! WE MAKE IT!

 • Website
 • Instagram
 • Email

Add Comment

5 × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.